Akbaba Ihlamuru 509 yıldır Beykoz’a nefes veriyor

  • 23.08.2019 14:41
  • Güncelleme: 23.08.2019 14:50
  • Okunma: 5705 kez
  • Yorum: 0
İstanbul'un tarihi nitelik taşıyan ilçelerinden olan Beykoz'un Akbaba mahallesindeki ıhlamur ağacının 509 yıllık olduğu anlaşıldı.
Akbaba Ihlamuru 509 yıldır Beykoz’a nefes veriyor

Beykoz’un Akbaba Köyü’ndeki Tarihi Canfeda Hatun Cami’nin bahçesinde bulunan 509 yaşındaki gümüşi ıhlamur ağacı yüz yıllardır bedenlere sıhhat, gönüllere huzur, doğaya nefes veriyor.

İBB’nin anıt ağaçlar listesinde yer alan ve 1510 yılında kök saldığı tespit edilen tarihi ıhlamur, 2 metre 18 cm’lik gövde çapı, boyu ve yaşıyla hayret uyandırıyor. Caminin haziresindeki Ak Mehmet Efendi Türbesi’nin hemen yanı başında yükselen ağaç fiziksel, tarihi, folklorik ve mistik özellikleriyle anıt ağaç vasfı taşıyor.

Akbaba ıhlamuru sahip olduğu özelliklerle Beykoz’un koru ve kasırlarında görülebilecek kendi türündeki en yaşlı nadir ağaçlar arasında yer alıyor. Zira uzmanlar aynı türdeki bir ıhlamur ağacının 509 yıl yaşamasının az rastlanır bir durum olduğunu ifade ediyor.

Yapraklarının alt yüzü gümüşi renkte tüylerle kaplı olduğundan "gümüşi ıhlamur" adını alan anıt ıhlamur ağacı gölgesiyle ziyaretçileri serinletirken yaz gelip çiçeklendiğinde enfes kokusuyla mest ediyor.

Beykoz’a can katan anıt ıhlamur, tarihe tanıklığını cömertçe sunmak için ziyaretçilerini bekliyor. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Akbaba, Ihlamur

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz