Kültür

Alpman’dan Yüz Yıllık Beykoz Hikayeleri

Alpman’dan Yüz Yıllık Beykoz Hikayeleri
2014.07.23 00:00
| | |
9348

Geçtiğimiz günlerde Beytaş Tesisleri’nde tanıtım kokteyli yapılan, “Yüz Yıllık Beykoz Hikayeleri” adlı kitabın tanıtımına düzenlenen sempozyumla devam edildi.

Beykoz Belediyesi tarafından ilçenin yakın sosyal yaşamını kayıt altına almak ve gelecek kuşaklara aktarmak için hazırlanan “Yüz Yıllık Beykoz Hikayeleri”nin tanıtımı için düzenlenen program, eski ve yeni nesil Beykozluları bir araya getirdi.

Devlet Tiyatroları Beykoz Feridun Karaya Tiyatro Sahnesi’nde yapılan Beykoz Sözlü Tarihi Sempozyumu’nu, Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün yanı sıra çok sayıda Beykozlu izledi.  Gazeteci-Yazar Nazım Alpman tarafından kaleme alınan ve Beykoz Belediyesi Kültür Yayınlarının 7. kitabı olarak piyasaya çıkan “Yüzyıllık Beykoz Hikâyeleri”, ilçenin yakın geçmişini o günlerin tanıklarıyla ve akıcı bir üslupla aktarıyor.

Beykoz’un ilk Belediye Başkanı Ali Zengin, Anadoluhisarı denince ilk akla gelen isimlerden Ferda Kazancıbaşı ve Beykoz Spor Kulübü’nün eski yöneticilerinden Yakup Saygan’ın oğlu  Selahattin Saygan, Gazeteci-Yazar Nazım Alpman’ın yönettiği programda anılarını gençlerle paylaştı.

 

Projenin ortaya çıkış serüveni hakkında Nazım Alpman’ın aktardığı bilgilerin ardından söz alan Ali Zengin, bir dönem çalıştığı Beykoz Derikundura Fabrikası ve ilçedeki vefa, dayanışma ve yardımlaşma duygusunun nedenli canlı olduğunu ve tanıklıklarını anlattı. Eskinin Beykoz’unda komşuluk ilişkilerinin yardımlaşma temeli üzerine kurulu olduğunu söyleyen Zengin, yaşanan değişimden duyduğu üzüntüyü de ifade etti.

 

Beykozlu gençlerin sporla iç içe yaşadıklarını ve sporun ilçedeki sosyal yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğuna değinen Ferda Kazancıbaşı ise kültür ve tarih mirasımızın geleceğe aktarılması için hazırlanan kitabın genç kuşaklara karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek de önemli bir görevi yerine getirdiğini söyledi.

Beykoz’a has dayanışma duygusunun Beykoz Spor Kulübü’nde de çok canlı şekilde yaşandığını anlatan Selahattin Saygan ise maç öncelerinde babasının teknik direktörle ve futbolcuların formaları birlikte yıkadığını anlattığını aktardı ve Kulübün sevgiyle yoğrulmuş emeğin başarıya ulaşacağının önemli kanıtı olduğuna dikkat çekti.

 

Program sonunda tüm davetlilere “Yüz Yıllık Beykoz Hikâyeleri” adlı kitap hediye edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beytaş, Yüz Yıllık Beykoz Hikayeleri

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"