Röportajlar

AK Partili olmaktan gurur duyuyorum

AK Partili olmaktan gurur duyuyorum
2014.07.17 00:00
| | |
9537

AK Parti Aday Adayı Hasan Karakaya, Kader Gür ve Sinan Kavrak’ın Mavi Karadeniz TV’de hazırlayıp sundukları “Yerel Özel” programına konuk oldu.

Beykoz’un ve siyasetin enine boyuna konuşulduğu program Pazar günü sabah saat 11.00’de başlarken 12.20’de sona erdi. Dost Beykoz, yaklaşık 1,5 saatlik programda Karakaya’nın ağzından önemli mesajlar aldı.,

AK Partili olmaktan gurur duyuyorum

Kader Gür programın başında Hasan Karakaya’nın öz geçmişini kısaca anlatırken ilk soru da Beykoz Giresunlular Derneği Başkanlığı ve İl Dernekler Birliği Başkanlığı döneminde Beykoz’da açıklanan 2-B raiç bedellerini protesto etmek amacıyla organize ettiği Sultanahmet’teki İl Defterdarlığı’na yapılan yürüyüş oldu. Kader Gür’ün “o gün siz bu protestoyu İl Dernekler Birliği olarak organize etmiştiniz. Bu gün AK Parti’den aday adayısınız. Neden AK Parti İl Başkanlığı’na değil de Defterdarlığa yürümüştünüz?” şeklindeki sorusuna Hasan Karakaya şu şekilde cevap verdi;

“Rayiç Bedelleri tespit eden kurum Defterdarlıktı”

Öncelikler bu güzel Pazar sabahında beni yalnız bırakmayan dostlarıma şükranlarımı sunuyorum. Öğretmenlerimizin de öğretmenler gününü kutluyorum.

Evet, bizim hükümetimiz, başbakanımız geçen 11 yılda çok önemli icraatlar yaptılar. Hiçbir konuda, hiçbir vatandaşımızın huzursuz olduğu hiçbir ortamda onlar da huzurlu olmadılar. Aynı kaygıları taşıdılar. O tarihte biz AK Parti’ye değil yüksek olan rayiç bedellere muhalefet ettik. Defterdarlık bürokratlarının masa başında yaptığı ve Beykoz gerçekleriyle asla örtüşmeyen fiyatlara muhalefet ettik. Bu değerlerin yüksek olduğunu ve Beykozluların asla bu fiyatlarla mülkiyet sahibi olamayacağını haykırdık. Sayın Başbakanımızın Beykoz’a olan ilgisini ve hassasiyetini biliyorduk ve amacımız O’na sesimizi duyurmaktı. Hamdolsun bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Toplamda 25 mahallemiz ÖPA ilan edildi. Ve kafadan % 40 avantaj elde ettik. Belediyemizin uygulayacağı fiyatlarla ilave % 50’ye kadar indirim olacak. Rayiç bedelleri AK Parti İstanbul İl Başkanlığı açıklamadı ki biz AK Parti İl Başkanlığı’na yürüyelim, maliye bürokratları belirledi fiyatları.

KADER GÜR: Siyasete girip girmeyeceğiniz çok tartışıldı. Hatta değişik partilerden teklifler de aldınız. Son tahlilde AK Parti’den aday adayı oldunuz. Sizi siyasete iten dürtüler neydi ve neden AK Parti?

Bakın ben 5 yıl önce STK başkanı oldum. 50 bin civarındaki Giresunlu hemşerimizin içerisinde her siyasi partiden insanımız var. Dolayısıyla bütün partilere eşit mesafede olmak zorundaydım. Bu konuda çok hassas davrandım. Neden AK Parti? Bakın ben 2004 yılından beri AK Parti’nin üyesiyim. Ancak STK Başkanı olduktan sonra bunu titizlikle muhafaza ettim. Her zaman ‘Giresunlular Derneği hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayacak’ dedim. Ve hamdolsun geçen 5 yıllık süreçte bunu başardığıma inanıyorum. 

