Akbaba Köyü Bal Festivali 5. Kez yapıldı

  • Güncelleme: 19.03.2020 20:43
  • Okunma: 27817 kez
  • Yorum: 0
Bu yıl 5.si düzenlenen “Akbaba Kestane Balı Festivali” birçok tanıdık simayı bir araya getirdi. Festivalde Beykoz’da bal üreticisi de seçildi…
Akbaba Köyü Bal Festivali 5. Kez yapıldı

Beykoz Akbaba Köyü’nde düzenlenen festivale, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, Beykoz Muhtarlar derneği Başkanı Cavit Gül, Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç, Beykoz Giresunlular Derneği Başkanı Hasan Karakaya, İstanbul İl Arı Yetiştirici Birliği Başkan Yardımcısı Nimet Çavuşoğlu, Beykoz Tarım Müdürü İbrahim Özdemir ve yaklaşık 400 kişilik vatandaş grubu katıldı. 

Dünya Arıcılar Birliği Beykoz da 

Festival de açılış konuşmasını yapan Köy Muhtarı Yüksel Kılıç, “bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmadığınız için ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi. 

İl, il dolaşıp bize bu hizmetleri sunan arı yetiştiricilerine de çok şeyler borçlu olduklarını dile getiren Kılıç, “bizim Beykoz da 300’e yakın arıcılarımız ve bunun yanında 12 bin tanede kovanımız var… Bunun hesabını yaparsak Beykoz da tonlarca bal üretiyoruz.” şeklinde konuştu. 

Yüksel Kılıç, yakın bir tarihte “Dünya Arıcılar Derneği” yetkililerinin Türkiye’ye geldiğini ve 2017 yılında Dünya Arıcılar Derneği Kongresi’nin Beykoz da yapılacağını ve bunun kendilerini gururlandırdığını ifade etti. 

Her yıl 4500 kovan dağıtacağız 

Festivalde konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te, Bal Festivali’ni Beykoz’da kendilerinin başlattığını ve festivali devam ettireceklerini ifade ederek, “ben Belediye olarak arıcılığa destek vereceğimin buradan sözünü veriyorum. Eğer yılda 4500 kovan almayı hak eden arıcılar gelir ise bizlerde her yıl 4500 kovan dağıtacağız, söz veriyorum” dedi. 

Bu konuda Beykoz dışından gelen taleplere cevap veremeyeceklerini söyleyen Başkan Çelikbilek, “ben Beykoz için söz veriyorum… Bundan sonraki yıllarda da biz gereken her yardımı ve desteği vereceğiz.” şeklinde konuştu. 

Başkan olmasam da elimden geleni yapacağım 

“Belki diyecekler ki... Ya Başkanım ileriki yıllarda nerden biliyorsunuz Başkan olacağınızı? Hiç kimse kusura bakmasın bizler sözümüzün arkasında duran insanlarız. Beykoz Belediyesi kayıtlarına alacağız bunu, ben olursam sizlere balı ben dağıtacağım olmazsam bile dağıtmayanların yakasına yapışmazsam ahtım olsun” ifadelerini kullanan Başkan 2017 de Dünya Arıcılar Kongresi’nin Beykoz da yapılacak olmasını büyük bir fırsat olarak değerlendirdi.

Dünya Arıcılar Kongresi Beykoz’da yapılacak! 

“Bu bizim için çok önemli bir fırsattır. Kolay, kolay ayağımıza gelmez. Artık Türkiye genişliyor ve dünyanın Türkiye ye olan ilgisi artıyor. Bu vesile ile Dünya Arıcılar Birliği Türkiye’nin performansını görme fırsatı yakalamıştır” diye konuşan Çelikbilek, “şimdi bizlerinde yapması gereken, geldiklerinde mahcup olmamak için üzerimize düşeni yapmaktır. Yapacağımız sadece onları geldiklerinde üslubuna ve Beykoz’umuza yakışır şekilde ağırlamaktır” dedi. 

Arılardan ders almalıyız 

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan’da konuşmasında, “bizler arıdan ders almamız gerekir ama maalesef ders almıyoruz, biz arıları refleks olarak hemen öldürmeye çalışıyoruz zarar verdiğini düşünüp onun bize sağladığı güzel besin maddelerini yok ediyoruz” dedi. 

Arının balını vahiy ile yaptığını unutuyoruz...  Bunlar Kuran-ı Kerim’de yazan şeylerdir,  biz uydurmuyoruz...  Allah’ın hikmeti işte” ifadelerini kullanan Erdoğan,“mesela inekteki mekanizmayı hiç birimiz düşünebiliyor muyuz? Ne yapıyor? Sadece ot yiyor ve bizlere mükemmel bir süt sunuyor. Peki, arı ne yapıyor? Kilometrelerce uzaklardan çiçekleri dolaşıp herkese bal üretiyor… Çiçekleri yok edersek bunun zararını yine biz göreceğiz. Ben sadece halkımızdan üretmeye ve üretene özen göstermesini rica ediyorum. Balı bal olarak yemek istiyorsak balı yapana değer vermeliyiz” şeklinde konuştu. 

En iyi bal Hikmet Burnacıoğlu peteklerinden çıktı 

Programda Bal Güzeli ve Bal Yeme yarışmaları yapıldı… Hemen ardından minik balcılar şiir okuyarak arıların faydalarını ve yararlarını anlattı… Akbaba Köyü İsmail Özseçkin İlk ve Ortaokulu öğrencilerinden oluşan halk oyunu ekibi zeybek oyunuyla protokolü kendilerine hayran bıraktı.

Arıcılık Firmalarının yetkililerinden oluşan jüri tarafından yapılan test sonuçlarında en iyi bal seçildi. Bu sıralamada ise ilk beş isim şöyle oluştu: 

1. Hikmet Burmaoğlu,

2. İbrahim Mumcu,

3. Akif Baş,

4. Mehmet Ali Dilmaç,

5. Cafer Yıldız. 

Kazanan isimlere ise ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. 

Günün sonunda ise Erol Aydoğan, Mahmut Uzunöner, Yusuf Saral Akbaba Bal Festivali için sahne aldı. Programın yapıldığı salonun dışında ise stantlar kuran Beykoz Belediyesiyüzlerce vatandaşa pilav ve kavurma ikram etti. 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz