Spor

Ali Düşmez ile Beykoz üzerine konuştuk

Ali Düşmez ile Beykoz üzerine konuştuk
2014.08.09 00:00
| | |
4063

İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı, Türkiye Futbol Federasyonu Amatör futbol Birimi Sorumlusu Ali Düşmez’i makamında ziyaret ettik.

İstinye’deki Orhan Saka Amatörler EvindeBeykoz Temsilcisi de olduğumuz amatör dünyasının İnternet ortamındaki markalaşan sitesi yerel futbol sorumlusu Ali Kemal Demir ile gerçekleşen 3 saati aşan röportajdan Beykoz’uBeykoz Amatör camiasını da ilgilendiren konuları ayırıp haberleştirdik.

Vakti zamanında, yani 1970’li80’li yıllarda Beykoz ilçesinin iki güzide kulübü Beykozsporve Paşabahçespor takımlarında forma giyen bir isim olan Beykoz Amatör camiasını çok yakından takip edip, uzun süreli dostlukları bulunan birçok Beykozlu ile tanışıklığı bulunan AliDüşmez gerçekten de amatör futbol camiası için bir şans olarak nitelendirilebilir.Alçakgönüllü yapısı ile yaptıklarını ince ayrıntıları ile anlatabilen, başaramadıkları, gerçekleştiremedikleri projelerini ile sağa sola yalpalamadan izah edebilen bir kişilik AliDüşmez.

ECRİ MİSİLLER MUHATAP OLAN KULÜPLERE HUKUKİ DESTEK VERİYORUZ

Ali Düşmez geride bırakılan 3 yıllık çalışma sürecine ilişkin bilgi aktarımında bulunurken, Beykoz İlçesi Amatör Spor Kulüpleri camiası için de ilgili bir konu olan Ecri Misiller hakkında İASKF olarak bir hukuk birimi kurduklarını ve bu konuyu ilgilendiren tüm sorulara ve sorunlara ilişkin Orhan Saka AmatörlerEvinde her Perşembe günü hukuksal açıdan meseleye bakış açısı getirecek, kulüpleri olumlu yönde yönlendirebilecek bir projenin başladığını söyledi. Eee,Beykoz kulüpleri için de baş ağrısı niteliğinde bir konu idi Ecri Misil olayı. Dolayısı ile hiçbir ücret alınmadan kafalarda oluşan tüm soruların yanıtları, Türkiye’nin sayılı Hukuk Bürolarından birine mensup uzmanıtarafından verilecek. Bu konuda 80 dolayında amatör spor kulübünün yaşadığı sıkıntılar bulunmakta idi.

TASKK ve İASKF Başkanı Ali Düşmez için yaptıkları bir projeye ilgi gösterilmemesi üzüntü verici bir hal almış o da Amatör Liglerde futbol oynayan sporculara sağlanan iş imkanı. Bu konuda büyük bir ilgi beklemelerine karşın İstanbul genelinde yapılan başvurunun sadece 2 futbolcudan ibaret bir hal almasının hüznünü hissettik kendisinde. “Oysa biz bu konuyu gündeme taşıdığımızda amatörlerimiz için bir gelir kapısı açılacağı inancında idik. Anlaştığımız Çağrı Merkezinde çalışmaya başlayacak kardeşlerimiz çok esnek bir çalışma saatinin muhatabı olabilecekti. Gerek okulları gerekse de antrenman-maç programları dikkate alınarak istediği saatlerde çalışabilecek ve bu sayede belli bir gelir sahibi olacaklardı. Maalesef ilgi olmadı” diye konuşan Düşmez bunun nedenini anlayamadığını ifade etmekte.

SAĞLIK GÜVENCESİ OLMAYAN AMATÖRLERİ GÜVENCE ALTINA ALDIK

Ali Düşmez Amatör spor camiası için yaptıkları devrin niteliğindeki bir başka projenin ise amatör sporcuları, hiçbir sağlık güvencesi bulunmayan amatör sporcuları güvence altına almaları olduğunu söyledi. “Amatör sporcu kardeşlerimiz lisans numaralarını adeta bir sigorta numarası gibi kullanabilecek ve yaşadıkları sakatlık ve diğer rahatsızlıklarda ücret ödemeden tedavilerini, muayeneleri yaptırabilecek. Bu konuda gerek Sağlık Bakanlığımız Gerekse Spor Bakanlığı arasında yapılan protokol yurt genelinde tüm sağlık birimlerine iletildi. Konuya sadece sportif faaliyet anında yaşanan bir sorun, sakatlık rahatsızlık olarak da bakılmayacak, yani her hangi bir sebeple evde bir kaza, rahatsızlık yaşandığı anda da bu imkandan faydalanılabilecek. Bunun tüm yurt genelini kapsayan bir uygulama olduğunu düşündüğünüzde mesela Beykoz’daki bir futbolcu kardeşim aileden gelen bir güvencesi nedeni ile sağlık kurumlarına gitmekte sıkıntı yaşamıyor olabilirdi ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizde spor yapan kardeşlerimizin böyle bir imkanı olmayabilirdi. İşte bu sebeple sağlık alanında yapılan bu kurumlar arası işbirliği bir devrim niteliği arz etmekte.” diye konuşan Düşmez bu konuda bilinen bir örneğin Fatih Vatan Lisesi Bayan Futbol Takımında forma giyen bir futbolcunun oldukça yüksek bir rakam arz eden ameliyat miktarının kurumlar arası anlaşma neticesinde yukarıda izah ettiği anlaşma uyarınca hiçbir ücret talep edilmeden gerçekleşmesi olduğunu açıkladı.

KULÜPLERİMİZE MADDİ ANLAMDA BAZI RAHATLAMALAR GETİRDİK

TASKK ve İASKF Başkanı Ali Düşmez Amatör Sporcuların eğitim alanında da bazı kolaylıklar sağladıklarını söylerken, “Kavram Eğitim Kurumu, Üniversitesi ile lisanslı sporcuların eğitimlerinde yüzde 50 oranında bir burs sağlandığını söylerken birçok sporcunun bu kapsamda yüksek öğrenim gördüğünü sözlerine ekledi. Düşmez, Amatör Spor Kulüplerine malzeme anlamında da katkı sunulmasına ön ayak olduklarını söylerken, “2 senedir Spor Bakanlığımız tarafından gerçekleşen malzeme, yarımları da var. Büyükşehir Belediyesi olarak ta yapılan yardımlar azımsanmayacak derecede. Kulüpler arasında gerçekleşen futbolcu transfer ücretlerinden alınan rakamda 50 liralık bir indirime gittik. Bu mesela 10 futbolcu transfer eden kulüpler bazında 500 liralık bir bir rakamın kasalarından çıkmasına engel oldu. Bunun önce İstanbul sonra da tüm Türkiye genelinde gerçekleştiği düşünüldüğünde kulüpler açısından ortaya çıkan rakamı varın siz düşünün. Bu belki bizim kurumsal bütçemizden büyük bir gelir kaybı olarak düşünülse de kulüpler açısından oldukça avantaj arz etmekte.” diye konuştu.

Dost Beykoz Spor Müdürü Talip Ercan’a yaptıkları icraatları anlatmaya devam eden Ali Düşmez sahası olan spor kulüplerine 2000-3000 lira arasında bir maddi kaynak aktarımında bulunduklarını bunun sahalardaki teknik ve fiziki aksaklıkların giderilmesinde kullanıldığını hatırlattı. Türkiye Şampiyonasına gidecek her kulübe her takımları için 1000 lira verdiklerini söyleyen Düşmez, son yıllarda Beykoz ilçesi takımlarının da sıklıkla Türkiye Şampiyonalarına katılma hakkı elde ettiği için bu rakamdan yararlandığını beyan etti.

BEYKOZ SPOR KULÜP BİNASININ SON DURUMU!

Beykoz İlçesindeki sıkıntıları yakinen bildiğini söyleyen Ali Düşmez, Beykoz SporKulübü’nün Beykoz İlçe girişindeki sahilde bulunan Kulüp Binası ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. Ali Düşmez, “Biz burası ile ilgili gerek Beykoz Belediyesi, gerekse de Bakanlık nezdinde ciddi girişimlerde bulunduk. Bu şekilde kalmasına gönlümüz razı gelemezdi. Bilindiği üzere buranın mülkiyeti Gençlik Spor Müdürlüğü dolayısı ile Spor Bakanlığında. Biz yapılacak bir proje ile mevcut durumdan kurtulması, yeniden Beykozluların ilgi gösterebileceği bir mekan olması için çalışmalar yaptık. Bir bölümünü kulüp müzesi ve diğer birimler olması, bir başka birimin sosyal tesis amaçlı kullanılabilmesi ve bir bölümünü de misafirhane, konukların ağırlanabileceği nitelikte bir şekle bürünmesi ile ilgili çalışma yaptık. Tabii ki Beykoz’un genelini ilgilendiren imarla ilgili ki buna değişik kurumların yetki alanları da girmekte mesela Anıtlar Kurulu, Sit Kurulu, Boğaziçi İmar gibi kurumlarla ortaya çıkan durumun sona ermesi, çözülmesi ile proje hayata geçirilebilecek” dedi.

BEYKOZSPOR’UN DURUMUNA ÇOK ÜZÜLÜYORUM!

Beykoz’un kendi yaşantısında da ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Ali Düşmez, “Beykoz ve Paşabahçe takımlarında forma giydiğim yıllar benim için aktif futbolculuk yaşantımın en güzel günleri idi. Birçok dost kazandım ki halen bu dostluklarım devam etmekte. Uzun süre yöneticilik ve Başkanlık yaptığı Yeniköy Spor Kulübünün ilk federe olduğunda Beykoz Spor Kulübünün Yeniköy Şubesi olarak kurulduğunu da anımsatan Düşmez, “Bu konudaki Beykoz Spor Kulübünün Yönetim Kurulu Karar yazısının çerçevelenmiş bir halde muhafaza edildiğiniz sana ( Talip Ercan’a) yıllar önceki bir röportajımızda göstermiştim. Konu Beykoz Spor Kulübünden açılmış iken son yıllarda yaşanan çöküş sürecini ben de üzülerek takip ettim. Maalesef Beykoz’da bu duruma engele olabilecek bir gelişme yaşanamadı. İnşallah bu süreç atlatılır ve Beykoz Spor Kulübü gibi bir asırlık çınar gerçek hüviyetine bürünür” diye konuştu.

Beykoz İlçesine sıklıkla gelen bir isim konumunda olan Ali Düşmez ilçe sporunu ve sporcularını da yakından takip eden bir isim olarak bilinmekte. Geçen sezon Beykoz 1908A.Ş. U14 Yaş Grubu futbolcularından birinin ayağının kırılmasının ardından evinde yaptığı ziyaret verdiği bir değerin yansıması olarak görülmüştüAmatör sahalar ile ilgili gelişmeleriyakından takip eden bir duruşu da var.

Spor Servisi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, Talip Ercan, Ali Düşmez, Röportaj

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"