SİNAN KAVRAK: Bölgeciliğin bu dönemde biraz daha etkili olduğunu düşünüyor musunuz? Size bu konuda gelen eleştiriler oldu mu?

Ben 5 yıldır Beykoz’da bir yöre derneğinin başkanlığını yapıyorum. Şu anda Beykoz’un Belediye Başkan Aday Adayıyım. Giresunlular veya Kastamonulular Derneği Başkanı olmam Beykoz’a Belediye Başkanı olamayacağım anlamına gelmemeli. Hepimizin ortak paydası Beykoz, ortak sevdamız Beykoz. Dünkü görevimiz dernekçilikti, bu gün görevimiz inşallah Belediye Başkan Adaylığı olacak. Bunu böyle görmek ve böyle düşünmek gerek. Diğer bir aday adayı arkadaşımızın da ifade ettiği gibi Giresun’a değil Beykoz’a belediye başkanı seçiyoruz. Dört tane de Trabzon asıllı aday adayı arkadaşımız var. Hepimiz bir yerlerden geldik. Benim çocuklarım da Beykoz’da doğdu. Amacımız Beykoz’a hizmet etmek; bunu böyle görmek lazım.

SİNAN KAVRAK: Bu konu açılmışken; Beykoz nüfusunun 250 bin olması konusunda neler söyleyeceksiniz bize?

Çok önemli bir konuya temas ettiniz. Maalesef Beykoz’da yaşayan vatandaşlarımız çeşitli nedenlerle ikametlerini memleketlerine aldırmışlar. Bu nedeni ne olursa olsun doğru bir davranış değil. Bu durum sadece ikametini başka yere aldıranları değil 260 bin Beykozluyu ilgilendiren çok hassas bir konu. Sonuçta bu davranış Beykoz’un daha az ve kalitesiz hizmet almasına yol açıyor. Bu kul hakkıdır. 260 bin Beykozlunun hakkıdır.

250 bin nüfusa ulaşmamız halinde hem belediye meclisimiz 31 değil 37 üyeyle temsil edilecek, hem de belediyelere ayrılan hizmet diliminden daha çok pay alacağız. Bunu vatandaşlarımıza çok iyi anlatmamız gerekir.

KADER GÜR: Beykoz’da hali hazırda bir belediye başkanı var ve son derece başarılı çalışmalar yaptığı her kesimden kabul görüyor. Buna rağmen neden aday adayı oldunuz?

40-50 yıllık sıkıntıların birçoğu çözüldü, çözülüyor. Nedir bunlar; İBB arazileri çözüldü, şu anda devirleri yapılıyor. 2-B arazileri Türkiye’de ilk defa Beykoz’da uygulanan Özel Proje Alanı yöntemiyle, çok daha uygun koşullarda vatandaşlarımıza devredilmeye bir kaç hafta içerisinde başlanacak. Vakıf ve hazine arazileriyle ilgili de çalışmalar son aşamaya geldi. Yani Beykoz’un mülkiyet sorunu tamamen ortadan kalktı. Bu şüphesiz Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’in başarısıdır. Bu ekip çok çalıştı. Belki yorulmuştur. Bu sonuçta bir bayrak yarışıdır. Ben de gençliğimi, dinamizmimi, enerjimi Beykoz için seferber etmek istiyorum. Bu şuna benziyor; Beykoz bir uçaktır. Şu an pistin başında ve uçmak için genç, dinamik bir pilot bekliyor. İnşallah bu uçağın pilotu ben olmak istiyorum. 

KADER GÜR: Beykoz’la ilgili geleceğe dair konuşulan tek şey bacasız sanayi ve eğitim. Eğitimle ilgili neler düşünüyorsunuz?

