Amatör Spor Kulüplerimiz ve Kovid-19

  • 12.05.2020 00:43
  • Okunma: 6893 kez

Tüm dünyayı kasıp kavuran, günlük yaşamlarımızı ölümle tehdit eden, dünyamızın bundan sonraki yaşam koşullarını adeta yeniden dizayn eden ve hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağını belleklerimize kazımaya çalışan sinsi bir düşmanla karşı karşıyayız.

Başlangıçta Corona covit 19 virüsünü pek de önemsemediğimiz için maçları oynatırız sanıyorduk. Daha sonra liglerin devamlılığını sağlayabilmek adına seyircisiz oynama fikri ortaya atıldı ve birer maç bu koşullarda oynandı. Ancak durumun önemi Sağlık Bakanlığı ve acilen oluşturulan Bilim Kurulunun görüşleriyle maçların iptaline karar verildi.  

Bu durumda zaten ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşam savaşı veren Amatör Kulüplerimiz büyük bir darbe yedi. Ardından sokağa çıkma yasakları, karantina zorunlulukları gibi alınan sağlık önlemleri nedeniyle Sosyal Tesis olanaklarına sahip olan bazı kulüplerimizin de sponsor gelirleri, üye aidatları, kira, büfe, kafeterya spor okulları ve benzeri gelir kaynakları da ortadan kalkınca, adeta karatma günleri, bir diğer deyişle alaca karanlık kuşağı başladı. 

Bu karanlık günlerin tahminen 3-4 ay daha sürecek olması gerçekten de Amatör Kulüplerimizin belini iyice büktü. Bilim adamlarımız açıklamalarında 2020 Sonbaharında ikinci bir dalga daha geleceğini söylüyorlar. Bakalım ne olacak hep beraber göreceğiz.

Bu durumda Devletimiz, Yerel Yönetimler, Federasyonlar amatör kulüplerimizin içine düştüğü bu bataklıktan kurtulmaları için gerekli tüm önlemleri alma durumundadırlar. İstikrar ve Devamlılığı sağlamanın bir başka yolu yok gibi görünüyor.

Belediyelerimiz  amatör spor kulüplerine her yıl sağladığı maddi ve ayni yardımlar da virüs nedeniyle devreye henuz giremedi. Haziran ayını bekliyorlar.

Hiçbir geliri olmayan amatör kulüplerimiz ise adeta can çekişiyor. Burada Belediyemize büyük görevler düşüyor. Özellikle de geliri olmayan kulüplerimize bir Cansuyu Projesi hazırlayıp derhal devreye sokması hayati önem taşımaktadır.

Hazırlanacak Projelerin oluşturulacak geniş katılımlı kurulların (Yerel Yönetim, Spor İlçe Müdürlüğü, Kulüp Temsilcileri, Besyo, Spor Kulüpleri, Sivil Toplum Örgütleri vs.)  konuşarak, tartışarak alacakları kararlarla çözüme kavuşturulacağına inancımız tamdır.

Bu konuda özellikle de kulüplerimiz tarafından açılan Öz kaynak Düzeni ve Spor Okulları çalışmalarında Corona tehlikesi nedeniyle ekonomik nedenlerle zorda kalan ve maddi desteklerde bulunamayacak olan sporcu velilerimizin bu durumunu dikkate alarak gereken maddi destekleri Yerel Yönetimimizden beklemek zorunlu hale geldi.

Liglerinde iddialı olan Kulüplerin başarılı olabilmek için kadrolarına yapacakları transferler içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle an itibariyle mümkün görülmemektedir. Bu durum da yıllardır hasretle beklediğimiz kulüplerimizin Altyapılarına gereken önemin verilmesini ve bu amaçla elit futbolcular yetiştirilerek Türk Futboluna armağan edilmesini bekliyoruz.

Bana göre kulüp felsefelerini kendi futbolcularını yetiştirmek görüş ve düşünceleri üzerine kuran ve altyapı çalışmalarını olmazsa olmaz olarak değerlendiren kulüplerimizin daha kazançlı çıkacakları ve bugüne kadar yaptıkları çalışmaların ürünlerini daha da fazla almalarıyla ne kadar doğru bir yolda olduklarını görmenin mutluluğunu yaşayacaklardır.

Profesyonel kulüplerimiz yaşayacakları transfer zorlukları nedeniyle kısıtlamaya gidecekler eskiden olduğu gibi yetenekli gençlerimize el atarak oynatmaya başlayacaklardır. Coronaya kadar olan yabancı düşkünlüğümüzde ortadan kalkmış olacak çok şükür. Artık bundan sonra bir iki sene içinde yetenekli gençlerimizi Profesyonel takımlarımızda daha çok göreceğiz ve ileride Milli takımlarımızın futbolcu kaynağını bundan böyle Almanya, Fransa, Belçika gibi Avrupa’dan ülkemize kaydırılacağının keyfini şimdiden yaşamaya başlıyoruz.

Sporcu kardeşlerimize de değinmeden geçmeyelim. Toplumun tamamına yakınını derinden olumsuz etkileyen virüs tehdidi amatör sporcularımızı da ruhsal, fiziksel ve mental olarak da etkiledi. Sportif açıdan kayıplarının yanı sıra, ufak tefek de olsa maddi kayıplara da uğradılar. Bir nebze olsun ekonomik olarak hem kendilerine hem de ailelerine artık katkı sağlayamayacakları kesin. Ancak yapacak bir şey yok. Yeni kaynaklar yaratılana kadar bu duruma katlanılacak.

Çoğu öğrenci olan amatör sporcularımızın karşılaştığı bir başka sorun da Eğitimi sürecinin kesintiye uğramasıdır. Uğranılan kayıpların Milli Eğitim Bakanlığını alacağı önlemlerle telafi edileceğini ummaktan başka yapılacak bir şey yok şu aşamada. Ancak öğrenci sporcularımızın da bu süreyi boş geçirmemeleri, en azından daha önce öğrendiklerini bol tekrarla, bol bol kitap okumalarını tavsiye ederiz. Profesyonel olup birikimi olan sporcularımızın bu süreci daha az sıkıntıyla geçirmesi beklenirken, gene de harcamalarında kısıtlamaya gitmeleri gerekmektedir.

Evet, Corona belasından sonra yaşam artık eskisi gibi olmayacak.

Corona’dan sonra amatör spor kulüplerimizi zor günler bekliyor. Ancak tabi ki teslimiyet içerisinde olmayacağız. Bilimin ışığında hep birlikte seminerler, paneller, konferanslar vs. yaparak yaşamımızın vazgeçilmezleri olan amatör spor kulüplerimizi yeniden yapılandırarak hayata geçireceğiz.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları