Makaleler

AK Parti için nasılsa MHP var!

20.01.2018 17:43
| | |
9325

'Bunu tabanlarımıza iyi anlatmamamız gerekiyor!'

-Neyi? AK Parti MHP İttifakını

-Bunu kim söylüyor? Tabii ki Genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan.

-Neden söylüyor sizce? Cumhurbaşkanı Erdoğan tehlikeyi gördüğü için bu ifadeleri kullanıyor.

O tehlikeyi bende görüyorum!

Bu ittifakın ne getirip ne götüreceğini iyi analiz edebilmek için 16 Nisan 2017 Referandumu’ndan alınan yüzde 51.4'lük sonuçtan yola çıkmak lazım. O referandumda MHP, "evet" cephesinde yer alarak AK Parti ile ittifak halindeydi.

Referandumdan bir önceki 3 Kasım 2015 Seçimleri'nde AK Parti yüzde 49.49 oy almıştı. Buradan yola çıkarak MHP'nin de destek verdiği 16 Nisan 2017 Referandum Sonuçları en kötü % 60 "evet" çıkmalıydı. Ama olmadı, olmadığı gibi AK Parti'yi de tartışmaya açtı.

16 Nisan Referandumu’ndan MHP'nin desteğine rağmen neden istenen sonuç çıkmadı. Bunu önce kendime yani AK Parti'ye soruyorum?

AK Parti içinde hüküm süren rantiyeci tayfası zaten referandumla ilgilenmedi.

Bir diğer husus; MHP'nin desteği AK Parti tabanını rehavete sürükledi.

Bir diğeri de, toplumun geniş bir kesimi hatta MHP tabanının büyük bir bölümü Devlet Bahçeli'nin bu desteğini 'Meral Akşener cephesine karşı kendini kurtarma operasyonu' şeklinde yorumlayarak destek vermedi.

Yani nereden bakarsan bak, ittifakın beklenen sonucu getirmemesi, bir yerlerde bir eksiklik ya da yanlışlık olduğunu ortaya koydu.

İttifaka rağmen çıkan sonuç AK Parti tabanını veya gönül verenlerini memnun etmediği gibi ciddi bir tartışmayı da beraberinde getirmişti.

Hatta o kadar ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "mesajı aldık" diyerek AK Parti'ye yeniden Genel Başkan seçildiği kongrede toparlanma ve değişim sürecini başlattığını açıkladı.

Erdoğan değişime Genel Merkez'den başladı. Olağanüstü kongrede parti üst yönetimini değiştirdi. Ardından büyükşehir belediye başkanları istifa ettirildi. Anadolu'nun değişik il ve ilçelerindeki kongrelerde değişimler yaşandı. Bu süreçte birçok dedikodu da parti tabanını beklentiye soktu.

Ama maalesef ki, bu değişim AK Parti'de kardeşlik havasını, birlik beraberliği bir türlü sağlayamadı.

Bunun nedenlerini şöyle sıralamak mümkün müdür?

-Değişimler kendi ekseninde yapıldı. Tıpkı Genel Merkez'de olduğu gibi.

-Partinin iktidar olması ve gücü elinde bulundurması nedeniyle, adam satma, adam kayırma, çıkar elde etme, yönetimleri dar kapsamda tutma, anlayışları sonlandırılamadı.

-Genel Merkez'de adamı olanların yaptıkları bariz hatalar görmezden gelindi.

-Liyakatli insanlar partiden uzak tutuldu.

-Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen insanlar olan biteni görmemesi için teşkilatlara sokulmadı.

-Toplum tarafından benimsenen siyasiler mevcut yöneticiler tarafından dışlandı.

-Karşılıklı güvenin egemen olması gereken AK Parti'de, kapitalizmin egemenliğine son verilemedi.

- Kısır çekişmeleri uzlaşarak bitirmek yerine dışlama sistemi devreye sokuldu.

-Yaşanacak değişimin enerjisini tüm Anadolu'ya yayacağı beklentisi içinde olduğumuz İstanbul'da sadece İBB Başkanı'nın değiştirilmesi tepkilere neden oldu.

Biz kendi içimizde bu mücadeleyi yaparken, MHP'nin ittifak açıklaması seçmen nezdinde iyi bir şey gibi mi gözüküyor?

Bence hayır...

Zaten rehavette olan AK Parti kadrolarını, 'nasılsa MHP var' diyerek daha bir rehavete sürüklerse, ittifak AK Parti'ye bir tuzak pozisyonuna da dönüşebilir.

Dün başka partilerde olup AK Parti'ye en ağır hakaretleri edenlerin, bugün AK Parti teşkilatlarını ellerinde tuttuğu ve sadece menfaat için oralarda oldukları eleştirisini doğru kabul ettiğimizde tehlikenin boyutunu daha iyi anlamış oluruz.

AK Parti de değişim sürecini yönetenler, MHP'nin ne getireceği belli olmayan sonucuna güvenip de, derleme toparlama sürecini zamana yaymamalıdır. Çünkü AK Parti toplumun tüm katmanlarından alması gerekeni aldı. Bundan sonra yapılacak iyi işler ve güven duygusu ancak iktidarın ömrünü uzatır ve geriye düşüşü yavaşlatır.

Genel Başkan Erdoğan'ın, ittifakın tabanlara iyi anlatılması gerektiğinin altını çizmesindeki hassasiyet iyi anlaşılmalıdır.

Anahtar Kelimeler: MHP, İttifak

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"