AK Parti kendi kalesine gol attı!..

  • 2014.07.20 00:00
  • Okunma: 33684 kez

Kader GÜR


Biliyorum bu yazı bir takım dengeleri bozacak. Olsun hiç önemli değil… İnşallah bozar da Beykoz’da su yüzüne çıkmayan bir takım şeylerin tartışmaya açılmasına vesile olur, bende üzerimdeki korkunç baskıdan kurtulmuş olurum…

Yaklaşık 4.5 yıldır Beykoz’un sorunlarının ve zaman zaman kişisel çıkarların tartışıldığı Beykoz Belediye Meclisi’nin çalışmalarını Dost Beykoz olarak sürekli takip ediyoruz… Çok sık olmasa da Beykoz’un yararına bazı kararlar alındığına tanık olabiliyoruz. Ama en son öyle bir karar alındı ki, bunu yorumlamakta güçlük çekiyorum. Acaba hayır mı, şer mi… Bundan önce yapılan girişimlere kayıtsız kalındığını hesaba katarsak bu kararın şer olduğunu anlamamak mümkün değil.

Beykoz Belediye Başkan yardımcısı Ali Bilir’e bağlı olan Kültür Müdürlüğü’nün hesaplarının incelenmesi için komisyon kurulmasına karar verilmesi siyasi etik açısından saygı duyulması gereken bir karar gibi gözükebilir… Ama maalesef hiçte öyle değil… Çünkü aynı yaklaşım bu zamana kadar kamuoyunda tartışma konusu olan hiç biri isim ve işe yönelik yapılmamıştır.
 
Kültür Müdürlüğü’nün hesaplarının incelemesine yönelik komisyon kurulmasına karar veren BeykozBelediye Meclisi’nin AK Parti’li üyeleri, 28 Mart 2004 Yerel Seçimleri’nin hemen akabinde kendilerinden önce görev yapan Alaattin Köseler ve onun ekibini aklamışlardır. Siyasi yaşantıları boyunca bu utançla yaşayacaklardır…

CHP’li bir belediye başkanının faaliyet raporunu neden kabul ettiniz sorusuna, 'eğer kabul etmezsek Ergül’ün belediye başkanlığının düşeceğini bize söylediler' cevabı, Alaattin Köseler’in, 1/5000’lik planlara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde evet diyen CHP’li meclis üyeleri hakkında yapmış olduğu savunmadan farksız değildir.

Köseler, Tokatköy’de ki bir toplantıda kendi partisinin üyelerini; bilgisizlikle ve planların ne olduğunu anlayamamakla suçlamıştı. Şimdi soruyorum size, bir önceki dönemin faaliyet raporuna ret verilmesi durumunda yeni seçilen bir kişinin başkanlığının düşeceği saçmalığına kim inanır. Bu örnekler hafızlarda tazeliğini korurken Ali Bilir’e yönelik başlatılan bu girişimin masum olduğunu nasıl anlatacaksınız?

Adaletse herkese eşit olmalı… Eğer Ali Bilir’in veya bir başkasının yolsuzluk yaptığına yönelik ciddi bir kanıt varsa şimdiye kadar neden görevden alınmadı?… Kimse kimseyi kandırmasın… Ülke genelinde yaşanan gerginlik ve yoğunluk nedeniyle Beykoz’da olan bitenden kimsenin haberi olmuyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz?

Bana göre Ali Bilir’e yönelik yapılan bu girişim bir iç hesaplaşmanın sonucudur. Biz, geçmişte yine bir rapora itiraz edip gökyüzünü yeryüzüne indiren, mensubu olduğu partisinin il başkanlığına gidip istifa edeceğim diyen yalaka ve ikiyüzlü adamları da biliyoruz. Hatta, ilçe başkanlarını Beykoz Belediye Başkanının üzerine salıp sonra da, süt dökmüş kedi masumiyetine büründüklerine de şahit olduk. Onlar ki, istifa edeceklerini söylediklerinde istifa etselerdi, bugün alnı ak başı dik yürüyenlerle birlikte olacaklardı. Ama maalesef yapamadılar. Onlar o küçük yürekleriyle Beykoz’a hizmet ettiklerini düşünüyorlarsa buna ancak ve ancak kendileri inanabilirler.

Onların, Beykoz’a değil kendilerine hizmet ettiğinin en açık örneği; partilerinin kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde, il başkanlarına muhalif olan bir isimle toplantı yapmaları, yemek yemeleridir.

Ben adalet istiyorum… Bulamayacağımı bilmeme rağmen aramaya devam ediyorum. Ali Bilir’in veya bir başkasının yapılacak inceleme sonrası usulsüzlük yaptığı tespit edilirse, tabii ki gereken yaptırım uygulanmalıdır… Fakat Alaattin Köseler’in elinde olduğu iddia edilen belgelerin hesabını kimin nasıl vereceği de merak konusudur. Eğer adaletse söz konusu belgelerin muhatapları kimdir ve onlarla ilgili neden inceleme yapılmamıştır. AK Parti seçim arefesinde kendi kalesine çok güzel bir gol atmıştır.

Eğer Ali Bilir üzerinden dürüst siyaset mesajı verilmek isteniyorsa bunun en yakın takipçisi Dost Beykoz olacaktır. Bu gelişme, inanıyorum ki Beykoz'da tartışma yaratacaktır, dürüst siyaset mesajını Ali Bilir üzerinden vermek isteyenlerle ilgili de yol açılmıştır.

Hakem golü verdi... İtiraz kabul edilmez!...

Yazarın Yazıları