Kültür

Amerikalı sanatçı Beykoz’da sanat eseri yaptı

Amerikalı sanatçı Beykoz’da sanat eseri yaptı
11.05.2016 19:14
| | |
11995

Foto galeri Video galeri

Beykoz'da bu ayın başında gerçekleştirilen basın toplantısı ile duyurulan Sanat Eseri, sadece 1 haftada tamamlandı ve açılışı gerçekleştirildi.

Dünyaca ünlü Mozaik Sanatçısı Laruel True'nun Ressam Süha Semerci ile birlikte hazırladığı, Beykoz Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden 20 kadar kız öğrencinin de 'çırak' olarak destek verdiği proje tamamlandı. Daha önce planlandığı şekilde 1 haftada bitirilen ve yine duyurulduğu şekilde 11 Mayıs Çarşamba günü açılışı gerçekleştirilen programa, ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de katıldı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin girişindeki duvara boydan boya yapılan eser barışı simgelediğinden, üzerinde 'köprü' figürü öne çıkartıldı. Açılış kurdelesinin protokol üyeleri tarafından kesilen sanat eserinin, turizm ve 'cam sanatı' konusunda büyük bir çaba harcayan Beykoz'a önemli bir görünüm kazandıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin hemen önünde gerçekleştirilen açılış törenine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Salim Öztürk, Belediye Meclis Üyesi Engin Yıldız, Muharrem Kaşıtoğlu, ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, ABD İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Konsolosu Adrienne Bory, Mozaik Sanatçısı Laruel True, Ressam Süha Semerci, AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı'ndan yöneticiler, Beykoz Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Müzeyyen Özgür, aynı okuldan öğrenciler ve mahalle muhtarları katıldı. Açılış kudelesini ABD Başkonsolosu, Mozik sanatçısı Laruel True ve Ressam Süha Semerci ile birlikte kesen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, güne dair şu açıklamayı yaptı:

Yücel Çelikbilek: “İstanbul’a 4. Köprüyü yapan siz sanatçılarımıza teşekkür ediyorum”

"Bugün dünyaya baktığımızda yaşanan olaylara herkesin üzüldüğünü çok iyi biliyorum. Bizden çok uzakta da olsalar akşamleyin insanlar televizyonu açarak haberleri dinledikleri zaman, görüntülere baktıkları zaman hiçkimsenin 'Benden uzakta olsun da ne olursa olsun' dediğini sanmıyorum. Eminim ki herkesin yüreğinde bir burukluk var, kırgınlık var; acı ve sızı var...

Bugün burada sanatçılarımızın, gerçekten anlamlı bir olayı sanatlarıyla yansıttıklarını görüyoruz. Bizim Boğaz'ımızda 3 tane köprümüz var. Birinci köprümüz 1973'te yapılmıştı... İkincisi 1987-1988 yıllarında yapılmıştı... Üçüncüsü de bu yıl bitiyor... Yavuz Sultan Selim Köprüsü... Dünyanın önde gelen Köprülerinden bir tanesi olacak. Dördüncü köprüyü ise siz sanatçılarımız yaptı; ben hepinize teşekkür etmek istiyorum."

Sanatçılar ve Beykoz Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden bir öğrenci de duygu ve düşüncelerini heyecanlı bir şekilde paylaşırken, ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, günün anlam ve önemine dair şöyle dedi:

Başkonsolos Charles Hunter: “Bu eserin Beykozlular ve İstanbullular için büyük bir anlam ifade edeceğinden eminim”

"Amerikan Başkonsolosluğu, böylesi güzel bir projede Beykoz Belediyesi ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyor. Bu projenin çok uzun bir zaman boyunca büyük bir anlam taşımayı sürdüreceğinden hiçbir şüphe duymuyorum. Yine uzun yıllar boyunca, bu projeye katkı sağlayan öğrenciler ve buradan geçerken görenler için büyük bir anlam ifade edeceğinden eminim."

Konuşmaların ardından Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter'e ve ABD'li Mozaik Sanatçısı Laruel True'ya birer Çeşm-i Bülbül hediye etti. Sanatçılara ayrıca şık bir kalem takımı da hediye edilirken, Ressam Süha Semerci'ye çeşm-i bülbül hediyesini Konsolos Hunter taktim etti. Açılış kurdelesi ise hep birlikte kesildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haber, Mozaik, Laruel True, Ressam, Charles F. Hunter, Amerikalı, Başkonsolos

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"