Prof. Dr. Faruk ŞEN
  • 21/01/2023 Son günceleme: 21/01/2023 17:15
  • 4.347

Almanya’da 2022 sonu itibariyle istihdam da tam kapasite ile çalışmaya geri dönülüyor ve bu istihdamı sağlamak için 7,5 milyon yeni personel alımına ihtiyaç duyacaklar.

Yeterli genç nüfusa sahip olmayan Almanya’da bu ihtiyacı karşılamak zorlu bir süreci beraberinde getiriyor. Firmalar ihtiyaç duydukları vasıflara sahip personeller için talepte bulunuyorlar. Fakat tam olarak kanunsal düzenlemeler ve ne kadar bir kapasite alımı yapılacağı açıklanmadığı için belirsizliğin hakim olduğu bir durum söz konusu.

Firmalar talepte bulundukları vasıflı personel ihtiyaçlarını dış ülkelerden temin etmeye çalışıyorlar. Birçok alanda usta ve kalfa talebi var. Özellikle de inşaat sektöründe istihdam edilmek üzere usta ve kalfaya ihtiyaç duyuluyor. Türklerle büyük ölçüde entegrasyon sorununu çözmüş olan Almanya, bir çok iş alanının yanı sıra, doktor ve sağlık personeli alımını da sürdürmeyi planlıyor. Son zamanlar işten çıkan doktorların büyük bir çoğunluğu Almanya’da çalışma olanağı buldular. Önümüzdeki günlerde doktor ve sağlık personeli alımı daha da hızlanacak. Bu konuda ciddi çalışmalar sürdüren kuruluşlar var. Bunların başında Ahlen’de basın sektöründe faaliyetlerini sürdüren Ahmet Salıncaklı da geliyor. 

Almanya’da vasıflı personel talebinde bulunan firmalar, güvendikleri kuruluşlar aracılığıyla bu insanları ülkeye getirmeyi tercih ediyorlar. Bu konuda her ne kadar illegal yolları kullanan ve insanları aldatmaya çalışan firmalar olsa da, birçok firma güvenilir ve düzgün bir çalışma prensibi ile işi hakkıyla yapıyor.

Maalesef ki, Türkiye’de,Türk insanı için iş bulmak ve çalışmak çok zor bir hal aldı. Günden güne zorlaşan iş bulma ve çalışma koşulları sonucunda insanlar geleceklerini Avrupa’nın birçok ülkesinde aramak zorunda kalıyorlar. Kendi işini kurmak isteyen insanlarımız da, hala geçerli olan “Ankara Anlaşması” çerçevesinde İngiltere'ye gidiyorlar.

Almanya Türklerin çalışmak için tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. 1974 yılında AB dışından işçi alımını durduran, ancak aile birleşimine izin veren Almanya, şimdi tekrar Türkiye’den vasıflı işgücü alıyor.

Almanya Parlamentosundaki üçlü koalisyon hükümeti, Almanya’da istihdam konusunda işgücü göçünün önünü açacak ve ilk tercih edilecek ülkelerden biri de Türkiye olacak.

Türkiye tarafında ise bu konuda herhangi bir atılım yok. Cumhurbaşkanı sağlık personeline ve özellikle doktorlara dair bir takım çarpıcı ifadeler kullanıyor olsa da, Türkiye, ülkede eğitimlerini alan bu insanları Almanya’ya hediye ediyor, farkında olarak veya olmayarak Almanya’ya ekonomik açıdan katkıda bulunuyor.

Yazarın Yazıları