Fabrikaların kapanmasıyla ciddi anlamda bir istihdam sorunu oluştu. Acarlar ve Beykoz Konakları gibi büyük korunaklı siteler o dönemde istihdam konusunda önemli destek sağladı Beykoz vatandaşlarımıza. Birçok siyasi cenah ta buralar için siyaset üretti. Buraları yıkacağız, şöyle yapacağız diye. Asla sermaye düşmanlığı yapılmasını doğru bulmam. Beykoz’a katkı sunacak her türlü projede iş adamlarımıza yardımcı olacağız. Eğitim konusunda da ben önce eski Kaymakamımız Sayın Aydın Ergün’e buradan teşekkür etmek istiyorum. Eğitim noktasında Beykoz’a çok önemli katkıları oldu. Şu anda hayata geçen projelerin yanında bizim de çok önemli çalışmalarımız var. Şunu da belirtmeliyim ki bu kadar eğitim ve öğrenci sayısının artmasının yanında yurt hizmetleri konusunda da çalışma yapılması gerekiyor. İnşallah Beykoz Belediyesi olarak birkaç öğrenci yurdu da yaparak öğrencilerimizin barınma sorununu çözmeyi planlıyoruz.  

SİNAN KAVRAK: Özel Proje Alanları uygulamasıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Ana muhalefetin “2-B sürgün yasasıdır” iddiası hakkında bize neler anlatacaksınız? İddia edildiği gibi Beykoz’un nüfusu azalacak mı?

Arkadaşlar Beykoz 316 km kare bir alana sahip. İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri. Allah nasip eder de ben Belediye Başkanı olursam her şeyden önce şunun sözünü veriyorum; kendisi istemediği sürece hiç kimse Beykoz’dan gitmeyecek. 2-B sürgün yasası falan değil, bunlara itibar etmeyin. 2-B yasası şu anda 40-50, 60 yıllık bir problemin neşter vurulmuş halidir. Beykoz’da gezmediğim köy dahil kalmadı. En az 40 bin kişinin bire bir elini sıktım, sohbet ettim. Ve şunu gördüm ki Beykoz’da maalesef inanılmaz bir bilgi kirliliği var. Bunun özellikle yapıldığını biliyoruz ancak bu son derece üzücü bir durum. Şunu da belirtmeliyim ki Sayın Başbakanımız’ın Beykoz halkına karşı özel bir ilgisi, sevgisi var. Kendisi, herhangi bir vatandaşı mutsuzken, sıkıntıdayken bunu yaşamayacak ve hissetmeyecek bir insan değildir. Başbakanımızın bu konudaki ilgisinin ve gayretinin olduğundan emin olmasam çıkıp bu kadar rahatlıkla aday adayı olmazdım.

KADER GÜR: Aday olmanız ve seçilmeniz durumunda Beykoz’a neler vaat ediyorsunuz? Nereden başlarsınız?

Her şeyden önce Allah bana bu görevi benim ve Beykoz için hayırlı ise nasip etsin. Beykoz’un Sayın Belediye Başkanımızın başlattığı projelerini mutlaka devam ettireceğiz ve bunlara ilaveler yapacağız. Kanal Riva, Beykoz Arena, Karlıtepe, Kılıçlı gibi projeleri tamamlayıp ilave projeler geliştireceğiz. Kısa, orta ve uzun vadede bir planlama oluşturarak çalışmalarıma devam edeceğiz.

KADER GÜR: Trafik sorunu? İşsizlik sorunu?

İşsizlik konusunda elbette sanayi bölgesinden, turizm ve eğitim bölgesine dönüşümde yaşanan bir sorun. Mülkiyet sorununun çözümüyle Beykoz ciddi anlamda yatırım alacak ve bu yatırımlar beraberinde istihdam alanları açılmasını getirecek. Bunun yanında benim de çok önemli bir projem var. 5 yıl önce Amerika’da gördüğüm, yaz-kış binlerce turist çekecek önemli bir proje inşallah bunu ilerde sizlerle paylaşacağım.

Trafik sorununa gelince. Beykoz’da Kavacık ve Beykoz Merkez Mahalleleri başta olmak üzere maalesef trafik sorunumuz var. Ancak Kavacık kavşak düzenlemesi bittikten sonra bu sorun büyük oranda ortadan kalkacak. O kavşak projesinde bizim de çok önemli katkımız olduğunu burada özellikle belirtmeliyim. Beykoz Merkez Mahallesi’ndeki parklanma sorununu da düzene soktuktan sonra trafik sorununun büyük oranda ortadan kalkacağını düşünüyorum. Tabi uygun yerlerde katlı otopark çalışmamız da olacak.

KADER GÜR: Aday adayı oldunuz ama dernek başkanlığınız devam ediyor. İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

Aday adayı olduğum anda dernek merkezinde yönetim kurulundaki arkadaşlarıma istifa dilekçemi sundum ve “arkadaşlar ben toplantıya katılmayacağım. Sizler kendi aranızda değerlendirin. Belki ben olduğumda karar almakta zorlanabilirsiniz” dedim. 15 kişilik yönetim kurulu 13 red, 2 kabul oyuyla istifamı kabul etmedi. Bana getirdikleri açıklama şu şekilde oldu, “siz şu anda aday adayısınız. Eğer aday olursanız istifanızı kabul ederiz. Ama şu anda bu süreçte istifa etmeniz doğru değildir” dediler. İl Dernekler Birliği’ndeki arkadşlarımla da aday adayı olmadan 2 gün önce aynı konuyu konuştum. Onlar da aynı şekilde bu düşüncemi kabul etmediler. Hali hazırda birçok dernek başkanı arkadaşımız meclis üyesi, belediye başkan yardımcısı. Ama nedense benim aday olmam konuşuluyor.  

SİNAN KAVRAK: İBB Arazilerinin Beykoz Belediyesi’ne devri ve vatandaşlara ihale ile satılması konusunda neler söyleyeceksiniz? Çiğdem Mahallesi’nin 250 tapusunun ihalesi yapılırken yaşanan provokasyon hakkında neler söyleyeceksiniz? Vatandaşlar “neden seçimlere 4 ay kala tapuları veriyorsunuz?” şeklinde bir serzenişte bulundu? Bir iktisatçı olarak bunu sizden duyalım?

Havanda su dövmek kolay ya da bekara hanım boşamak. Şimdi her şeyden önce Beykoz Belediyesinin dahi olmayan Tarihi Kışla’yı devrederek karşılığında 197 parseli Belediye’ye almak çok önemli bir başarıdır. Önce bunun için bir teşekkür etmek lazım, tebrik etmek lazım. Bakın ben mali müşavirim, şunu biliyorum ki gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl dolmadan elinizden çıkarırsanız % 18 KDV, % 20 Kurumlar Vergisi vardır. Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek bunu yaparak vatandaşlarımızın o arazileri % 18 daha ucuz almasını sağlıyor. Bu düşünce alkışlanmalıdır. Bugün bir parselin üzerinde birden çok hissedar var. İhale şartnamesi parsel parsel tek kişiye satın der. Burada Belediye elini taşın altına koyarak önemli risk almıştır. Buna saygı duymak ve bürokratların sorun yaşamamak için kendisini teminat altına almaya çalışmasına hak vermemiz lazım. Yıllardır Beykoz’da 10 bin bina yıkılacak diyorlar. 10 yıldır AK Parti hükümeti burada iktidar. Kaç kişinin binasını yıkmışız? Bizim amacımız Beykozluyu Beykoz’da yaşatmak. Beykoz’da şu an 260 bin nüfus var. Beykoz en az 400 bin nüfusu rahatlıkla kaldırabilir. Bu provokasyonlar ve bilgi kirliliği siyasete ve siyasetçilere yakışmıyor.

KADER GÜR: Beykoz’da siyaseti nasıl buluyorsunuz. Vatandaşın algısı nasıl? Her iki partide aday adaylarının çok olmasını neye bağlıyorsunuz?

 Vatandaşın kafası biraz karışık açıkçası. AK Parti’de 12 kişi Beykoz’a hizmet etmek için yarış ediyor. Bu nasıl belirlenecek? Çalışacağız, arazide hem kendimizi, hem partimiz anlatarak vatandaşlarımızın takdirine mazhar olmaya çalışacağız. Burada kazanan Beykoz olacaktır.

Muhalefet etmek işin en kolay yanı, önemli olan bir şey üretebilmek, emek sarf etmek. Bir işi bilen yapar, az bilen akıl verir, yapamayan eleştirir. Daha önce de bahsettiğim gibi önceden beri gelen ve kangren olmuş sorunlar çözülüyor. Ve bunu da çözen AK Parti. Zaman geçtikçe, hak sahipleri haklarını aldıkça bunun daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Bakın Beykoz’da iddia ediyorum ve söylüyorum bu gün mülkiyet sorunu % 98 oranında bitmiştir. 5 yıl önce mülkiyet sorunu % 84’deydi. İnşallah biz o uçağı uçurduğumuz zaman kadrolarımızla birlikte dönüşümü sağlayacağız ve Beykoz’u hak ettiği noktaya taşıyacağız inşallah.

Vatandaşlarımız şundan emin olsunlar ki Beykoz’da her şey son derece güzel gidiyor.

KADER GÜR: Beykoz sokaklarının modernize edilmesi hakkında Beykoz’a neler vaat ediyorsunuz?

Beykoz’da dönüşüm mutlaka sağlanmalı ama bu kesinlikle vatandaşlarımızın taleplerine göre yapılacak. Beykoz’un sokakları 40-50 yıl önce yeterliydi ama bu gün artan nüfus ve araç sayısıyla bu yetmiyor. Mutlaka buralarda gerekli çalışmalar yapılacak. Semt pazarları konusunda da özel bir çalışmamız olacak . Mahallelerimizde sabit semt pazarları kurarak hem daha hijyenik ortamlarda hizmet verilecek hem de çağdaş kentliliğin gereği yerine getirilmiş olacak.

Diğer bir çalışmamız ise sanayi sitesi. Tokatköy, Kiremitdere ve Dedoğlu’ndaki oto tamircisi kardeşlerimizi bir çatı altında toplayıp yaşam alanlarının dışına taşıyacağız. Böylece hem oradaki vatandaşlarımızı daha sağlıklı yaşam alanlarına kavuşturmuş olacağız, hem de oto tamircisi kardeşlerimiz daha modern şartlarda işlerini yapabilecek. Aynı şekilde tekstil atölyeleri için de bir çalışma düşünüyoruz.

Kader Gür: Sayın Başkan oldu ya AK Parti sizi aday göstermedi. Böyle bir durumda tavrınız ne olur?

Biz AK Parti rozetini taktık, aday adayı olarak taraf olduk. Bu partinin bir ferdi olmaktan da gurur duyuyorum. Ben AK Parti’nin aday adayı olurken iyi bir taş olmak üzere başvurumu yaptım. Partimiz bize bu bayrağı Beykoz’un gönderinde dalgalandırmaya devam ettirmemiz için nerede görev verirse orada görevimizi en iyi şekilde yaparız. Sırtımda akıtılmamış bir damla ter bırakmayacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Kaldı ki Sayın Başbakanımız, “bir tane fazla oyu kiminle alırsak adayımız o olacak” demişti. Ben Allah’ın izniyle bir, bin, on bin oy getiririm partime. Bunu nerden biliyorum; çünkü ben Beykozluyum. Beykoz’u karış karış, sokak sokak, adım adım bilirim. Kimin nerede ne sorunu var, beklentileri nedir hepsini çok iyi bilirim. Dolayısıyla arkamızda kitleler var bunun için adaylığı alacağımı düşünüyorum. Oldu ya büyüklerimiz adaylığı bize vermediler ve “sen bir nefer olarak devam et” dediler. Aynı özveriyle, aynı şevkle AK Parti’nin bayrağını önce Beykoz’a, sonra İstanbul’a ve sonra da tüm Türkiye’ye dikmek için elimden gelen her şeyi yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. 

Dost Beykoz / Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Aday Adayı, AK Parti, Hasan Karakaya, Kader Gür, Mavi Karadeniz, Sinan Kavrak, Dost Beykoz, Röportaj

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"