Asım ÖZDEMİR
  • 17/04/2021 Son günceleme: 21/04/2021 16:38
  • 7.175

Anadoluhisarı Mahallesi, İstanbul’un ilk Türk ve Müslüman mahallesi olma özelliğiyle bilinen ve de Beykoz ilçesinin, başta, şarkılara ve çeşitli efsanelere konu olan Göksu Deresi ve Küçüksu Çayırı olmak üzere sahip olduğu birçok değerleriyle Turizm ve Kültür merkezi olan tarihi bir mahallesidir.

Merkez mahallede bulunan Fatih Camii Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırmıştır. Kalenin deniz tarafında bulunan namazgâhı da önemli bir tarihi eserdir. Anadoluhisarı ile ilgili daha çok değerli bilgileri Anadoluhisarı Turizm ve Kültür Derneği’nin eski başkanı Av. Ferda Kazancıbaşı ve şimdiki başkanı Mustafa Babuz’dan öğrenebilirsiniz.

Bu şirin mahallemizin geçmiş spor tarihine baktığımızda Futbol, Bisiklet, Kürek, Basketbol, Atletizm, Tenis, Badminton, Çim hokeyi, Güreş, Yağlı Güreş ve Masa Tenisi vb. gibi birçok branşta faaliyet göstermesinin yanında, meşhur Küçüksu Çayırında yapılan sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler de çayırda yer bulunmazdı.

Hatta bazı kaynaklarda yazdığına göre, Osmanlı döneminin son yıllarında Padişah Abdülhamid döneminde İstanbul da yaşayan İngilizler, Rumlar ve Ermeni gençler Üsküdar'da toplanıp faytonla Küçüksu çayırında futbol oynarlarmış. Ne yazık ki günümüzde bu güzelliklerin hiçbirini yaşayamıyoruz. Marmara Üniversitesinin de bu beldeye gelmesiyle Anadoluhisarı’nın tam bir spor merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Anadoluhisarı’nda amatör ve profesyonel futbolcuları ile spor adamlarını lakaplarıyla kısa da olsa yazmaya çalışacağım. Anadoluhisarı Spor Kulübü 1. Nisan 1913 tarihinde Öğretmenler Evinin yanında bulunan eski Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait Sosyal Tesisin yerinde Talat Paşa ve arkadaşları tarafından kurulmuştur.

Bu arada söz konusu yer kimliği belirsiz kişilerce an itibariyle işgale uğramış, doğal ve tarihi dokusu hiç önemsenmeden istismara uğramış bulunmaktadır. Anadoluhisarı'nda yüzlerce spor adamları yetişmiştir. Spora hizmetlerinden ötürü öne çıkanlara gelince; İş Bankası Eski Genel Müdürlerinden Merhum Cahit Kocaömer, Merhum Baha Deniz, Merhum Hürrem Şahinkaya, Tayfun Tamtürk, Okan Karakaya, Hüseyin Kalealtı, Metin Pişkin sayılabilir. 60’lı yıllardan bu güne kadar Anadoluhisarında unutulmaya yüz tutmuş eski spor emekçilerimiz, amatör ve profesyonel futbolcularla ilgili bilgileri Av.Ferda Kazancıbaşı, Şakir Şahinkaya, Servet Erol Bağlar, Erkan Balkan ve Okan Karakaya’yı kaynak olarak aldım. Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor 1908 yılında Talat Paşa tarafından kuruldu ama resmi olarak 1913 yılında Çim Hokeyi, Cirit branşlarında federe oldu.

1923'te kurulan Türkiye Futbol Federasyonundan sonra da futbol branşında da tescil olarak o gün ki şartlara göre futbolda liglere katıldılar. Anadoluhisarı antrenmanlarını, resmi maçlarını veya mahalleler arası maçları şimdiki Küçüksu Çayırında yapardı. Kulübün kendi yeri iken ve ne yazık ki 2012 de yıkılan tesislerde çalışma olanakları kalmayınca da bir süre Spor Akademisi sahalarında yaparlardı.

Marmara Üniversitesinde yönetim değişince şimdilik sadece antrenmanlarını Spor Akademisinde yapmaya başladılar maçlarını da Kavacık sahasında yapıyorlar. Genç ve Yeni yönetim kurulu olan şu anki yönetim semtlerine daha sağlıklı spor hizmetlerini yaptırmak üzere kulübü yeniden eski sportif duruma getirmek için var güçleriyle yılmadan çalışıyorlar. Anadoluhisarı İdman Yurdu sporumuz 1975 yılında İstanbul Şampiyonu oldu ve bu unvan Beykoz ilçemizden biri olan Anadoluhisarı İdman Yurdu spor kulübümüzdedir. Şampiyon takım o yıl Türkiye şampiyonasına da katıldı.

Bu efsane kadroda ki isimleri de yazmadan olmaz dedim. 1975 yılının efsane Anadoluhisarı İdman Yurdu sporun kadrosu- Kaleciler Sedat Tetikaşar ve Muharrem Ergül, ilerde Kartal Mustafa, Hüseyin Öcalmaz, Saim, Sarı Ekrem, Haluk, Metin, Savaş, Mahmut, Tunç Kayacı, Mehmet, Faruk, Nazmi, Selçuk ve Arif Özgülüş, Aşağıda isimleriyle ve varsa lakaplarıyla (yiğit lakabıyla anılır) profesyonel, amatör futbolcularımızı ve spor adamlarını kısa özellikleriyle sizlere tanıtacağım.

Umarım keyifli bir yazı olacak. Yukarda bahsettiğim tarihlerde öz kaynak olarak Anadoluhisarı İdman Yurdu Spordan yetişen birçok futbolcu o yıllarda profesyonel takımlara transfer oldu. 60 yıllarda profesyonel olan ve o zamanki 1. Lig yani şimdiki "Süper Ligde, şimdiki 1.nci ligde, 2.nci ligde, 3.ncü lig ve yerel amatör liglerde futbol oynayan değerli futbolcularımız şunlardır. Metin Yüney: Anadoluhisarı ve Fenerbahçe sporda futbol oynadı. Daha sonra Kulüpte yöneticilik yaptı. Nedim Yüney: Anadoluhisarı ve Fenerbahçe sporda futbol oynadı.

Daha sonra Kulüpte Başkanlık yaparak spora hizmet verdi. Ali Elveren: Anadoluhisarı, Galatasaray, Samsun, Beykoz ve Amerika da Cosmos’da Galatasaraylı Yasin Özdanek ile futbol oynadı. Harun Yavaş: Anadoluhisarı, Beykoz, Gaziantep ve Sivas sporda futbol oynadı. Çok hırslı ve yeteneklı bir fulbolcuydu. Futbolu bırakınca kulübe yönetici olarak hizmet verdi. Hasan Abi: Anadoluhisarı ve Feriköy sporda futbol oynadı.

Nejat Yavaşoğulları: Anadoluhisarı sporda futbol oynadı, Mimar ve ünlü müzisyen Erdem Eren: Anadoluhisarı, Beşiktaş, Adanaspor’da futbol oynadı. Futbol Oynadığı dönemlerde efsane futbolcuydu. Çok zeki olması nedeniyle futbolculuğunda ve antrenörlüğünde hep başarılı olmuştur. Anadoluhisarı sporu 2.lige çıkartarak kendisinin iyi bir futbol antrenör olduğunu kanıtladı, bir çok yerden teklifler almasına rağmen o bir Anadoluhisarı aşığıydı Anadoluhisarı sporu bırakmadı. Futbol ile ilgili konuşulan her şeyi çok iyi dinlerdi. Hatta bir gün beraber yürürken yolda çocukların futbol sohbetine katıldı ve futbol ile ilgili konuşulan her düşünceye saygılıydı. Benimde çok iyi bir arkadaşımdı, Spor adına çok güzel sohbetlerimiz olmuştur. Allah rahmet eylesin. Metin Hoca: Anadoluhisarı, Kanlıca ve İstinye Tersanesi sporda futbol oynadı.

Kaleci Sedat Tetikaşar : Anadoluhisarı sporda kaleci olarak futbol oynadı. 2115 dakika gol yemeyerek dünya rekorunu kırdı. Başarılı bir kaleciydi futbolu bıraktıktan sonra kendi kurduğu işin başına geçti. Onun "Anadoluhisarı bir sevgidir, tutkudur" sözleri adeta tarihe geçmiş ve adeta bir slogan olmuştur. Şakir Şahinkaya: Anadoluhisarı, Düzce, Sakarya ve Sivasspor’da futbol oynadı. Anadoluhisarı spor adamlarından olan Merhum Hürrem Şahinkaya’nın oğludur. Çok yetenekli bir kaleciydi, futbolu bıraktıktan kaleci antrenörü olarak futbola hizmet veriyor.

Cem Yanık: Anadoluhisarı, Elâzığ ve Ankaragücü’nde futbol oynadı. Kaleci Haluk Namık: Anadoluhisarı sporda futbol oynadı. Harun Eyibul: Anadoluhisarı sporda futbol oynadı. Futbolu bıraktıktan sonra Anadoluhisarı sporda yöneticilik yaparak spora hizmet veriyor, şu an bu kulüpte çok başarılı ve genç bir yönetimle çalışıyor. Erol Servet Bağlar: Anadoluhisarı, Çubuklu ve İstanbulspor’da futbol oynadı, Diyarbakırspor, Çanakkale Dardenel, Samsunspor, Beylerbeyi ve Üsküdar Anadolu sporda antrenörlük yaptı. Adeta bir Futbol Misyoneri olan Erol Servet Hoca, Afrika’da Futbol Akademileri kurarak, Kara Kıtanın Futbol Eğitim ve Gelişimine büyük katkılar sunmuştur. Halen bağlantıları devam etmektedir. Kaleci Raşit Batmaz: Kastamonu ve Urfa sporda futbol oynadı. Serdar Baysal: Anadoluhisarı ve Beylerbeyispor’da futbol oynadı.

Ercan Acar: Anadoluhisarı, Beykoz ve Denizcilik İşletmeleri sporda futbol oynadı. Göksu Türkdoğan: Anadoluhisarı, Yeniköy, Elazığspor, Bodrumspor ve Pendiksporda halen futbol oynuyor. Hasan Gökbudak: Anadoluhisarı ve Kanlıca sporda futbol oynadı. Futbolu bırakınca, Kanlıca sporda başkanlıkta yaptı. İbrahim Güney: Anadoluhisarı ve Sakaryaspor da futbol oynadı. Halil Güveli: Anadoluhisarı sporda futbol oynadı. Ahmet Kaptan: Anadoluhisarı sporda futbol oynadı. Mustafa Koç: Merhum Mustafa Koç ,{Koç Holding yönetim kurulu başkanı]Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübünde futbol oynadı. Hasan Yücel: Anadoluhisar sporda futbol oynadı. Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel in torunu olan Hasan Yücel şimdi Amerika’da bir Üniversitede Profesör olarak bilime hizmet veriyor.

Yalçın Karataş: Anadoluhisar sporda futbol oynadı. Şimdi mesleği olan Mimarlık yapıyor ve ünlü bir yazarımızdır. Basri Baykoç : Anadoluhisarı sporda futbol oynadı. Fanatik gazetesinde çalışıyor ve spor yazarlığı yapıyor Olgun - Anadoluhisarı ve Beykoz sporda oynadı. Nazmi Yenigün- Anadoluhisarı'nda futbol oynadı. Futbolu bıraktıktan sonra kendi işini kurdu. Yönetici olarakta spora hizmet verdi. Raci Hoca: Anadoluhisarı sporda futbol oynadı. Futbolu bıraktıktan sonra futbola antrenör olarak hizmet veriyor. Ertan Güney - Anadoluhisarda, Konya, Van ve Bitlis sporlarda futbolu bıraktıktan sonra kendi işini kudrdu. Kemal Okur: Alibeyköy ve Fenerbahçe spor futbol oynadı. Dursun Gürbüz: Anadoluhisarı ve İstanbul sporda futbol oynadı.

Faruk: Anadoluhisarı sporda futbol oynadı. Erkan Turan: Anadoluhisarı ve Denizcilik işletmeleri sporda futbol oynadı. Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü tesisleri 2012 yılında yıkıldıktan sonra zor günler ile karşı karşıya kaldı 2.amatör lige kadar düşmesine rağmen Anadoluhisar’lılar kulübü hiç yalnız bırakmadılar. 2019 yılında Cenk Nur başkanlığında yeni, genç ve dinamik bir yönetim oluştu hemen 1. amatöre yükseldiler ve diğer branşları da harekete geçirerek çalışmalarına devam ediyorlar. Borçları sıfırladılar, şimdi de kulüplerine bir yer bulmanın çalışmaları içindeler yer bulurlarsa tesisleri kendileri yapacaklar.

Yeni yönetim kurulu olarak onlara başarılar dilerim ve bu düşüncelerini başaracaklarına çok inanıyorum ve her daim de yanlarında olacağım sözünü de kendilerine verdim.

Yazarın Yazıları
Yorumlar (1 Yorum)

cenk Nur (3 yıl önce)

Bu güzel köşe yazısı için Asım Özdemir'e teşekkürü borç bilirim.Anadoluhisarı İdman Yurdu spor tarihinde bir çok ilkleri basaran bir eğitim yuvasıdır.Örneğin Çim Hokeyinde, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile 1924 yılında İstanbul Hokey Birliğini kurmuştur.Bu federasyon dünyadaki ilk hokey federasyonudur.Kürek branşında Ali Rıza Bilal ile dünya 5. olmuş ve Olimpiyatlara katılan ilk Türk sporcusunu yetiştirmiştir.Basketbolda 1. lig , Kürek branşında ülkemizin 5 büyük takımında biri olan ve futbol da 2. profesyonel lige çıkmış ilk köy takımıdır.Ayrıca bu dönemde Türkiye liglerinin tahsil düzeyi en yüksek A takımlarını oluşturmuştur. Birinci Dünya savaşında ülke savunmasına bütün sporcularını şehit vermiş Anadolu'ya silah sevkiyatını organize etmiştir.Bu sebeple İngilizler tarafından işgale uğramış ülkemizdeki 3 spor kulübünden biridir. Bunun dışında, Bosna Hersek'in Sareyova spor kulübü ile sporcu takası sözleşmesi bulunan Beykoz ilçesinin tek spor kulübüdür.Halen uluslar arası spor müsabakalarına davet edilen ve bu kapsamda yurt içi ve yurt dışı turnuvalara katılım sağlayan ilçemizdeki tek spor kulübüdür. Anadoluhisarı İdman Yurdu Spor Kulübü 2012 yılında tesisleri yıkılana kadar spor kulübü gibi değil, bir eğitim yuvası şeklinde hizmet vermiştir. Koç Holdinge Yönetim Kurulu Başkanı, İş Bankasına CIO, bir çok üniversite ye eğitimci ve bir çok sanatçı yetiştirmiştir.Beykoz Belediyesi eski başkanı Muharrem Ergül de Anadoluhisarı İdman Yurdu sporcularından biridir. Ne yazık ki tarihi spor kulübümüze 2012 yılında ölümcül bir darbe vurulmuş tesisleri yıkılmıştır.Bu yanlışın düzeltilmesi ve İADEİ İTİBAR yapılması atanmış ve seçilmişlerin en yakın zaman da yerine getirmesi gereken asli bir görevdir.

Yorum Yaz