Son Dakika

Ali Düşmez Beykoz’da güç kaybetti

  • 3
  • 7837
Ali Düşmez Beykoz’da güç kaybetti
Ali Düşmez Beykoz’da güç kaybetti

amatorlig.net’ten Ali Kemal Demir, ciddi manada tartışma konusu olan ve spor camiasını yakından ilgilendiren İASKF kongresinin Beykoz ayağını yazdı.

Ali Düşmez’in yeniden kazandığı kongrede, 1182 delegeden 771’in oyunu almış olmasına rağmen Beykoz’da güç kaybettiğini yazan Demir, kongrenin İstanbul’a yakışmayan bir seçim olduğunu söyledi.

Ali Kemal Demir, Beykoz spor camiasını yakından konu alan köşe yazısında şu ifadelere yer verdi:

İASKF Kongresinin ardından

İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu 16. Genel Kurulu geride kaldı. Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşen seçimi Ali Düşmez kazandı. TFF İcra Kurulu Üyesi, TASKK Başkanı ve Amatör Kurul Başkanı Ali Düşmez, 1182 delegenin 771’inin oyunu aldı. Rakibi Seymen Gençtürk ise 396 oyda kaldı.

Ali Düşmez bu sonuçla 3’üncü kez İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığına seçildi. AmatörLig.Net olarak Kongreyi 4 gönüllü görevlimiz ile takip ettik. İstanbul’a yakışmayan bir seçim olduğunu hep birlikte gördük. Ramazan ayında yapılan Kongrede birçok Delege, uzun konuşmalar ve oy kullanmadan önce çıkan tartışmaların ardından Kongre alanını terk etti. İASKF 16. Genel Kurulu maalesef birlik ve beraberlik ortamında, sevgi ve saygı ikliminde geçmedi.

Kongrede pek çok konuda ilginç tartışmalar oldu. 2008’teki Kongreye benzediğini söyleyenler de oldu. Genel Kuruldaki sorunları satır aralarında yazacağım…

Ali Düşmez, seçim akşamı İstinye Orhan Saha Amatörler Evi’nde sıcağı sıcağına yaptığı konuşmada, “Oy kullanmadan salondan ayrılanların 126’sı bize oy verecekti” ifadesini kullandı. Gençtürk ise tam aksini iddia etti.

Seçimi kazanan Ali Düşmez ve ekibini tebrik ediyorum. Asil Yönetim Kurulu’nda 16 Kulüpler Birliği Başkanı olan Ali Düşmez’in çalışma arkadaşlarına yeni dönemde başarılar diliyorum. Bir yazı dizisi hazırladım. İASKF seçiminde oy kullanan ilçeleri ve oy dağılımlarını yazacağım. Hangi aday, hangi ilçede ne kadar oy aldı bunları aktaracağım. Sebeplerini ve nedenlerini yazacağım. İlk olarak Beykoz’dan başlıyorum…

Seymen Gençtürk Beykoz’dan 34 oyu nasıl aldı?

Beykoz’da toplam 81 oy var. Beykozlular 3 numaralı sandıkta oy kullandılar. 72 Delege oy kullandı. Bu oyların 38’i Ali Düşmez’e, 34’ü ise Seymen Gençtürk’e gitti. 2014 yılında Ali Düşmez Beykoz’da ezici bir üstünlük kurmuş ve Seymen Gençtürk sadece 3 oy almıştı. O günün şartlarında Üsküdar ve Eyüp ile birlikte Beykoz Kulüpleri de Ali Düşmez’e açıktan destek verdiklerini beyan ederek Seymen Gençtürk ve ekibini seçim çalışması yapmak ve projelerini anlatması gayesi ile gelmek istediği Beykoz’da konuk etmek istemediler.

2017 seçiminde ise yine Ali Düşmez önde çıktı ancak Beykoz’da dengeler değişti. Seymen Gençtürk Beykoz’da 34 Delegenin oyunu alarak kimilerini şaşırttı. Ancak bu, beklenen bir sonuçtu…

Peki, bu nasıl gerçekleşti?

Beykoz Belediyespor, Genel Kurul yapmadığı gerekçesiyle seçime Delege gönderemedi. Genel Kurul yapmadan Delege olanları da biliyorum elbette. Hatta oy kullanarak temsil ettiği Kulübün tarihi boyunca bir maçını izlememiş, sorsan rengini bile bilmeyenleri listeden fark ettim.

‘Beykoz Belediyespor temsil edilmedi’ dedim… Hal bu ki, bu Kulübün delegelerinden birisi Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olan Muharrem Kaşıtoğlu idi. Kaldı ki, Kaşıtoğlu, Beykoz Belediyesi’nde Spordan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. İlçenin adını taşıyan asırlık çınar Beykoz 1908 Kulübü seçime 6 delege ile katıldı.

Beykoz, İstanbul’un diğer ilçelerine benzemiyor. Beykoz’da futbol çok seviliyor, birbirleri ile bazen sorunlu olmalarına rağmen konu Beykoz’un menfaati olunca tüm Beykoz birleşiyor… Beykoz’da bu sene Anadolukavağı liglere girmedi. Akbaba Köyü sadece U11 takımı ile lige girdi. İncirköyspor’da bu sene lige girmedi. Beykoz’da son kurulan 10 takımın 8’ininde Kulüpler Birliği Başkanı Asım Özdemir’in rolü ve desteği büyük. Özdemir emeklisi olduğu ve Beyoğlu’ndan Beykoz’a taşıdığı Denizcilik İşletmeleri Spor Kulübü’nün de Başkanı. Özdemir ayrıca, 10 seneye yakın bir dönem Beykoz’da Kulüpler Birliği Başkanı. Beykoz’da esas bilinen kişi Asım Özdemir’dir. İASKF’nin yeni yönetiminde Beykoz’dan Özdemir’in dışında, Kanlıcaspor’dan Mustafa Kaya (Yedek Yönetim), Gümüşsuyuspor Başkanı Şeref Kurtuluş (Disiplin Kurulu Yedek) ve Anadoluhisarı’ndan Mehmet Yazgan (Denetim Kurulu Yedek’ten Ayhan Kolso’nun istifası üzerine asil listeye alındı) yer alıyor.

Beykoz’da, Kulüpler Birliği ilçeye hâkim bir görüntü çiziyor ancak bu buna rağmen Seymen Gençtürk Beykoz’da Kulüplerin büyük desteğini almaya başardı. Beykoz’da projelerini anlatan ve Kulüplerin desteğini alan Gençtürk’ün başarının yanı sıra, benim de seçimden bir hafta önce tepki gösterip köşe yazısı yazmamın sebebi olan Ali Düşmez’in şu cümlesi Beykoz Kulüplerini muhalif kanada yönlendirdi: “5 Haziran’da yine benim karşıma gelip ceketinizi ilikleyeceksiniz…” Bu cümleyi Beykoz Kulüpleri ile toplantı yapan Ali Düşmez, ortamın gergin olduğu anlarda sarf etti. Ancak seçimde görüldü ki, Beykoz Kulüpleri bu seçimde kimsenin önünde ceketini iliklemedi.

Kavacık sahası ile ilgili sorunların tartışıldığı anlarda Çavuşbaşıspor da 2014 yılında mağdur edildikleri için tepkili oldukları Ali Düşmez’in konuşmalarına reaksiyon verdi. Beykoz’daki toplantıda Çavuşbaşıspor’un adını bile Çavuşlu olarak ifade eden Düşmez, bilindiği gibi Çavuşbaşı’nda Hanefi Dilmaç’ın adının verildiği Stadın açılışına Asım Özdemir ile birlikte davet edilmemişti.

Çavuşbaşıspor’un bu tepkisinin nedeni, Fikirtepe Dumlupınar oynadıkları ve Kadıköy ekibinin 4 oyuncu değiştirdiği maç ile başlamıştı. “Çavuşlu Sahasını ben yaptım” diyen İASKF Başkanı sözde kendi yaptığı tesisin açılışına bile davet edilmedi, ne kadar ilginç!

Aslında Ali Düşmez’e karşı Beykoz’da tepki 2014 yılında başladı. Çavuşbaşıspor Yöneticisi Ali İhsan Ayar, Fikirtepe Dumlupınar maçı sonrasında gittiği Orhan Saka Amatörler Evinde kendisine “Sen koskoca TASKK Başkanı’nın odasına gelmişsin daha ne istiyorsun!” diye konuşan Düşmez’e o an verdiği sert tepkinin ardından oy vermemeyi kafasına koymuştu. Beykoz’da seçim dün bitmedi, dün başladı… Beykoz’da Kulüpler; saha sorunları, Beykoz takımlarının TFF’deki dosyaları ve bir zamanlar iki profesyonel takımı olan ilçenin Amatör Liglerden yukarı çıkamamasından dolayı tepkili… Görünen o ki, Beykoz’da Asım Özdemir Kulüpler Birliği Başkanı olmasaydı, birkaç sembolik takım haricinde Seymen Gençtürk Beykoz’da tulum çıkartırdı. Bu ilçede birçok Kulüp, Ali Düşmez’e oy verirken, sadece kendi Kulüplerin kuruluş süreçlerinde gördükleri yardımdan dolayı ahde­ vefa gösterdiler. “Beykoz benim kalem” diyenler şunu unuttular: Beykoz kimsenin kalesi değil, ilçe sporuna katkı verenlerin kalesidir…

Beykoz’da iftar sofraları laftan öteye geçti…
Önceki Beykoz’da iftar sofraları laftan öteye geçti…
Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek
Sonraki Beykoz’da amaç üzüm yemek değil, bağcı dövmek