Amatör spor kulüplerimiz ve Pandemi

  • 05.05.2021 12:34
  • Okunma: 3003 kez

Tüm dünyayı kasıp kavuran, günlük yaşamlarımızı ölümle tehdit eden, dünyamızın bundan sonraki yaşam koşullarını adeta yeniden dizayn eden ve hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağını belleklerimize kazımaya çalışan sinsi bir düşmanla karşı karşıyayız. 

Başlangıçta Korona covit 19 virüsünü pek de önemsemediğimiz için amatör maçlar oynanır sanıyorduk. Daha sonra liglerin devamlılığını sağlayabilmek adına seyircisiz oynama fikri ortaya atıldı ve birer maç bu koşullarda oynandı. Ancak durumun önemi Sağlık Bakanlığı ve acilen oluşturulan Bilim Kurulunun görüşleriyle maçların iptaline karar verildi.  

Bu durumda zaten ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşam savaşı veren Amatör Kulüplerimiz büyük bir darbe yedi. Ardından sokağa çıkma yasakları, karantina zorunlulukları gibi alınan sağlık önlemleri nedeniyle Sosyal Tesis olanaklarına sahip olan bazı kulüplerimizin de sponsor gelirleri, üye aidatları, kira, büfe, kafeterya spor okulları ve benzeri gelir kaynakları da ortadan kalkınca, adeta karatma günleri, bir diğer deyişle alaca karanlık kuşağı başladı. 

Bu karanlık günlerin tahminen 3-4 ay daha sürecek olması gerçekten de Amatör Kulüplerimizin belini iyice bükecektir.

Bu durumda, devletimiz, yerel yönetimler, federasyonlar amatör kulüplerimizin içine düştüğü bu bataklıktan kurtulmaları için gerekli tüm önlemleri alma durumundadırlar. İstikrar ve devamlılığı sağlamanın bir başka yolu yok gibi görünüyor.

Belediyemizin ilçemiz amatör takımlarına her yıl sağladığı maddi ve ayni yardımlar da virüs nedeniyle devreye giremedi.

Hiçbir geliri olmayan amatör kulüplerimiz ise adeta can çekişiyor. Burada Belediyemize büyük görevler düşüyor. Özellikle de geliri olmayan kulüplerimize bir Can suyu Projesi hazırlayıp derhal devreye sokması hayati önem taşımaktadır.

Hazırlanacak projelerin oluşturulacak geniş katılımlı kurulların (Yerel Yönetim, Üniversiteler, Spor Bilimleri Fakülteleri, Spor İlçe Müdürlüğü, Spor Kulüp Temsilcileri, Spor Yazar ve adamları, Muhtarlar ve Sivil Toplum Örgütleri vs.)  konuşarak, tartışarak alacakları kararlarla çözüme kavuşturulacağına inancımız tamdır.

Bu konuda özellikle de takımlarımız tarafından açılan Öz kaynak Düzeni ve Spor Okulları çalışmalarında Korona tehlikesi nedeniyle ekonomik nedenlerle zorda kalan ve maddi desteklerde bulunamayacak olan sporcu velilerimizin bu durumunu da dikkate alarak gereken maddi destekleri Yerel Yönetimimizden beklemek zorunlu hale geldi.

Liglerinde iddialı olan Kulüpler başarılı olabilmek için kadrolarına yapacakları transferler içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle an itibariyle mümkün görülmemektedir. Bu durum da yıllardır hasretle beklediğimiz kulüplerimizin Altyapılarına gereken önemin verilmesini ve bu amaçla elit futbolcular yetiştirilerek Türk Sporuna armağan edilmesini bekliyoruz.

Bana göre kulüplerimiz felsefelerini kendi sporcularını yetiştirmek, görüş ve düşünceleri üzerine kuran ve altyapı çalışmalarını olmazsa olmaz olarak değerlendiren kulüplerimizin daha kazançlı çıkacakları ve bugüne kadarda yaptıkları çalışmaların ürünlerini daha da fazla almalarıyla ne kadar doğru bir yolda olduklarını görmenin mutluluğunu yaşayacaklardır.

Profesyonel kulüplerimiz yaşayacakları transfer zorlukları nedeniyle kısıtlamaya gidecekler eskiden olduğu gibi yetenekli gençlerimize el atarak oynatmaya başlayacaklardır. Başladılar bile. Korona ya kadar olan yabancı düşkünlüğümüz de ortadan kalkmış olacak çok şükür. Artık bundan sonra bir iki sene içinde yetenekli gençlerimizi Canlı yayında maçları verilen kulüplerimizin takımlarımızda daha çok göreceğiz. Umarım çok yakında da Milli takımlarımızın sporcu kaynağını bundan böyle Almanya, Fransa, Belçika gibi Avrupa’dan ülkemize kaydırılacağının keyfini şimdiden yaşamaya başlıyoruz gibi geldi bana.

 

Sporcu kardeşlerimize de değinmeden geçmeyelim. Toplumun tamamına yakınını derinden olumsuz etkileyen virüs tehdidi amatör sporcularımızı da ruhsal, fiziksel ve mental olarak da etkiledi. Sportif açıdan kayıplarının yanı sıra, ufak tefek de olsa maddi kayıplara da uğradılar. Bir nebze olsun ekonomik olarak hem kendilerine hem de ailelerine artı katkı sağlamanın uğraşı ve telaşı içindeler. Bu dengenin sağlanması için öncelikle kulüplerimizin yeni kaynaklar araştırması düşüncelerinin şart olacağı düşüncesindeyim.

Çoğu öğrenci olan amatör sporcularımızın karşılaştığı bir başka sorun da Eğitimi sürecinin kesintiye uğramasıdır. Uğranılan kayıpların Milli Eğitim Bakanlığını alacağı önlemlerle telafi edileceğini ummaktan başka yapılacak bir şey yok şu aşamada. Ancak öğrenci sporcularımızın da bu süreyi boş geçirmemeleri, en azından daha önce öğrendiklerini bol tekrarlamalarını ve de okumalarını tavsiye ederiz. 

Evet, Korona belasından sonra yaşam artık eskisi gibi olmayacak.

Korona’dan sonra amatör spor kulüplerimizi zor günler bekliyor gibi görünse de, tabi ki teslimiyet içerisinde asla olmayacağız. Bilimin ışığında hep birlikte seminerler, paneller, konferanslar vs. yaparak yaşamımızın vazgeçilmezleri olan amatör spor kulüplerimizi yeniden yapılandırarak spora olan hizmetlerimize ilk günkü gibi devam edeceğiz. 

Tüm umudumuz, 2021-22 sezonunda inşallah.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları