Son Dakika

Alaattin Köseler "Vira Bismillah" dedi

  • 0
  • 9929
Alaattin Köseler "Vira Bismillah" dedi
Alaattin Köseler "Vira Bismillah" dedi
Alaattin Köseler "Vira Bismillah" dedi
Alaattin Köseler "Vira Bismillah" dedi
Alaattin Köseler "Vira Bismillah" dedi

Beykoz Belediyesi eski Başkanı Alaattin Köseler, Muhtarlar Derneği'ni ziyaret etti ve Haziran ayında Meclis'ten geçen Beykoz planlarını eleştirdi.

Beykoz Belediyesi eski Başkanı Alaattin Köseler, Aday Adaylığı süreci kamuoyunda tartışma konusu olmaya devam ederken,Muhtarlar Derneği'ni ziyaret etti.

Alaattin Köseler, Beykoz’a yeniden Belediye Başkanı olması durumunda muhtarların sekreterya masraflarını karşılayacağını ve Muhtarlar Derneği’ne daha iyi bir yer tahsis edeceği vaadinde bulundu.

Başkan Cavit Gül’ün ev sahipliğinde ve mahalle muhtarlarını ziyaretinde konuşan Alaattin KöselerHaziran ayında Beykoz Belediye Meclisi'nden geçen planları eleştirerek, CHP'li Meclis üyelerini savundu. Hazırlanan planların artı yönü olsa bile CHP'li Meclis üyelerinin'bilmemenin verdiği endişeyle' karara ret oyu verdiklerini dile getiren Köseler"Beykoz Belediyesi'nin AK Partili yöneticileri, planları bilgisayar üzerinde göstermekle yetiniyor. Aslolan planı görmek değildir. Aslolan, planı kamuya maletmek ve işi resmiyete dökmektir. Sıkıntı budur, bunun altını çizmek istiyorum. CHP'li Meclis Üyeleri, bu planlar vatandaşın lehine olsa dahi, bilmeden görmeden bu 'hayalet planlara' hayır dediler. Belki içinde artı şeyler vardı ama bilmemenin vermiş olduğu endişeyle hayır dediler" şeklinde konuştu.

Muhtarlar Derneği'nde Alaattin Köseler'in ziyaretinde, Gümüşsuyu Mahalle MuhtarıAhmet Soylu, Soğuksu Mahalle Muhtarı Muammer Aydınoğlu, Kaynarca Köyü MuhtarıNurettin Çırak, Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal, Zerzevatçı Köyü Muhtarı Cemal Erdoğan da vardı. Toplantıya gecikmeli katılan Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal,"Belediye'den satış olan yerler ile ilgili sıkıntı var. Belediye Başkanı 2B ile ilgili bir farklılık olacağını söylüyor ama öte yandan da 2B ile özel proje alanlarının fiyatlandırılmasında bir farklılık gözlenmiyor. O zaman kendi tasarrufunda olan yerlerle ilgili vatandaşın yanında olduğunu söylemen gerekir. Başkan bunu yapmıyor, hisse tapusu veriyor" diyerek görüşlerini belirtti.

Yerel yönetim erki paylaşmak istemiyor

Gümüşsuyu Mahalle Ahmet Soylu ise "Ben 10 senedir muhtarım. Yerel yönetimlerin bir sıkıntısı var: Erki paylaşmak istemiyor. Belediye koltuğuna oturduktan sonra kişiler, muhtarlarla erki paylaşmak istemiyor. Muhtarlar da yalnız kalarak, derneklerle bir olup savaşmak zorunda kalıyor. Muhtarların imkanları da yasalarla birlikte yok oldu, gitti. Önce muhtarlar yetkisizleştirildi, etkisizleştirildi, sonra da 'Muhtara ne ihtiyaç var?' diye bir algı kamuoyunda oluşturulmak istendi. Ben şunu özellikle vurgulamak istiyorum: Beykoz'daki yerel yöneticiler Beykoz siyaseti yapmalılar. Belediye Başkanı da Muhtarlar da Beykoz siyaseti yapmalı. Hatta siyasi partiler de bunu yapmalı" dedi.

Beykoz’a deli gömleği giydirildi     

Alaattin Köseler ise Beykoz'a 'deli gömleği' giydirildiğini vurgulayarak, aslında bu planlamaların Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Başkanı olduğu yıllarda başladığına dikkat çekti. "Bu planların ilk başındaki isim Recep Tayyip Erdoğan'dır"diyen Alaattin Köseler, 1/50.000'lik planların altında Başbakan Erdoğan'ın imzasının olduğunu kaydetti. Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 1/5.000'lik planlara, elindeki1/1.000'lik planlarıyla Beykoz Belediyesi'nin 'uymak zorunda' olduğunun altını çizenAlaattin Köseler, şunları söyledi:

Planlar kamuoyuyla paylaşılmalı

"Yapılan bir plan, pafta olarak kâğıdın üzerine dökülmesi, hem şehircilik anlamında hem de evrakın sürekliliği anlamında, kayda girmesi anlamında kamu kurumlarının'olmazsa olmazı'dır. Ben burada bir şey söylüyorum: 'Beykoz Belediyesi bunu yapmıyor'diyorum. Biz Belediye Başkanlığımız zamanında planları paylaşıyorduk. İşin doğrusu, ruhu budur. Plan paylaşılır. Bu bilgiyi saklayan ve paylaşmayan Beykoz Belediyesi, bir kâğıt parçasından bile halkı mahrum ediyor. Bilgisayar üzerinde göstermekle yetiniyor. Aslolan planı görmek değil, planı kamuya maletmek ve işi resmiyete dökmektir. Sıkıntı budur, bunun altını çizmek istiyorum. Teknik bir eleman dahi olsa bilgisayardaki bir görüntüyü algılaması ve hafızasında tutması mümkün değildir. Planları 'pafta' dediğimiz kâğıt üzerinde göreceğiz, komisyondaki arkadaşımız oraya imzasını atacak. Beykoz Belediyesi'nin Haziran ayında gerçekleştirilen Meclis'inden 'karar' olarak geçen bu planlarda, böyle bir çalışma yürütülmedi. CHP'li Meclis Üyeleri, bu planlar vatandaşın lehine olsa dahi, bilmedikleri ve görmedikleri için bu 'hayalet planlara' hayır dediler. Belki içinde artı şeyler vardı ama bilmemenin vermiş olduğu endişeyle hayır dediler.

Ben halkın nabzını tutmaya başladım

Süreç ne gösterir bilemeyiz. Adaylık olur ya da olmaz, o da ayrı konu. Ben muhtarlarıma gelerek, halkın nabzını tutmaya ve bölgeyi dolaşmaya başladım. Yeri gelmişken de şunu söylemek istiyorum: Eskiden daha sıcak bir ortamı vardı muhtarlarımızın. Şayet, Beykoz'da bir iktidar değişikliği olursa bu mekânın dışında tüm muhtarlarımızın, iyi bir dernek binasına ve muhtarlarımızın ve azalarının toplantılarını gerçekleştirebileceği toplantı salonlarıyla sosyal bir mekâna kavuşması için elimizden gelen tüm çabayı sarfedeceğiz. Bu anlayışla muhtarlarımızın derneklerini güçlendirme hayalimiz var diyebilirim. Onun dışında şunu da söyleyebilirim: Bu söylediklerim vaat değil, olması gerekendir. Muhtarlarımızın sekretarya giderlerinin de karşılanmasında fayda gördüğümün bilinmesini isterim"

Haber Merkezi

Beykoz’da anketler yine AK Parti diyor
Önceki Beykoz’da anketler yine AK Parti diyor
Beykoz’un bir altın kızı daha oldu… Elif Naz Soyer
Sonraki Beykoz’un bir altın kızı daha oldu… Elif Naz Soyer
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz