AK Parti yapınca hazmedemiyorlar

  • Güncelleme: 22.11.2013 00:11
  • Okunma: 12246 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden devraldığı arazilerin hak sahiplerine satış işlemleri sırasında gerginlik yaşandı.
AK Parti yapınca hazmedemiyorlar

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in de hazır bulunduğu satış işlemlerinde İhale Komisyonu Başkanlığı’nı Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç yaptı.

Çiğdem Mahallesi’ndeki 250 adet İBB taşınmazının satışını içeren ihale Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Salonda hazır bulunan 1000 kişi ve salonun dışında yer alan 500 kişi “ihalede provokasyon yapılacak” dedikodularını güçlendirdi. Belediye yetkililerine de bu yönde ihbarlar yapılması üzerine düğün salonunda çok sayıda sivil polis görev alarak güvenliği sağladı.Bu esnada Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin önünde biriken partililere konuşma yapan CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz şöyle konuştu;

“Yücel Çelikbilek’in yapmış olduğu çalışmalar bir dönem daha kendini Belediye Başkanı yapmaya yönelik çalışmalardır. Yapılan çalışmalar sadece yerel seçimlere yöneliktir. Halk için yapılan çalışmalar değildir. Biz Beykozluların evimizden yuvamızdan olmamız söz konusudur. Attığınız imzalar, verdikleri sözler ile ileride hiçbir şey alamayacaksınız anlamına gelmektedir. Dişimizden tırnağımızdan elde ettiğimiz bu yerleri rant sağlayan kişilerin almasına asla izin vermeyeceğiz.Çocuklarımızın geleceğini asla bunların ellerine bırakmayın. Bu Yücel Çelikbilek’in yaptığı siyasi şova kapılmayın. Sizi hor görenler, size tepeden bakanlar sizin sorunlarınızı çözemezler dedi.”Bahadır Yavuz, “Lütfen oylarınızı bize atın”

CHP Beykoz İlçe Başkanı Bahadır Yavuz konuşmasında 2014 seçimleri için destek isterken “siz bizlere sahip çıktığınız takdirde bizler de siz Beykozlu vatandaşlarımıza sahip çıkacağız. AK Parti sizin sorunlarınızı çözmekle değil oylarınızı almakla yükümlüdür. Seçim sandığında lütfen oylarınızı bize atın” dedi.

Yavuz’dan sonra mikrofonu alan CHP Milletvekili Mahmut Tanal da yerel seçimler için destek isterken belediyenin zaten uyguladığı taahhütnamenin altına “hukuki haklarım saklı kalmak kaydıyla imzalıyorum” ibaresinin konulması durumunda sorunun kalmayacağını ifade etti. Tanal, “bu sözleşmeyi kim imzalayacaksa hukuki haklarım saklı kalmak kaydıyla” ibaresini sözleşmeye koydurtsun. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Bu şartı sözleşmeye yazdırmayan memur ve görevliler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. CHP’ye şans tanıyın sizin sorunlarınızı biz halledeceğiz.” Şeklinde konuştu. Daha sonra CHP’liler “tapuya evet, taahhütnameye hayır” şeklinde sloganlar atarak konuşmalarını sonlandırdı.

İhalenin başlamasıyla birlikte, ihaleyle ilgisi olmadığı anlaşılan belli kişilerin taşkınlık yapması ve ihale komisyonunda görev alan bürokratları yuhalaması tapusunu almaya gelen vatandaşların da tepkisine yol açarken birçok vatandaşın CHP’nin bu tavrından şikâyetçi olduğu gözlendi.

“Vatandaşlara eziyet ediyorsunuz!”

CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve Beykoz Teşkilatı düğün salonunda yapılan ihaleye izlemek üzere Belediye Düğün Salonu’na inerken, birçok CHP mensubu taşkınlıklarıyla ihale sürecinin aksamasına ve vatandaşların sıkıntı çekmesine yol açtı. Provokasyonların uzaması üzerine İhale Komisyonu Başkanı Hanefi Dilmaç CHP’lileri uyararak “vatandaşlarımız burada uzun süredir bekliyor. Hastası var, yaşlısı var. Biz biran önce işlemlerini yaparak onlara hizmet etmeye çalışıyoruz, ancak sizin bu tutumunuz yüzünden bütün işlemler durdu. Bu şekilde devam ederseniz sizleri dışarıya almak zorunda kalacağım” şeklinde konuştu. Vatandaşların taahhütname konusundaki hassasiyetine de değinen Dilmaç,“taahhütname yasal olarak bizim düzenlememiz gereken bir evraktı. Onun altına ‘bütün yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla imzalıyorum’ diye bir ibare yazarsanız hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Zaten taahhütname de prosedür gereğidir Üç gündür bu işlemi yapıyoruz ve arzu eden vatandaşlarımız bu ibareyi sözleşmenin altına yazıyorlar. Şu ana kadar hiç kimseyle sorun yaşamadık ama burada durumun farklı olduğunu görüyorum” dedi.   

Hanefi Dilmaç’ın bu açıklamalarına rağmen provokasyonlar devam ederken CHP Milletvekili Mahmut Tanal Hanefi Dilmaç’tan bilgi aldı. Daha sonraTanal mikrofondan vatandaşlara“hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla imzalıyorum diye yazın… Yapılan satışlar yasalara uygundur… Hukuki yol takip ediliyor.”   diye seslendi.

“AK Parti yapıyor diye hazmedemiyorlar!”

Tartışmalar bu şekilde devam ederken salona Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilekgeldi. Çelikbilek mikrofondan vatandaşlara seslenirken sorulan sorulara da samimi cevaplar vererek kafalardaki soruları netleştirdi. Ancak belli bazı kişilerin ısrarla salonu manipüle etmeye çalışması zaman zaman tansiyonun da yükselmesine yol açtı.

Birçok vatandaş “neden bu güne kadar tapularımızı vermediniz de şimdi seçimlere 5 ay kala veriyorsunuz?” sorusunu başkan Çelikbilek’e yöneltti.

“Arazilerinizi % 18 daha ucuz alıyorsunuz!”

Başkan Çelikbilek İBB Arazilerinin 2 yıl önce Beykoz Belediyesi’ne devredildiğini ifade ederek neden bu güne kadar devir işlemlerinin başlamadığını açıkladı. Çelikbilek, “197 parseli 2 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nden devraldık. Eğer bu parselleri aldığımız gün sizlere devretmeye başlasaydık mevcut bedele ilave olarak % 18 KDV ödemek zorunda kalacaktınız. Bu külfeti yaşamamanız için 2 yıl bekledik. İlgili yasa belli. Taşınmazların satışında 2 yıl beklenmesi durumunda KDV oranı % 18’den % 1’e düşüyor. Bu rakam az bir rakam değildir. Burada sizlerin haklarınızı korumak adına bu uygulamayı yaptık. Yani sonuçta vatandaşlarım % 18 KDV ödemesin diye 2 yıl beklemek durumundaydık. CHP’de siyaset yapan arkadaşlar bunu bildikleri halde size söylemiyorlar,  saklıyorlar. ” şeklinde konuştu. 

Çelikbilek salonu provoke eden CHP’lilere ve CHP Milletvekili Mahmut Tanal’a da sert çıkarak,“Milletvekilimiz buraya kadar gelmiş ama zahmet edip makamımıza gelip çalışmayla ilgili bilgi almıyor. Bu işin yakışanı şudur; gelirsiniz belediye başkanından bilgi istersiniz. Eğer size kapılarını açmazsa veya yeterli bilgi vermezse o zaman dilediğiniz gibi eleştirirsiniz. Ama maalesef bu arkadaşlarımızın amacı farklı olduğu için böyle şeyler yaşıyoruz” dedi.

Köseler’e tepki, “bölge insanına zulmetmeyin!”

Çelikbilek konuşmasına şu şekilde devam etti; “CHP burada olsaydı ayrı bir şey mi yapacaktı? Tüm bu çalışmaların hepsi hizmet için yapılıyor. Eski bir Belediye Başkanının yaptığı toplantılarda dile getirdikleri çok eksik, hoş değil. Bu bölge insanlarına böyle zulüm edilmez, edilmemeli. Yazıktır bu insanlara. Bu satış tarzı vatandaşlarımız için en uygun tarzdır. Aksi halde ben bu parselleri Belediyenin daha çok kazanması için 18 uygulaması yapıp o şekilde satabilirdim. Yani imar parsellerine dönüştürebilirdim. Bu iş en az bir buçuk bilemedin iki yılımı alırdı. Ama oluşacak olan imar parsellerinde vatandaşların tek başlarına satış almaları mümkün olmayabilirdi. Vatandaşlarımız birbirine girerdi ve ekonomik gücü olanlar diğer vatandaşlarımızı mağdur edebilirlerdi. Biz bunun önüne geçtik. CHP bunların hepsini biliyor ama bu bilgileri sizden siyaseten saklıyorlar.”

 “Vatandaşların tapu tahsislerini iptal ettiniz!”

“Bu ilçede yaşayan vatandaşlarımızın tapu tahsis belgelerini Anayasa Mahkemesi’ne giderek iptal ettiniz. Buradaki hemşehrilerimizin hiç birisi bu iptalden dolayı tapularını alamamışlardır. Ben bunları söyleyince tepki koyuyorlar. Vatandaş kendisine engel olanları ve zulmedenleri bilmelidir.

Buraya gelip protesto edenlerin arasında bu ihaleyle hiç ilgisi olmayan insanlar var. Burada sadece AK Parti’nin yaptığı şeyleri hazmedemeyenler var. Bu provokasyon AK Parti’nin başarısından duyulan bir rahatsızlıktır. “Biz yıllarca bu işi kendimiz beceremedik. Bir anda Belediye Başkanı arkadaşımız geldi hak sahibine imkân verdi” işte bu onları rahatsız ediyor. Şimdi Aralık ayı sonuna kadar 2B arazilerinin devrini de alacağız. 2B den de 20 bine yakın vatandaşa hak sahibi belgesini onaylı şekilde vereceğiz. Tüm bu çalışmalar bir devrimdir. Beykoz tarihinde ilk defa böyle bir çalışma yapılıyor. İşlerin rahat ilerlemesi için özel bir ekip de kurduk. Ancak bu provokasyonlardan dolayı işlerimiz çok aksadı. İhalenin bu gün bitmesi lazım. Gerekirse başka bir salonda ihaleye devam edebiliriz ancak kötü niyetli biri çıkıp ‘ihaleyi ilan edilen yerde yapmadılar’ diyerek bunu şikâyet ederse ihale iptal de olabilir. İnşallah akşama kadar yetiştireceğiz.”“Allah belalarını versin!”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek vatandaşların da merak ettiği konulara açıklık getirirken bir vatandaşın, “başkanım buraya Kiptaş’ın geleceğini söylüyorlar. Böyle bir şey var mı?” şeklindeki sorusuna inanılmaz bir sertlikle cevap verdi. Çelikbilek, “kardeşlerim sizlerin kafasını böyle karıştırıyorlar. Kiptaş ve TOKİ buraya gelmez. Kim bunu diyorsa şu mübarek Cuma günü Allah belasını versin! Siz bunu talep ederseniz, arazinizi Kiptaş’a kat karşılığı verirseniz gelir. Ama bu sizin talebinizle olur. Bunun dışında başka bizim bir çalışmamız yok. Sonuçta Kiptaş özel bir şirkettir” şeklinde konuşurken Çelikbilek’in bu sözleri uzun süre alkışlandı.  

Başkan Çelikbilek, tüm engellemelere rağmen satış işlemlerinin gün boyunca süreceğini ve vatandaşların tapularını vererek İBB arazilerinde Beykozluları mutlu sona ulaştıracaklarını söyledi.Başkandan basın toplantısı

Daha sonra yaşananlarla ilgili basın mensuplarıyla Teras Cafe’de bir araya gelerek açıklama yapan Başkan Çelikbilek, "Bugün vatandaşlarımıza tapu ve arsa satışlarını yapıyoruz. Bunlar tamamen yasal. Bu bölgenin imkânlarıyla örtüşen şeyler yapıyoruz. Ama muhalefet çalışmaların seçime yakın yapılmasına tepki gösteriyor. Ama bilmedikleri bir şey var. Daha doğrusu biliyorlar da siyaseten bunu saklıyorlar. Vatandaşlarımızın % 18 KDV ödememesi için bu arsaların devrini 2 yıl geçtikten sonra yapabiliyorduk. Bu gün o iki yıllık süre sona erdiği için biz bu tapuları vermeye başladık. Muhalefet te yasal demokratik haklarını kullandılar ama biraz aşırı gittiler. Bu kadar provokasyona hiç gerek yoktu. Sonuçta biz vatandaşlarımızın faydasına olan bir çalışma yapıyoruz. Biz vatandaşlarımızın alım güçlerini dikkate alarak ölçüm yapmaya çalıştık. Fiyatlar ve ödeme koşulları gayet makuldur. Peşin ödemede indirimi % 10’dan 20’çe çıkardık ve vadeyi 5 yıla uzattık. Yıllardır oturan insanlar kazançlı çıksınlar diye böyle bir çalışma yaptık. Provoke etmeye çalışanlar AK Parti yapıyor diye hazmedemiyorlar" diye konuştu.

Çelikbilek konuşmasının son bölümünde oldukça sert mesajlar verirken sözlerini şöyle noktaladı; “bu gün yaşanan provokasyon planlı bir şeydi. Çiğdem Mahallesi’ndeki partilileri toplayarak planlı bir şekilde buraya geldiler. Amaçları ve hesapları Çiğdem Mahallesi’ne özel bir çalışma yapmaktı. Ama 30 Mart’ta Çiğdem Mahallesi’ndeki oyları görünce çok şaşıracaklar. Ben bu bölgede 56 yıldan bu yana yaşayan biriyim ve şuna inanıyorum ki bu bölge halkına asla bir yanlış yapmadım. 25 yıldır siyasetin içindeyim ve çok zor dönemlerde siyaset yaptım. Bir eli yağda bir eli balda olarak siyaset yapanlardan değilim. Bizi iki kişinin bile dinlemediği kahvehanelere sokmadıkları zamanlarda siyaset yaptık. Bizim arkamızda ağa babalar da yoktu. Biz kavga ederek geldik dolayısı ile üslubumuzun böyle olması sizi yanıltmasın dedi.”


Haber Merkezi