Siyaset

Akif Hamzaçebi: 'ÖPA'lar sorunu ötelemektir'

Akif Hamzaçebi: 'ÖPA'lar sorunu ötelemektir'
2014.09.02 00:00
| | |
8254

Gümüşsuyu Mahallesi’nde, Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Erdal Öztürk ve CHP Gençlik Kolları Başkanı Ümit Serdal Okuyan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya katılan CHP Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, 2B ve Özel Proje

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, vatandaşları 2Bkonusunda bilgilendirmek üzere Beykoz'a geldi. Gümüşsuyu Mahallesi'nde 'Seyfi'nin Yeri'adlı kahvehanede vatandaşlarla bir araya gelen Milletvekili Akif Hamzaçebi2Bkonularında yaşanılanlar hakkında Beykozlulara bilgi verdi. Özel Proje Alanları'nın (ÖPA)fiyatların yüksek olması nedeniyle ortaya çıktığını iddia eden CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi"Ortada bir çözüm yok. Beykoz'un 9 mahallesi, hâlâ Özel Proje Alanı... Özel Proje Alanı şudur: Burada fiyatlar yüksek, bu fiyatları vatandaşa tebliğ etmiyoruz, burada proje geliştireceğiz.  Fiyatlar yüksek yani, onun için ilan edilmiyor. Eğer makul olsaydı, sizin ödeyebileceğiniz düzeyde olsaydı, bu fiyatlar size tebliğ edilirdi. Özel Proje Alanları demek, sorununu ertelemek dışında başka bir anlama gelmez arkadaşlar" şeklinde konuştu. 2020 Olimpiyatları'nın Tokyo'ya verilmesini de değerlendiren Akif Hamzaçebi"Türkiye'ye büyük haksızlık yapıldı, bizim hakkımızdı" dedi.

'CHP Gümüşsuyu'na aktı'

CHP Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi'nin 2B ile ilgili vatandaşı bilgilendirme toplantısına, CHP Beykoz İlçe Teşkilatı 'tam kadro' geldi. CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz'un yanısıra Gençlik Kolları Başkanı Ümit Serdal Okuyan da toplantıda yer aldı. Yine Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li üyeleri de İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi'yi dinlemek için gelenler arasındaydı.

'İlk olarak Yavuz konuştu'

Toplantıda açılışı CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz gerçekleştirdi. Kâğıttan okuduğu konuşmasında, sosyal devletin unsurları üzerinde duran Bahadır Yavuz, devletin asgari yaşam şartlarını karşılamak konusunda bir ödevinin olduğunu söyledi. Sosyal bir devlet olarak Anayasa'yla güvence altına alınmış haklardan bahseden CHP Beykoz İlçe BaşkanıBahadır Yavuz, şunları söyledi:

"Sosyal devletin temel amacı, herkese, insanoğluna yaraşan, asgari bir yaşam düzeyi sağlamaktır. Eğer devlet kendini sosyal devlet olarak tanımlıyorsa, şu hakları da vatandaşlarına sağlamalıdır:

- Çalışma hakkı

- Adil ücret hakkı

- Sosyal güvenlik hakkı

- Konut hakkı

- Sağlık hakkı

- Eğitim hakkı

İnsanların asgari bir yaşam sürdürebilmeleri için 'barınma' olmazsa olmazlarındandır. Barınacak bir yeri olmayan kişinin, insanoğluna yakışır bir şekilde yaşadığı savunulamaz. Konut hakkı, Anayasamızda yerini almıştır. Konut hakkımızın da varolabilmesi için mülkiyet hakkımızın olması gerekmektedir. Mülkiyet hakkına sahip kişi, yani malikler, kullanma, başkalarına devretme, nesnenin ürünlerinden yararlanma yetkisine sahiptir. Bu hak, mutlak nitelikli olduğundan, herkes karşı ileri sürülebilir. Bunu ancak tapu sahibi olmakla gerçekleştirebilirsiniz"

Bahadır Yavuz: "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir!"

"Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı olarak, Beykoz'un mülkiyetle ilgili yaşanan sorunları, mahalle özelinde teknik çalışmalarımızla birlikte, sizle paylaşıyoruz. Geçen hafta Meclis Üyelerimle birlikte, Belediye Meclisi'nin açılış ve gündem maddeleri üzerinde gruba başkanlık ettim. Gündem maddeleri üzerinde, grupta Meclis Üyelerimle birlikte çalışmalar yaparak, soru önergeleri verdik. Belediye Meclis Salonu'na izleyici olarak da katıldım. Ancak Meclis Üyelerimizden Örnekköy, Zerzevat ve Mahmut Şevket Paşa Köyleri'ndeki mülkiyetin ne olacağı sorulunca Sayın Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek, 'Sizler merak etmeyin, hiçkimseye bir şey olmayacak. Buraların da kefili benim. Ben söz veriyorum. Tapularını ben vereceğim' açıklamaları, gelinen noktanın vahametini ortaya koymaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kişiler, siyasiler, hukukun üstünde değildir. Özellikle mülkiyet gibi çok hassas olan bir hak, kanunla sınırları da çizilerek belirlenir. Kişilerin hiçbir etkisi ve yetkisine tabi değildir"

'Musa Aydın: Bizi aydınlatın"

Bahadır Yavuz'un ardından mikrofonu alan Karlıtepe Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Musa Aydın, vatandaşların yaşanan süreçte mağdur olduğunu söyledi.Akif Hamzaçebi'ye bakarak konuşmasını sürdüren Musa Aydın"Tabi ki sizler Ankara'da olsun, gittiğiniz yerlerde olsun, bu sorunları dillendiriyorsunuz. O anlamda Karlıtepe adına, Gümüşsuyu adına, Beykoz adına size teşekkür ediyorum. Tabi ki bu 9 mahalle Özel Proje Alanı'na (ÖPA) alındı. ÖPA'lar nedir, vatandaşlar bundan nasıl yararlanır? Tabi siz bu olaylara vakıfsınız. Bunlarla ilgili bilgilendirirseniz, mesela Özel Proje Alanı nedir, bu rayiç bedeller ne olacak, bunlarla ilgili bir çalışma yapılıyor mu? Siz konuya vakıf olarak Ankara'da nasıl bir çalışma yapıyorsunuz? Bu konuda bizleri aydınlatırsanız, sizlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

'Gümüşsuyu halkı soruyor...'

Musa Aydın'ın ardından söz alan CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır YavuzBeykoz Gümüşsuyu sakinlerine, Akif Hamzaçebi'ye herhangi bir soruları olup olmadığını sordu.Yavuz'un çağrısına ilk yanıt veren isim, 47 yıldır Gümüşsuyu'nda yaşadığını belirten Halil Yıldız oldu. Yıldız, şunları dile getirdi:

"Ben Gümüşsuyuluyum. 47 yıldır bu mahalledeyim ve ben 3 buçuk yıldır mahkemelerle uğraşıyorum. Üzerimde bir gayrimenkul kaydım yok. Naçizane bir gecekondum var, bununla da ilgili olarak ecrimisil ile uğraşıyorum. Şimdi bizim işler biraz çapanoğluna dönmeye başladı. Biz Milli Emlak'la mahkemeyle uğraşırken, Beykoz'un 9 mahallesi Beykoz Belediyesi'ne devrolunmaya yüz tuttu. Eğer bu, Beykoz Belediyesi'ne devrolur ise bizim burada bu ecrimisil ile uğraştığımız davaların hepsi tamamen berbat durumlara gelir ve bizi mağdur eder. Benim sizden ricam, bu benim durumumda olan ecrimisil davalarıyla uğraşanların bir sesi olmanızı ben sizlerden rica ediyorum"

Ardından yine Gümüşsuyu'ndan bir vatandaş olan Mustafa Çayıroğlu mikrofon istedi.Çayıroğlu, şöyle dedi:

"Arkadaşlar sorunları anlatıyorlar ama bazı şeyleri açıklarken, konuşmakta zorlanıyorlar. Bize CHP olarak şu gerçeği anlatmanız gerekiyor: Burada 60 yıldır korku içinde insanlar. Burası neden bu kadar kalabalık? Çünkü artık insanlara illallah gelmiş, onun için buradalar. Ben 2008'de sakat insanları arabamla oy atmaya taşıdım. Ama başkaları, burada, kahve köşelerinde okey oynadılar. Lütfen anlaşılır bir şekilde bu 2B olayını Gümüşsuyululara anlatmanız gerekiyor. İktidara geldiğinizde rayiç bedel ne olacak?"

Bahadır Yavuz: "Bu kadar mı?"

Bahadır Yavuz'un başka sorusu olup olmadığını sorduğu kabalıktan ses gelmeyince, bu kez mikrofonu alan CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, açıklamalarda bulunmaya başladı. Konuşmaya, 2B sorununun, Beykoz Gümüşsuyu'nun yanısıra pek çok İstanbulİlçesi ve ülke genelinin sorunu olduğuna da dikkat çekerek başlayan CHP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, özetle şunları söyledi:

Çebi: "Bu 10 milyon kişinin sorunudur!"

"Beykoz'da 2B sorunu yaşadığımız toplam 34 mahallesine ve köylerine sesleniyorum. Sadece Beykoz'a değil, İstanbul'un diğer ilçelerine sesleniyorum. Çekmeköy'e sesleniyorum, Sultanbeyli'ne sesleniyorum. Sultangazi'ye sesleniyorum, Ümraniye'ye sesleniyorum. 2B sorunu yaşadığımız 68 vilayette 10 milyon kişiye sesleniyorum. 2B sorunu yaşayan 7 bin orman köylümüze sesleniyorum. Bu kadar büyük bir kitleyi ilgilendiren bir büyük sorunu yaşıyoruz. Bu sorunu çözmeden, vatandaşın nefes alması mümkün değildir, adım atması mümkün değildir. Türkiye, mülkiyet sorununu, tapu sorununu, mülkiyet sorununu çözmeden bir adım ileri atamaz. Toplumsal barış diyorsak, bunu sağlayacak şey, vatandaşın tapu sorununu, imar sorununu çözmektir.

Çebi: "Ya çözülecek, ya çözülecek!"

Gümüşsuyu'ndaki imar sorunu, bütün memleketin bir özetidir. Burada bu sorunu çözmek demek, tüm ülkede mülkiyet sorununu çözmek demektir. Hepsinin haritaları var, burada mahalle mahalle sorunlarını biliyoruz. Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Ben buraya size iktidarı şikayet etmeye de gelmedim. İktidar eleştirisi kolaydır, en kolay iş odur. Bizim amacımız, vatandaşın sorununu çözmek, onu rahata kavuşturmak. İktidara bu konuda yol gösterici olmaktır görevimiz... Bu sorun ya çözülecektir, ya çözülecektir.

Çebi: "ÖPA, sorunu ertelemektir!"

Ortada bir çözüm yok. Beykoz'un 9 mahallesi, hâlâ Özel Proje Alanı... Özel Proje Alanı şudur: Burada fiyatlar yüksek, bu fiyatları vatandaşa tebliğ etmiyoruz, burada proje geliştireceğiz.  Fiyatlar yüksek yani, onun için ilan edilmiyor. Eğer makul olsaydı, sizin ödeyebileceğiniz düzeyde olsaydı, bu fiyatlar size tebliğ edilirdi. Özel Proje Alanları demek, sorununu ertelemek dışında başka bir anlama gelmez arkadaşlar”

Harita üzerinde göstererek, Gümüşsuyu Mahallesi hakkında bilgi vermeye devam edenAkif Hamzaçebi"Bu gördüğünüz sarı alan Boğaz Öngörünüm Bölgesi'dir. Toplan alanın yüzde 40'ıdır. Yüzde 5 ise Boğaz'ın sırt kesimleri. Kalan yüzde 55'lik kısmı ise 2B'dir. Şimdi burada Boğaziçi Yasası var, imar kısıtlaması var, imar yok. Doğal SİT alanı... 2B Alanı... Buraya çivi çakamıyorsunuz. Çakabiliyor musunuz? Zannediyorlar ki, siz buraları aldıktan sonra gökdelenleri dikeceksiniz. Yok, böyle bir şey" şeklinde konuştu.

Akif Hamzaçebi'nin açıklamalarının ardından, CHP'li olduğu sanılan bir dinleyici, Çebi'ye2B'ler ile ilgili Anayasaya Mahkemesi'ne gitme sürecini sordu. "Sahada, bu konuda büyük sorunlar yaşıyoruz" diyen vatandaş, Beykoz'un genelinde 2B'ler ile ilgili CHP'nin'destek' değil de 'köstek' olduğu konusunda yaygın bir kanı bulunduğunu ifade etti. Bir başka vatandaş da bu kanıyı doğrularken, 2B'ler hakkında Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in rolünü Akif Hamzaçebi'ye sordu. Aynı vatandaş, bu konuda Çebi'nin bir açıklama yapmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ise 2B'ler konusunda yanlış kanının olduğunu,CHP'nin asla bu konuda 'köstek' olmadığını ve gelecekte de olmayacağını vurguladı. Ahmet Necdet Sezer'in de geçmişte Anayasaya Mahkemesi'ne gitmediğinin altını çizen Akif HamzaçebiSezer'in yasa teklifini Meclis'e iade ettiğini hatırlatarak, "Biz CHP olarak 2B'ler konusunda çıkıp konuştukça, söz verdikçe, çözümler ortaya koydukça bazı iktidar partisi milletvekilleri diyor ki, tabi Meclis'te de diyemiyorlar, biz çıkıp cevabını verdiğimiz için... diyorlar ki: 'Efendim CHP 2003 yılında bu sorun çözülüyordu, engel oldu' gibi bir şey diyorlar. Aslı şudur: O zaman, AKP Anayasaya değişikliği yapmak istedi. Biz de dedik ki: 'Yapalım'. 2B sorununu çözmek için Anayasa değişikliği gerekir. 'Yapalım ama orman köylüsüne bunu bedelsiz verelim' dedik. Bir de'Elde edilen gelirden, 2B arazilerinin olduğu yerin alt yapısı için para harcayalım' dedik.'Hayır!' dediler, bize söz vermediler. Anayasa değişikliği çıktı, Ahmet Necdet Sezer'e gitti. Cumhurbaşkanı Sayın Sezer de TBMM'ye bunu iade etti. Bir daha da böyle bir Anayasa değişikliğini gündeme getirmedi" diye konuştu.

Haber Merkezi 

Anahtar Kelimeler: Akif Hamzaçebi, Bahadır Yavuz, Beykoz, Gümüşsuyu, CHP

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"