Akif Hamzaçebi 2/B için ek süre istedi

  • 2014.12.05 00:00
  • Güncelleme: 05.12.2014 00:11
  • Okunma: 9928 kez
  • Yorum: 0
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, Beykoz'un da içinde bulunduğu 2/B arazilerinin satışı konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yasa teklifi verdi.
Akif Hamzaçebi 2/B için ek süre istedi

2/B satışlarında başvuru yapamayanlara 6 ay, başvuru yapıp ödeyemeyenlere de 1 yıllık ek süre öngören teklif kabul edilirse, 2/B arazilerinde konuşlanan Beykozlular da bundan yararlanabilecek.

Beykoz'un da içinde bulunduğu ve binlerce kişiyi ilgilendiren 2/B arazileri konusunda CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, TBMM'ye bir teklif sundu. "Ülkemizde 1950’li yıllardan bu yana köyden kente yaşanan yoğun göç nedeniyle 2/B arazileri yasal olmayan bir şekilde yerleşime açılmıştır. Sonuçta bu araziler üzerinde çok büyük bir yerleşim meydana gelmiş, altyapı yatırımları ve kamu hizmet binaları yapılmış; mahalleler, ilçeler kurulmuş, şehirler oluşmuştur. Ancak bu alanlarda yerleşik insanlarımız uzun yıllardır mülkiyetten kaynaklanan sorunlarla iç içe yaşamaktadırlar" diyerek gerekçelerini dile getiren Milletvekili Çebi, 6292 sayılı Kanun uygulamasında 2/B arazilerinde hak sahibi olduğu halde süresinde başvuru yapmamış olanlara altı aylık, başvuru yaptığı halde ödeme yapmamış olanlara ise bir yıllık ek süre getirilmesini önerdi.

Teklifin kabul edilmesi durumunda Beykozlunun da içinde bulunduğu onbinlerce kişi yasadan yararlanacak ve Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanuna geçici madde eklenecek. Bu madde uyarınca da 2/B ile ilgili başvuru yapmayanlara 6 ay; başvuru yaptığı halde 6 aylık ödeme süresinde ödeme yapamayanlara da 1 yıl 'ek ödeme süresi' verilecek.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz