Akif Hamzaçebi, Beykoz’da yeni anayasayı anlattı

  • 0
  • 6981
Akif Hamzaçebi, Beykoz’da yeni anayasayı anlattı
Akif Hamzaçebi, Beykoz’da yeni anayasayı anlattı
Akif Hamzaçebi, Beykoz’da yeni anayasayı anlattı
Akif Hamzaçebi, Beykoz’da yeni anayasayı anlattı
Akif Hamzaçebi, Beykoz’da yeni anayasayı anlattı
Akif Hamzaçebi, Beykoz’da yeni anayasayı anlattı

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 16 Nisan Yeni Anayasa referandumu öncesinde Beykoz Doğu Karadenizliler Derneği’ni ziyaret etti.

Beykozlu Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz, CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, partililerin ve dernek üyelerinin katıldığı toplantıda, 16 Nisan halk oylamasıyla ilgili bir takım açıklamalar da bulunan CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, “Türkiye’nin parlamenter sistem geleneği var” dedi.

Açılış konuşmasını Dernek Başkanı Emin Yavuz yaparken, “Bildiğiniz gibi ben bir Meclis Üyesiyim. Ama kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Burada sadece Dernek Başkanı olarak bulunuyorum” şeklinde konuştu.

“Tıkanma mı var? Bir şey ihtiyaçtan doğar”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Hamzaçebi, “Türkiye bugüne kadar parlamenter sistem de bir sorun mu yaşadı? Tıkanma mı var? Bir şey ihtiyaçtan doğar.” İfadelerini kullandığı konuşmasına şöyle devam etti:

Dünya da hükümet sistemleri nedir diye baktığımızda birincisi parlamenter sistem bu şu demektir. İkincisi başkanlık sistemidir. Bu sistemde sadece başkan vardır. Seçimle gelen bir parlamento kongre var ama hükümet onun içinden çıkmıyor. Hükümet dediğimiz sadece bir kişidir; başkandır. Bunun en ideal şekli Amerika’dadır. Bu iki sistem arasında bir de yarı başkanlık sistemi mevcuttur. Şimdi tartışılan Türkiye, bugüne kadar alıştığı sistemi değiştirsin mi?

“Cumhurbaşkanı denge unsurudur, kriz çözer”

Çift başlılık söylemleriyle ilgili de konuşan Hamzaçebi, “İki başlı deniliyor. Şu anda iki başlı bir yönetim yok. Her parlamenter sistemde yönetilen ülkede Cumhurbaşkanı vardır, Başbakan vardır. Fransa hariç bütün Avrupa ülkelerinde parlamenter sistem vardır. Parlamenter sistemde Cumhurbaşkanı denge unsurudur, kriz çözer. En önemli özelliği de tarafsız olmasıdır. Çift başlılık diye bir şey söz konusu değil.” İfadelerini kullandı.


“Burhan Kuzu’nun kitabını okuyun”

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, daha sonra Yeni Anayasa paketiyle ilgili şunları söyledi:

Cumhurbaşkanlığı sistemi deniliyor ama bunun adı da Başkanlık sistemidir. En iyi Amerika’da uygulanıyor ve oradan örnek vereceğim. Amerikalılar bu sistemi kurarken kimse güçlü olmasın demiş. Birinden biri güçlü olursa bizi ezer diye düşünmüşler ve gücü dağıtmışlar. Burhan Kuzu başkanlık sisteminin yazılmasıyla alakalı, ‘Adamlar oturmuş düşünmüş kafa yormuşlar ve öyle yazmışlardır’ der. Çokta doğru söylüyor. Ben Burhan Kuzu’nun kitabını okumanızı tavsiye ederim. Orada da farklı düzenlemeler ve güç kontrol edecek yapılar var. Buna fren denge sistemi diyoruz.”

“Bir hakim ve savcı karar durdurdu”

“Bizde getirilen sisteme bakalım. Başkan, Meclis’i feshedebiliyor. Feshettiğin zaman Meclis’in karşısına Başkan’a büyük bir güç vermiş oluyorsunuz. İki önemli yetkisi var Başkan’ın. Trump’ta olmayan yetki var. Birincisi Cumhurbaşkanlığı kararnamesidir. Amerika’da Trump, 7 Müslüman ülkeden gelen Müslümanları ülkeye almayacağım dedi. Bir savcı çıktı dava açtı bir de hâkim ile karar durduruldu. Türkiye’de böyle bir şey olursa Başkan’ın her hangi bir kararını mahkeme kararını durdurabilir mi? Durduramaz, yetkisi yok. Bizdeki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi kanun hükmünde neredeyse.

Ama anayasa izin vermiyor”

Milletvekili Hamzaçebi, “Şu anda 1982 Anayasası şu anda yürürlükte devam ediyor. Olağanüstü Hal içerisinde hangi konularla alakalı Kanun Hükmünde Kararname çıkarılır? Sadece Olağanüstü Hal ile ilgilidir. KHK’da ben Milli Piyango’yu ben Varlık Fonu’na devrettim yazabilir misiniz? Yazdı ama anayasa izin vermiyor. Pakette temel hak ve özgürlükler konusunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz maddesine uymazsa ne olacak? Hiçbir şey.” Açıklamalarında bulunan Milletvekili Hamzaçebi, daha sonra toplantıya katılan vatandaşların sorularını cevapladı.

Haber Merkezi

Beykoz’un yüzde yüz burslu uluslararası aşçısı
Önceki Beykoz’un yüzde yüz burslu uluslararası aşçısı
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz