Makaleler

AK Parti'nin yükselişi ve temayül heyecanı

2014.07.27 00:00
| | |
11336

AK Parti'de aday adaylarını, yerel seçim çalışmalarının önemli bir ayağı olan temayül yoklamasının heyecanı sardı. Temayül 26-27 Ekim’de yapılacak.1 Kasım’da ise başvuru için son gün…

Türkiye ve AK Parti’nin kuruluşuyla ilgili olarak şöyle bir geçmişe uzanalım. AK Parti nasıl büyüdü dersiniz? 

AK Parti, Cumhuriyet tarihinin bana göre en başarılı hükümetlerinden dir... İster seversiniz ister nefret edersiniz, lakin bu böyle. Gelelim sürece; tek parti döneminden çok partili döneme geçişten sonra yerel ve genelde bu kadar uzun süre iktidarda kalan tek siyasi parti ünvanını halkı tarafından almıştır.

2001 yılında kuruldu, 2002'de genel seçim, 2004'de yerel seçim, 2007'de genel seçim, 2009'da yerel seçim, 2011'de genel seçimlerde rakipsiz olarak hem yerel ve hem de genelde tek başına iktidar oldu… Hem de her seçimde oylarını artırarak...

Peki AK Parti neden başarılı oluyor?

Bu soruyu inanın bende kendi kendime çok sordum, çok araştırdım ve sizlerle de paylaşayım.

1950'li yıllarda Başbakanını idam eden bir Türkiye'den sonra 1960, 1970 ve 1980'li yıllar Türkiye'nin huzura eremediği yıllardı.

Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan konjektöründe kurulan koalisyon hükümetler, üç beş ay sürüyordu...sonrası açlık, sefalet, kuyruklarda geçen ömür…Halkın beklentileri yerine getirilmiyordu..Huzur, güven yoktu,ülkede.

Sonrasında 1980 askeri cunta darbesi...

Türkiye’de hayatın durdurulduğu yıllardı. Fidan gibi insanlar, tutuklanıp cezaevlerine atıldı, işkencelerden geçirildi, idam edildi, binlercesi kayboldu. 
1990'lı yıllarda ise ülke mafyanın eline düştü.. Failli meçhul cinayetler, kaçırılmalar arttı. Bankaların bir gecede içi boşaltıldı, insanlar fakirliğe ve yoksulluğa itildi... Ülkenin paraları dışarıya kaçırıldı...

İnsanlar kaçırılıyor, birileri tarafından infaz ediliyordu. Türkiye tam bir kaos ve buhran içine sürüklendi...

Ta ki; 2001 yılına kadar...

Dönemin Refah Partisi’nden ayrılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir grup arkadaşı ile birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti)’yi kurdu...
Başbakan Erdoğan'ın 'külhanbeyli' tavırları, duruşu ve ‘endamı’ ülke insanına güven verdi. AK Parti kuruluşundan bu yana  ustanın önderliğinde üç genel seçim, iki yerel seçim kazandı. Yerel seçimlerde Büyükşehir belediyeleri, il ve ilçelerin araştırmalarıma göre yüzde 70’ini kazandı. Girdiği bütün seçimlerde oylarını sürekli çoğalttı.

AK Parti, 2014 yerel seçimine hazırlanıyor. Başbakan Erdoğan, kanımca, adayları, yaptırdığı ve önümüzdeki günlerde de yaptıracağı kamuoyu araştırmalarına göre belirleyecektir.

AK Parti’nin bugünkü güçlü olmasının arkasındaki tek ve temel gerçek, Recep Tayyip Erdoğan ismidir. Tabi ki, çalışma arkadaşlarının da kaliteli ve dürüst oluşlarıdır. Çünkü Erdoğan; teşkilat yapılanmasının zamanında, harcında kullandığı kum-çimento karışımını iyi karıştırdı. Temeli sağlam attı…

Ekibini iyi kurmuş, etrafındaki danışman ordusu da kusursuz çalışıyor. Teşkilatların bütün raporları masasına konuluyor.

Partisinin geleceğini etkileyecek bütün kararları kendisi açıklıyor…
CHP'deki gibi yardımcıları ayrı, il başkanları ayrı, genel başkanı farklı konuşmuyor..!

Geçen salı günü haberlerde Başbakan'ı grup toplantısında yaptığı konuşmasının özetini dinledim. Yerel seçimlere yönelik yaptıkları hazırlıkları ve teşkilat içinde aldıkları kararları anlatı...

Belediye başkanlıkları için aday adaylık süresi 1 Kasım'da doluyor ancak mevcut belediye başkanlarına yönelik temayül yoklamasının 26-27 Ekim'de yapılacağını anlattı..

Temayül yoklamasında il yönetimi, ilçe başkanları ve yönetimleri, kadın ve gençlik kolları başkan ve yönetimleri, mahalle başkanları, il genel ve belediye meclis üyeleri oy kullanacak.

Başbakan'ın bu çıkışı hem teşkilat yönetimlerini hem de mevcut belediye başkanlarını şoke etti sanırım. Zira Beykoz’da AK Parti aday adayları şimdiden başladı, yerel basının kapılarına çalmaya. Aday adayları, parti gezilerini sıklaştırırken, temayülde oy kullanacak olan partililerin telefonları bir bir aranıp veya sms’le destek isteniyor.

Büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adayları için sandık başına gidecek olan partililerin, sandıktan çıkan tercihleri Başbakan Erdoğan'a rapor olarak gittikten sonra söylenenlere göre 2-3 Kasım tarihlerinde Kızılcahamam'da kampa girilecek ve  Başbakan Erdoğan son kararını kamuoyu anketlerinden gelen sonuçlara göre verecek.

AK Parti’de ve Beykoz’da Belediye Başkan Adayları ise 15 Kasım'da açıklanacak… 

Anahtar Kelimeler: Çetin Ünlü, AK Parti, Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"