AK Parti’de Doğu Karadenizlilerin ağırlığı var

  • 17.03.2019 18:47
  • Güncelleme: 12.02.2020 13:17
  • Okunma: 19137 kez
  • Yorum: 2
SP Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi isimlerin kuracağı iddia edilen yeni partiye yeşil ışık yaktı.
AK Parti’de Doğu Karadenizlilerin ağırlığı var

Artı Gerçek isimli web sitesine bir röportaj veren Muharrem Kaşıtoğlu, AK Parti’de şovenizm ve hemşericiliğin yaygınlaştığını iddia ederek, partide Doğu Karadenizlilerin egemenliğinin hüküm sürdüğünü söyledi.

“AK Parti’de Doğu Karadenizlilerin ağırlığı var”

Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı’ndan ve ardından AK Parti’den ayrılan Muharrem Kaşıtoğlu söz konusu röportajda, AK Parti’den ayrılış gerekçesini, imar iznine tepki olarak açıklayan ve bu gerekçe ile istifa ettiğini söyleyen Kaşıtoğlu 31 Mart Yerel Seçimleri için Saadet Partisi’nden Beykoz Belediye Başkan Adayı oldu.

“2002’deki AK Parti ile şimdiki AK Parti aynı çizgide değil’’ diyen Kaşıtoğlu şu  ifadeleri kullandı:

“AK Parti kurulduğu yıllarda liyakati, özgürlüğü desteklerdi. 28 Şubat’ın kısıtlamasından örnek vererek kişilerin hukukuna önem verirdi. Ama geldiğimiz noktada karşıt insanların görüşlerinin kısıtlandığını düşünüyorum.’’  

Kaşıtoğlu AK Parti siyasetindeki tıkanmayı partinin iç sorunlarına bağladı. ‘Şovenizm ve hemşericilik’ yaygınlaştı diyen Kaşıtoğlu’nun iddiası şöyle: ''Parti içinde istişare mekanizması yok edildi. Şovenizm ve hemşericilik ön plana çıktı. AK Parti tüm kesimlerden oy alırken artık bir temsiliyetinin kalmadığını düşünüyorum. Doğu Karadenizlilerin ve özellikle Trabzonluların partide ağırlıklı olduğunu görüyorum. Mesela İstanbul’da demografik olarak Sivaslılar ve Kastamonular fazla. İstanbul’da yüzde 10’a yakın oyları var. Ama bunlar partide temsil edilmiyor. İstanbul 1. 2. ve 3. sırada Trabzonlu aday var.’'

“AK Parti içerisinde kopuş olacak”

Kaşıtoğlu, yeni parti ile ilgili duyumlar aldığını ve AK Parti’den bazı isimlerin bu oluşum içerisinde yer alacağını ileri sürdü. ''AK Parti’den yeni oluşuma geçecek olanlar olacak. Geçmeyi düşünenler de var’’ diyen Kaşıtoğlu, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu isminin de toplumda bir karşılığı olduğunu ekledi.

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

Ahmet (4 yıl önce)

La Muharrem bi dur, seçim geçeydi, sonucu göreydin.. sonra başkasına yeşil ışık mı yakıyosun, yine satış yapıp gidiyor musun.. napıyorsan yap... bi karakter sahibi ol

burhanettin Özdemir (4 yıl önce)

ulan ne karaktersiz insansın Kastamonulu diye başladın seçim çalışmana kastamonu diye bitiriyorsun. milleti böle böle ne yapacağını şaşırdın. utanmadan hemşehricilik yapılıyor diyorsun. bundan önceki ilçe başkanı Rizeli idi hiç rahatsız olmadın o dönem. ondan önceki ilçe başkanı 7 yıl ilçe başkanlığı yapan Karslı Adem Sefer Abiydi. sen yalancısın!

Yorum Yaz