Almanya, Berlin ve Beykoz turizmi

  • 17.03.2019 14:28
  • Okunma: 7813 kez

Prof. Dr. Faruk ŞEN


Türkiye bu yıl Berlin’deki İTB fuarına büyük kitle ile katıldı.

Akdeniz ve Ege şeridindeki tüm otelciler fuara boy göstermeye gittiler. Kültür ve Turizm Bakanı tam bir etkileyici konuşma yapacakken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Türkiye karşıtı gösterilerde yer alan Avrupalılar, Türkiye’ye geldikleri zaman mahkeme önüne çıkarılacaklardır’ dedi ve bu Almanya’da Dışişlerine kadar büyük tepki çekti.

Berlin’e yazık oldu

Bir yandan Bakan Mehmet Ersöz’ü Berlin’e yollayıp reklam yaptırırken öbür tarafta Süleyman Soylu’ya böyle bir konuşma yaptırmak pek akıl işi değil. Bunun dışında iki Alman gazetecinin akreditasyonlarının uzatılmaması da Almanya’yı çalkaladı.

Sayıda düşme olur

Bu yıl 5,5 milyon turist beklediğimiz Almanya’da bu korku devam ederse sayıda büyük ölçüde düşüş olacak.

İstanbul artık Almanların en fazla geldiği bölgeler arasında Antalya’yı geçti ve birinci sırayı aldı.

Beykoz’un konumu

Gelelim boğazın incisi Beykoz’a. Beykoz ilçesine eskiden Eminönü’nden kalkan vapurlarla Anadolu Kavağı’na gelip balık yiyenler arasında Almanların sayısı fazlaydı. Şimdi bunlar çok azaldı. Esasında Anadolufeneri, Anadolu Kavağı ve Poyrazköy tabiat açısından yabancı turistler için bir cennettir. Aynı şeyi Karadeniz bölgesinde Riva içinde söyleyebiliriz. Polonezköy, Cumhuriyet Köyü de turistleri büyüleyebilir. Yakın bir gelecekte bir Alman kuruluşu Cumhuriyet köyünde bir yaşlılar yurdunu faaliyete geçirmek için ön fizibilitelerini yapıyor. Ayrıca ismet Acar’ın yaptığı Acar Blue’da paket olarak Avrupa’da satışa çıkacak. Böylece Beykoz bölgesine gelecek olan yabancıların sayısı önemli ölçüde artabilir.

Beykoz’a atılım gerek

31 Mart yerel seçimlerine çok az bir süre kaldı. Bu süreç zarfında partiler neler yapacaklarını kamuoyuna duyuruyorlar. Gerek AKP gerek CHP’nin sunumlarını okuduğunuz zaman turizm açısından fazla bir söz yok. Geçen yazımda da belirttiğim gibi Paşabahçe Şişecam’ın önünden Beykoz Kundura Fabrikası’na kadar yapılabilecek bir marina, eğlence merkezleri. Çubuklu’da belediyenin arabalı vapur iskelesinin yanındaki alan, İstanbul’un incileri olabilecek durumda. Beykoz artık işçi semti değil. Paşabahçe Cam, Beykoz Kundura ve Paşabahçe Rakı Fabrikaları kapatıldıktan sonra çalışan nüfus minimuma indi. Böyle tesisler açarak gençlere iş sahası kazandırılabilir ve ayrıca buraya gelecek yerli ve yabancı turistlerinde çok büyük ölçüde ekonomiye katkıda bulunmaları sağlanır.                                                                                                                 

Anahtar Kelimeler: Almanya, Berlin, Beykoz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları