Amatör futbolcuya sağlık güvencesi

  • 0
  • 8605
Amatör futbolcuya sağlık güvencesi
Amatör futbolcuya sağlık güvencesi
Amatör futbolcuya sağlık güvencesi
Amatör futbolcuya sağlık güvencesi
Amatör futbolcuya sağlık güvencesi

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol Beykoz Amatör futbol camiasında sevinçle karşılandı.

Hiç profesyonel kadrosu olamayan ve amatör liglerde birçok takımı top koşturan Beykoz’da karar geniş yankı buldu.

Özellikle amatör spor dallarında sakatlık yaşayıp çok sevdiği spor dalından ayrılmak zorunda kalan birçok sporcu vardı. Sağlık Bakanlığı ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokolle amatör sporcuların sağlık harcamaları spor bakanlığınca üstlenildi.

Bu konuda yıllardır gayret gösterdiği bilinen İASKF (İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu) ve TASKK (Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ) Başkanı Ali Düşmez sonunda muradına erdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2 milyon 8 bin 413amatör sporcuyu sosyal güvenlik şemsiyesi altına alan ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmasını sağlayacak protokolü imzaladı.

Sağlık Bakanlığı’nda protokol imza Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyon ve İASKF Başkanı Ali Düşmez de katıldı. 2 milyondan fazla amatör sporcuyu yakından ilgilendiren protokolün imzalanması ile birlikte özellikle amatör futbol sahalarında top koştururken sakatlanan ve yararlanan 250 bin amatör futbolcu sağlık güvencesine kavuşmuş oldu.

Protokol imza töreninde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türk sporu adına tarihi bir adım attıklarını ifade ederken, atılan imzaların hükümetin amatör spora verdiği önemin göstergesi olduğunu kaydetti.

Amatör sporcuların sağlık güvencesine kavuşmasının spora olan ilgiyi artıracağını da dile getiren Bakan Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye’de 3 milyon 907 bin 285 sporcu olduğunu ancak bu sporculardan 2 milyon 8 bin 413′e aktif olarak spor yaşamınısürdürdüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise 2 milyon amatör sporcumuzun sağlık güvencesinekavuşmasının spora olan ilgiyi artıracağına işaret ederek, “Her bir yaşta 1 milyon gencimiz var. Amatör sporcular dediğimiz zaman en azından 10 milyonluk bir genç kitlemiz var. Bunun yarısını en azından amatör sporların içinde görmek, ülkemizin geleceği adına, önemli. Bu anlamda gençlik ve Spor Bakanlığımıza amatör sporlara verdiği değerden dolayı teşekkür ediyorum. dedi.

Talip Ercan: Büyük bir sıkıntı ortadan kalkacak

Gerçekleşen protokolün ardından, yıllardır spor camiasının içinde olan Dost Beykoz Spor Müdürü Talip Ercan, protokolün ülkemizin geleceği için önemli bir adım olduğunu ve büyük bir sıkıntının ortadan kalkacağını düşündüğünü açıkladı.

“Gerek Spor gerekse de Sağlık Bakanlarımızı kutluyorum. Benim amatör futbol sahalarında geçen yaklaşık 30 yılım var. Bir ara SSK Hastanelerinde çalışan sağlık görevlileri Amatör Sahalarda görev yaparlardı ve gerçekten de özverili çalışırdı. Sonrasında bırakın daha da ayrıntılı bir hizmeti o sağlık görevlileri de sahalardan geri çekildi.”ifadelerine yer veren Ercan şöyle devam etti:

Maç esnasında gelen darbe ya da kendi takılıp düşsün, ters düşüş yapsın sakatlanan futbolcunun yanında elinde pet şişe su ile bir takım sorumlusu. Su döküp ayağa kaldırıyor futbolcusunu. Dondurucu bile yok elinde. O futbolcu gurur yapıyor maç sonuna kadar sahada kalmak istiyor ondan sonra da bir hafta ara verecek iken darbenin üzerine gittiğinden al sana 2-3 hafta sakatlık. Ailesinden işittiği lafı da düşünün “Bırak şu futbolu okuluna bak, bak sakatlandın okula da gidemiyorsun nerede seni takımda oynatan yöneticilerin?

Geçen sezon Beykoz ilçesinde burun, alın çene kemiği kırılan bir futbolcu kardeşim için bir koruyucu maske almak için çalmadık kapım kalmadı. Sağ olsun Beykozspor eski başkanlarından Sayın Selahattin Karasalkım maskeyi alıp o futbolcu kardeşimizi yeniden küstüğü futbola döndürdü. Yani bu protokolün en azından böylesine sorunlara derman olacak bir nitelikte olduğu kanaatindeyim. Ailelerin daha da bir gönül rahatlığında çocuklarını spora yönlendirebileceğine inanıyorum, hayırlısı olsun.

Spor Servisi

Beykozlu Minik Karateciden ikincilik
Önceki Beykozlu Minik Karateciden ikincilik
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz