AK Parti'ye taze kan, Mustafa Gürkan

  • Güncelleme: 16.03.2020 23:17
  • Okunma: 44375 kez
  • Yorum: 0
AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı 5. Olağan Kongresi R. Şahin Köktürk Spor Salonu’nda yapıldı. Kongreye bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve üç bin dolayında partili vatandaş katıldı
AK Parti'ye taze kan, Mustafa Gürkan

Kongre sonucunda Mustafa Gürkan 309 oyla 'yeni' Başkan olarak seçildi. Bir diğer aday olan Özkan Ayduğan ise 49 oyda kaldı.

Beykoz'da son üç AK Parti Kongresi'nde Başkan olarak çıkan Adem Sefer, bu kez aday olmadı ve görevini Mustafa Gürkan'a devretti. Recep Şahin Köktürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Kongre'ye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milletvekilleri Egemen Bağış, Mustafa Ataş, Şirin Ünal, Metin Külünk, Osman Boyraz, Alev Dedegil, Oktay Saral, Erol Kaya ve İsmet Uçma, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci, Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, MKYK Üyeleri Orhan Yegin, Ali Meriç ve Serdar Orhan, İl Başkan Yardımcısı Haydar Ali Yıldız ila yüzlerce delege katıldı. Kongre'ye ayrıca TOFD Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe de katıldı ve hemen yanında sıralanan onlarca partili engelliyle birlikte Kongre'yi izledi. Beykoz'daki 5. Olağan Kongre'de yer alamayan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu'nun ise ses tellerinden rahatsız olduğu ve soğuk algınlığı nedeniyle katılamadığı açıklandı.

‘Metin Külünk’e tribünlerden sevgi gösterisi…’

Recep Şahin Köktürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Kongre'ye katılan ancak çok uzun zaman kalamayacağını söyleyerek ayrılan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, yoğun tezahüratlarla karşılandı ve aynı şekilde de uğurlandı. Beykoz'da bir hayli popüler olan ve seçim döneminde neredeyse evini Beykoz'a taşıyan Milletvekili Metin Külünk, Kongre'ye gelen yüzlerce delege ile tek tek el sıkıştı ve selamlaştı. Dost Beykoz'un özel sorularını da yine ayaküstü yanıtlayan Metin Külünk, şunları kaydetti:

"Olgunlukla geçen bir Kongre süreci oldu. Bugün de inanıyorum ki olgunlukla hidayete erecek ve Beykoz'daki AK Parti kadroları 2015'teki Genel Seçimlere çok güçlü bir kadroyla hazırlanacaklar. Beykoz zaten İstanbul'un en güzel ilçelerinden birisiydi, önümüzdeki 5 yılda daha da güzelleşmiş bir Beykoz olacak."

AK Parti'nin Beykoz'daki 5. Olağan Kongresi, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gönderdiği telgrafın okunmasıyla başladı. AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Koçakelçi'nin okuduğu telgrafta, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun şu sözleri aktarıldı:

"Sevgili Dava Arkadaşlarım, sizlerle aynı davaya mensup olmaktan onur duyuyorum. Bizim davamız ülkemize, insanımıza, hizmet davasıdır. AK Parti kuruluştan itibaren milletimizin büyük bir güvenine mazhar olmuş, 3 Kasım 2002'den bu yana girdiği her seçimden zaferle çıkmıştır. Bu kadrolar, Türkiye'nin son oniki yılda elde ettiği büyük başarılara ve gelişmelere imza atmıştır. Şimdi hem ülkemiz ve hem de partimiz için tarihi bir eşikteyiz. Nasıl ki 2015 seçimleri Türkiye'nin bugüne kadar elde ettiği kazanımları korumamız ve çok daha iyi yere taşımamız açısından büyük önem taşıyorsa, AK Parti teşkilatının Kongre süreci de aynı derecede önem taşıyor.

Başbakan Davutoğlu: “AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderidir!”

2015 seçimlerine doğru giderken, gerçekleştireceğimiz bu yenilenme süreci, Yeni Türkiye'nin inşa sürecine de büyük ivme kazandıracaktır. Zira AK Parti'nin kaderi, Türkiye'nin kaderidir. AK Parti'nin ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini şekillendirecek Kongre sürecimizin, bu bilinçle, bu heyecanla partimizin kimliğine ve adına yaraşır şekilde yapılacağına tüm kalbimle inanıyorum. Bu vesileyle hangi kademede olursa olsun, partimizde görev almış ve alacak olan bütün dava arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik ruhumuzun tecelli edeceği, gücümüze güç katacak Kongremizin partimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. AK Parti ailesine mensup olan Türkiye'nin refahı ve huzuru ile Yüce Vatandaşlarımızın huzuru için çalışan dava ve yol arkadaşlarımı sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum."

Başbakan Davutoğlu'nun mesajının ardından kürsüye ilk olarak AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer geldi. Kendinden emin bir şekilde kürsüye çıkan Adem Sefer, İlçe Başkanlığı'nı bıraksa da parti için çalışmayı sürdüreceğini kaydederek, şunları söyledi:

Adem Sefer: “Hiçbir zaman makam-mevki gözetmedik!”

"Değerli Arkadaşlarım, muhtemeldir ki, bir veda konuşması yapacağım düşünülüyor. Asla bu bir veda değildir. Bu, Beykoz'a hizmetin sadece siyasi bir değişimidir. Bugün, yıllarca devam eden istikrarlı bir yol arkadaşlığımızın, geriye dönüp baktığımızda nelere kadir olduğunun ve birlikte neleri başarabileceğimizin tarihe düşülmüş bir notu olacaktır. Türk siyasi tarihindeki en büyük halk hareketi içinde olmanın gururunu hep birlikte yaşadık ve bu gururu sizlerle paylaştık. 14 Ağustos 2001 yılında başlattığımız bu yolculukta hiçbir zaman makam-mevki gözetmedik. Kişisel ihtiraslara yenilmedik. İşte bugün ortaya çıkan bu tabloda, bir kez daha ortaya koyuyor ki, kişisel ihtiraslarımızın esiri olmadık, olmayacağız da... Onun içindir ki bu yolda bana omuz veren, benimle yan yana yürüyen tüm dostlarıma, kardeşlerime ve emeği geçen, fikirleriyle yolumuzu aydınlatan herkese tek tek teşekkür ediyorum.

Biz, görev adamı olduk. Partimizin askeri olduk. Biz, gerektiğinde er olmayı ve gerektiğinde de erbaş olmayı bildik. Gerektiğinde nöbet tutmak, yağmur-çamur ve kar-kış demeden yollarda olduk. Çünkü ardına düştüğümüz Reis'e güvendik. Onunla birlikte bir geleceğe inandık. Yanılmadık dostlar, yanılmadık. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak anlayışıyla yola çıktığımız o günden bugüne hep aydınlığa açık, karanlığa kapalı olduk. Türk siyasi tarihinin klişeleşmiş birçok anlayışını yıktık. Millet olarak gücümüzü, dirayetimizi tüm dünyaya gösterdik. Elbette ki kolay olmadı. Elbette ki, zincirleri kırmak, önyargıları yıkmak kolay olmayacaktı. Sabırla, metanetle karşıladık bize yapılan saldırıları... Diklenmedik ama dik durduk! Yolumuzu kesmeye çalışanlara kucak açtık. İstedik ki onlar da görsünler; Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin, Sünnilerin ve tüm etnik unsurların bir arada kardeşçe yaşadığını...

Tokatköy'de Mehmet Amca'nın uçağa binerken yüzündeki tebessümü görmek bizi mutlu ediyordu. Annelerimizin, kardeşlerimizin hastanelerde ilaç kuyruklarında beklemediklerini bilmek, onların 'Allah razı olsun' dediğini duymak... Çocuklarımızın okul kitaplarının ücretsiz dağıtıldığını, sosyal dayanışmayı, Üsküdar'dan Marmaray'a binmenin büyük gururunu... Komşumuz Hasan Abi'nin evinden çıktığında 'Bugün işe gidiyorum' demesinin gururunu yaşadık." 

Başkan Yücel Çelikbilek: “Hedefimiz 367 Milletvekilliği olmalı!”

Adem Sefer'in ardından kürsüye bu kez Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek geldi. Tribünlerde Kongre'yi takip eden delegelerin büyük bir sevgi gösterisiyle selamladığı Başkan Çelikbilek, günü bir 'düğün' olarak niteleyip şöyle dedi:

"Bugün Beykoz'un bayramı... Bugün bizim düğünümüz... Bizi bugünde yalnız bırakmadığınız için Allah hepinizden razı olsun. Beykoz düğününü güzel yapıyor. Beykoz'a yakışan düğün böyle olmalıydı ve bu ilçedeki hemşerilerimiz, kardeşlerimiz düğünümüzü onurlandırdılar. Hepinizin ayaklarına sağlık, yüreklerine sağlık...

Beykoz, çok farklı bir ilçe... İstanbul'un incisi... Boğaz'ın incisi... Manevi varlığıyla Yûşa Aleyhisselam gibi bir büyüğün yer aldığı ve yaşayanların da bunun onurunu yaşadığı bir ilçe... Bizler Yûşa Aleyhisselam'ın misafirleriyiz ve onun misafiri olmak da Allah'ın bir lütfûdur. İnşallah bütün gayretimizle, bu teşkilat ve bu insanlar, o manevi büyüğe yakışacak tarzda hizmet etmeye devam edeceğiz. Rabbim yolumuzu açık etsin. Hizmetlerimizi halk için ve Hâk için yapmayı nasip etsin.

Bizlerin 2015 seçimlerinde, Türkiye'yi şekillendirmek için lazım olan Meclis çoğunluğu elde etmek için gayret göstermesi gerekir. Onun için inşallah bu Kongre'den Meclis'te 365'i geçecek tarzda milletvekili çıkaracak olan kadroların hazırlanacağı dirayetli ve güçlü bir yönetim çıkacaktır. İnanıyorum ki, Beykoz bunu başaracaktır. Bize hep Beykoz'da işe başladığımızda 'hasta adam' gözüyle bakanlar çıktılar. Ancak Beykoz Halkı kendisine yapılanı asla unutmadı! Asla göz ardı etmedi. Bizler de AK Parti İlçe Başkanı'yla birlikte, kadrolarımızla birlikte yekvücut olmaya gayret gösterdik. Referandum'da Türkiye ortalamasının üzerine çıktık. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yine aynı şeyi gerçekleştirdik. Mahalli seçimlerde AK Parti ilk defa üst üste üçüncü kez Beykoz'da seçim kazandı. Buradan bize bu onuru ve gururu yaşatan Beykoz Halkına da en derinden teşekkürlerimi iletmek istiyorum."

Yücel Çelikbilek: “2015 seçimlerinde Beykoz’da yüzde 60’ı geçeceğiz!”

Konuşmasının sonunda 2015 seçimlerinde Anayasa değişikliğine olanak tanıyacak olan 635 milletvekili hedeflerini tekrarlayan Yücel Çelikbilek, bu sayıya ulaşılması durumunda ülkenin Başkanlık Sistemi'ne geçebileceğini kaydetti. Başkan Çelikbilek, şunları söyledi:

"Değerli kardeşlerim, inşallah 2015 seçimlerinde Beykoz çok daha farklı olacak. Beykoz Halkı, kendisine yapılanları asla gözardı etmez. İnanıyorum ki AK Parti 2015 seçimlerinde yüzde 60'ın üzerinde oy alacaktır. Türkiye'de bizden fazla oy alacak yerler olsa da biz kendi çıtamızı yukarıya taşıyacağız. Yine önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerin belki de Türkiye'yi bir sistem değişikliğine taşıyacağına, Başkanlık Sistemi'ne geçişin miladı olacağına inanıyorum. İnşallah yeni bir Devlet Başkanlığı sistemi kurulacak ve ülkemiz tüm dünyayı kucaklayacaktır. AK Parti yalnız Beykoz'un ve İstanbul'un Türkiye'nin değil dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların ümidi haline gelmiştir. Böyle bir Türkiye'nin vatandaşı olmanın gururunu yaşadığımı da buradan vurgulayarak belirtmek istiyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Kongremiz hayırlara vesile olsun."

Milletvekili Erol Kaya: “Anayasayı değiştirmek zorundayız!”

Başkan Yücel Çelikbilek'in ardından bu kez kürsüye AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya geldi. Konuşmasında Başkan Yücel Çelikbilek'in söylediklerine de atıfta bulunan Milletvekili Erol Kaya, seçim süreci ve AK Parti'nin hedefleri hakkında şunları kaydetti:

"Öncelikle bugüne kadar burada emek veren... Gençlik kollarında, kadın kollarında ve teşkilatta görev alan... Belediye'de meclis üyesi olarak görev yapan bütün dostlarımı saygıyla anmak istiyorum, rahmete kavuşanlara rahmet diliyorum. Sayın İlçe Başkanı konuşmasını yaptı; bu davada emeklilik yok ama emektarlık var. Emektar olan herkesi de saygıyla selamlıyorum.

Önümüzde iki hedefimiz var. Birisi seçimi kazanmak ve az önce Yücel Bey'in de ifade ettiği gibi Anayasayı değiştirecek bir güce ulaşmak. Biz 2015 yılında Beykoz'a İstanbul'a ve Türkiye'ye yaraşır bir seçim sonucu almak zorundayız. Bu seçim sonucuyla birlikte de merkezinde devletin değil, altını çizerek söylüyorum merkezinde milletin olduğu bir sivil Anayasayı hep birlikte gerçekleştirmek zorundayız. İkincisi de 1984 yılından bu yana tam 30 yıldır devam eden terörü bitirmek zorundayız. Çözüm sürecini başlatmak zorundayız. Ne olur bu konuda dualarımızı eksik etmeyelim."

‘Haydar Ali Yıldız, İl Başkanı Babuşçu’dan selam getirdi…’

AK Parti Milletvekili Erol Kaya'nın ardından sahneye bu kez AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu'yu temsilen İl Başkan Yardımcısı Haydar Ali Yıldız geldi. Başkan Aziz Babuşçu'nun selamlarını getirdiğini belirten Haydar Ali Yıldız, şunları söyledi:

"Hepinizi Sayın İl Başkanımız Aziz Babuşçu adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İl Başkanımız bu Kongre'ye katılmayı çok arzuluyorlardı fakat soğuk algınlığına bağlı olarak ses tellerinde meydana gelen rahatsızlıktan dolayı şu an aramızda değiller.

Bizler kurulduğumuz günden bu yana medeniyetimizin, inancımızın, bütün kültür kodlarımızın yeni Türkiye'ye taşınmasında köklü ve şanlı bir tarihin varisleri olarak onurla ve şerefle yaptığımız faaliyetlerimize şahit olduk. Allah'a hamd olsun ki AK Parti teşkilatlarına liderinin arkasında yeni Türkiye'yi inşa etme sürecini yaşamayı Allah nasip etti. Bugün bu çatı altında, Beykoz'da ve İstanbul'da AK Partili olmanın onur ve şerefini yaşıyoruz. Bizim siyasetimiz her şeyden önce insan esaslıdır, inanç esaslıdır, edep esaslıdır."

‘Bakan Veysel Eroğlu da Başbakan Davutoğlu’ndan selam getirdi…’

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Haydar Ali Yıldız'ın ardından ise bu kez Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu kürsüye çıktı. "Bu Kongre'nin hayırlara vesile olmasını; birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmeye vesile olmasını canı gönülden diliyorum" diyerek sözlerine başlayan Bakan Eroğlu, gecesini gündüzüne kattığını belirttiği AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer ve teşkilat emekçilerine teşekkür etti. Yeni göreve başlayacak olan ekibe de başarılar dileyen Bakan Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

"Değerli Kardeşlerim, ben de Beykoz'u çok seviyorum. Beykoz gerçekten de İstanbul'un bir incisi... Boğaz'ımızın incisi... Yûşa Hazretleri'nin komşususunuz. Güzel insanlarsınız. Bu nedenle de benim Beykoz'la bir gönül bağım var. Bugün sizlerle birlikte olmaktan dolayı yaşadığım büyük mutluluğu kelimelerle ifade etmem mümkün değil. Üzerimizde bir selam var, onu da iletmek isterim. Beykoz'a geleceğimizi bilen Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na bunu söylediğim zaman o da çok duygulandı. Oradaki tüm kardeşlerime benim selam ve sevgilerimi ilet dedi. Ben de Sayın Başbakanımızın bu güzel selamını sizlere iletmenin bahtiyarlığını yaşıyorum.

Sevgili kardeşlerim, Türkiye bugün çok önemli mesafeler kat etmiştir. Geçmişten bugüne eğer büyük merhaleler aşmışsa, bunda kuşkusuz teşkilatlarımızın büyük payı bulunmaktadır. Çünkü Türkiye'de bugün siyasi istikrar varsa, bu tamamen sizler sayesinde sağlanmıştır. Beykoz teşkilatı her seçimde AK Parti'nin yüzünü 'ak' etmiştir. Bu nedenle asıl bizlerin sizi alkışlaması lazım... Bu nedenle ben de sizleri yürekten alkışlıyorum"

Mustafa Gürkan: “Artık Beykoz’da herkes büyük düşünecek!”

Protokol konuşmalarının ardından sinevizyon gösterisi sunuldu ve AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı'nın 3 yıllık faaliyet raporu görüntülerle izleyenlere aktarıldı. Bakan ve Milletvekillerinin salondan ayrılmasının ardından ise aday konuşmaları ve peşi sıra da oylama işlemlerine geçildi. Adaylardan ilk olarak Özkan Ayduğan sahne aldı ve AK Parti’nin genel özellikleri konusunda bilgi paylaştı. İlçe Başkanı Adem Sefer ile aralarında iyi bir bağ olduğunu dile getiren Ayduğan, birlikte çalıştıkları sürece iyi işler çıkardıklarını anlattı. Ayduğan’ın ardından ise Mustafa Gürkan kürsüye çıktı ve şu konuşmayı yaptı:

“Bizden önceki konuşmalarında değerli büyüklerimiz ‘Yeni Türkiye’den bahsettiler. Yeni Türkiye nedir? Daha güçlü bir Türkiye’dir. Yeni Türkiye, temsiliyetin ve iradenin daha güçlü olduğu bir Türkiye’dir. Yeni Türkiye, kendisine ve bölgesine çok daha hâkim bir Türkiye’dir. Peki biz Yeni Türkiye içinde Beykoz’u nereye koyacağız?

Değerli Arkadaşlar… Yaklaşık 200 yıldır bu topraklardaki insanlara ‘Artık irade ortaya koyma’ dediler. ‘Artık büyük düşünme!’ dediler. ‘Artık sevme’ dediler. ‘Hayal kurma’ dediler. Bize 15 yıldır bu hareketin öğrettiği bir şey var: Dik durmak! Hep birlikte inşallah önümüzdeki günlerden itibaren Beykoz’da herkese şunu söyleyeceğiz: Bundan sonra Beykoz’da herkes büyük düşünecek! Büyük sevecek! Büyük irade sahibi olacak! Bundan sonra Beykoz’da bizim teşkilatımız içerisinde büyük düşünmeyen, büyük hayal kurmayan kimse olmayacak. Peki, biz büyük düşününce, büyük hayaller kurunca ne olacak?

Değerli Arkadaşlar… Bunu Danışma Toplantısı’nda Sayın Bülent Arınç çok güzel yanıtladı. Şöyle söyledi: ‘Kızıl Elma diye bir dizi var’ dedi. Kızıl Elma, Ömer Seyfettin’in bir hikâyesidir. Değerli arkadaşlar, kızıl elma Türk mitolojisinde bir hedeftir. Gittikçe uzaklaşır ve uzaklaştıkça değerlenir. Bizim hedefimiz hiçbir zaman bitmeyecek. Beykoz’un hedefi hiçbir zaman bitmeyecek. Biz inşallah çalışmalarımızı Beykoz’da hem Beykozluyu hem de AK Parti’yi zirveye çıkaracak şekilde yapacağız”

‘Mustafa Gürkan’ın ‘zengin’ bir liste hazırladığı gözlemlendi’

Oy verme işlemleri tamamlandıktan ve sayım yapıldıktan sonra ise Mustafa Gürkan, toplam 358 oyun 309'unu alarak 5. Olağan Kongresi'nden AK Parti İlçe Başkanı olarak çıktı. Diğer aday Özkan Ayduğan ise seçimde 49 oy alabildi. Mustafa Gürkan’ın hazırladığı listede ise şu isimler yer aldı:

Yönetim Kurulu (Asil)

Abdullah Karahan

Abdullah Yümsel

Adnan Çeliker

Ahmet Deliak

Ahmet Güneysu

Bahri Ata

Büşra Şen

Fadime Aydın

Fatih Yılmaz

Ferhan Şafak Budak

Feyzullah Doğan

Gonca Jale Peker

Gülden Gevşek

Haci Demir

Hasan Yavuz

Hayri Kır

Kadir Alarcin

Mehmet Gökhan Kaplan

Mehmet Temel

Muhammet Reşit Yumurtacı

Nuray Bilgin

Ömer Kasap

Özgür Kopuz

Resul Rençber

Semra Kara

Şenol Uzun

Taylan Uzun

Yaşar Şahin

Yüksel Baki

 

Yönetim Kurulu (Yedek)

Zafer Aslan

Mehmet Akgül

İsa Kandemir

Emrullah Bozan

Yusuf Koç

Cemile Sucuoğlu

Erol Yılmaz

Mustafa Ulusan

Zeynel Önal

Mehmet Özmet

Emrah Öksüz

Sinan Vurgun

Mehmet Güler

Osman Zeki Kasar

Baran Onur Abay

Cengiz Kasaroğlu

İlkay Hakkadoğru

Turan Şahin

Çetin Kökbek

Hüseyin Salihoğlu

Abdullah Karaman

Bahattin Keflioğlu

Şenay Bekgör

İrfan Gençal

Bekir Baş

Rıza Yavuz

Murat Demirörs

Muzaffer Üzüm

İrfan Bayseçkin

Emrah Toraman

İl Delegesi (Asil)

Mustafa Gürkan

Yücel Çelikbilek

Sevim Gülşen

Fatih Sağlam

Fatih Recep Saraçoğlu

Cüneyt Zapsu

Adem Sefer

Ahmet Hulusi Batu

Gülşen Karanis Ekşioğlu

Muhammed Hanefi Dilmaç

Mehmet Faruk Bürüngüz

Elif Öksüz

Burak Aydın

 

İl Delegesi (Yedek)

Necati Ak

Salim Öztürk

Mithat Güner

Şeref Sarıkaya

Şevki Kazancı

Fatih Mehmet Altay

Özcan Kuruderi

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz