Siyaset

AK Partili kadınlar, ‘idam cezası geri getirilsin’ dedi.

AK Partili kadınlar, ‘idam cezası geri getirilsin’ dedi.
2015.02.17 00:00
| | |
5177

AK Parti Kadın Kolları Beykoz İlçe Başkan ve Yöneticileri Beykoz Merkez’de kamuya açık bir basın toplantısı yaptı.

Beykoz Merkez’de yapılan toplantıda, hükümete seslenen AK Partili kadınlar, Özgecan’ı katleden caniler için idam cezasının tekrar geri getirilmesini istediler.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ve Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in eşi Ayşe çelikbilek ve bazı mahlle ve köy muhtarlarının da destek verdiği toplantıda Tarsu’ta vahşice katledilen Özgecan Aslan’a yapılan katliam protesto edildi.

“Türk yargısı canilere en ağır cezayı verecektir”

AK Partili kadınların, Özgecan Aslan’ın annesine verilmek üzere birde taziye defteri açtıkları toplantıda vatandaşlar yaşanan olaya yönelik duygu ve düşüncelerini dile getirirken, İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’da taziye defterine düşüncelerini ifade ederek, yaşana vehim olayı şiddetle kınadığını ve Türk yargısının canilere an ağır cezayı vereceğine inandığını kaydetti.

Özgecan’a yapılan bize yapılmıştır

AK Partili kadınlar, “Özgecan’a yapılan bize yapılmıştır” ifadelerinin yazılı olduğu bir pankart açarak tepkilerini dile getirirken, AK Parti kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ise yapmış olduğu basın açıklamasında,  “Özgecan, ülkemizde kadına yönelik şiddetin maalesef en son ve en acımasız örneği olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türk halkının vicdanını derinden yaralayan, henüz 20 yaşında gencecik idealleri olan Özgecan’ın vahşice katledilmesini kınamak ve paylaşmak için bir araya geldiklerini ifade eden başkan Zayıf,  “etinden et kopan, canından can giden yavrusunu meleğim diye seven Songül annemizin acısını yürekten hissediyor ve paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gaye Zayıf Şöyle devam etti:  Bu vahşet yalnızca kadınlarımız için değil tüm insanlık için kara bir lekedir.  Bu öylesine bir vahşet ki, yaşadığımız travma öyle büyük ki bu konuda hiçbir ceza böyle bir suçun karşılığı değil, o açıdan bu infiali hepimiz paylaşıyoruz.

İdam cezası tekrar geri getirilsin

Bunun cezası hapisle geçiştirilecek bir ceza değildir. Bunun enine boyuna, hırsla değil, sakin bir şekilde düşünülerek, tartışılarak, belirli konularla sınırlı olmak üzere tekrar idam cezasının toplumun gündemine getirilmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz.

Siyasi rant ahlaksızlıktır

Böyle bir vahşetin, insanlık ayıbının ardından siyasi rant düşünmek ahlaksızlıktır. Özgecan’ın acılı ailesine saygısızlıktır.

İdam cezası nasıl kalktı, hepimiz biliyoruz. 1999’da bebek katilinin yurda getirilmesiyle başlayan bir süreç ve Avrupa Birliği’nin o dönemde, bir anlamda dayatmasıyla koalisyon hükümeti tarafından yapılan bir düzenlemeydi. Bu konu yeniden her yönüyle tartışılmalı, adalet vicdanlarda da yerini bulmalıdır.O gün sadece Özgecan değil insanlık vicdanı katledilmiştir. Biz inanıyoruz ki Türk yargısının vereceği şiddetli ve en ağır ceza olacaktır. Tüm Türkiye’nin ağlamasına, yanmasına sebep olan bu vahşet için, biz hafta boyunca Beykozlu kadınlar, anneler olarak her gün farklı bir meydanda toplanarak “Özgecan’a yapılan bize yapılmıştır” şeklinde kınamaya devam edeceğiz.

Bir kez daha acılı ailemize başsağlığı diliyor, onurlu ve vakurlu duruşları için saygılarımızı sunuyoruz.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: AK Parti, Beykoz, Kadın Kolları, Gaye Zayıf, Ayşe Çelikbilek, Mustafa Gürkan, Muharrem Kaşıtoğlu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"