Almanya'da Yaşayan 3 Milyon 300 Bin Türk Kökenli Göçmen Hayatlarından Memnun,

Almanya'daki Türkler artık yabancı düşmanlığından fazla etkilenmiyor. Suriyeli geçici göçmenlerin Almanya’ya gelmesinden sonra, Türkler yabancı düşmanlığına hedef olmaktan büyük ölçüde çıktılar. Almanya üçlü koalisyon hükümeti göçmenlere yönelik bazı uygulamaları yürürlüğe koyuyor. Bu uygulamalar ile işler normalleşebilecek gibi görünüyor. Almanya'da işsizliğin azalması Türkler için olumlu bir gelişme olsa da, Türklerin kayda değer bir bölümü artık işveren olarak Almanya’da yaşıyor. Berlin’de yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenim; burada yaşayan işveren Türklerin hayatlarından memnun oldukları yönünde. Essen’de de durum farklı değil, Essen’in en iyi caddelerinden biri olan  Rüttenscheid’da bir çok lokalin sahibi Türk. Türkler Almanya’da hem çalışıyor, hem de çalıştırıyorlar. Almanya'da yaşayan insanlarımız artık yaşam standartlarını daha üst noktalara taşımış durumdalar.Almanya'daki Türklerin büyük çoğunluğu tatillerini bu yılda Türkiye’de geçirdiler.1 Euro’nun 19 liraya yaklaştığı ülkemizde, Almanya'dan gelen insanlarımız para harcama konusunda sorun yaşamıyor.

Almanya’da yaşayan Türkler önemli bir sorun olarak, artık yazılı medyanın neredeyse yok olmasından şikayetçi. Hürriyet 3-4 bin adet satarken, Sözcü ve Aydınlık Gazetelerinin de satışı 4 bin üzerine çıkamıyor. Buna karşılık Almanya'daki Türklerin güncel olayları takip edebildiği tek televizyon kanalı olan Kanal Avrupa her geçen gün daha fazla izleyiciye ulaşarak, yükselişini sürdürüyor.

Şimdilerde Türkiye'den Almanya’ya öğrenci ve öğrencilere eşlik eden annelerinin bir kitle hareketi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber, Almanya’da hayatını sürdürmek isteyenler için istek/davet üzerine Almanya’ya gitme olanakları da var. Almanya endirekt olarak Türklere yönelik serbest dolaşım hakkını veriyor. Fakat bunun dışında Türklerin iş bulmadan schengen vizesi ile Almanya’ya gitmeleri neredeyse imkansız. İstanbul Almanya Başkonsolosu,”Türklere %14 oranında vize verdiklerini belirtti. Bunun en önemli nedeni, Türkiye'deki ekonomik durum, son zamanlarda birçok Suriyelinin Türk vatandaşlığını alması olduğunu” söyledi. Bakalım Dışişleri Bakanlığı bu durum için nasıl bir çare üretecek. 

Son günlerde sıkça gündem olan ev adreslerimizde bilmediğimiz insanların kayıtlı çıkması, konuların çehresi hakkında insanları sorgulamaya sevk ediyor.

Yazarın Yazıları