AK Parti Beykoz İlçe Kongresi

  • 22.11.2020 16:33
  • Okunma: 2506 kez

Pandemi şartları altında, kısıtlı bir ortamda yapılmış olmasına rağmen Muhammed Hanefi Dilmaç’ın yeniden ilçe başkanlığına seçildiği kongre yoğun ilgi gördü. Bu yorumumu abartılı bulanlar olabilir. Saygı duyarım. Fakat unutulmamalıdır ki, AK Parti halen iktidar partisi ve hala bu milletin umudu olduğu gibi, hali hazırda Türk siyasetinde milletimize umut olacak istikrarlı bir siyasi hareket oluşturulamadı.

Bu nedenledir ki, AK Parti Beykoz İlçe Kongresinin ilgi görmesinin altında, hala bu partiyi umut olarak görenlerin umutlarını sağlam bir zemine oturtma arayışı yatmaktadır.

En az bu realite kadar dikkat çekmeye değer başka bir realite vardır. O da, 2024 seçimlerinin aktörlerinin büyük çoğunluğunun seçilen bu yeni yönetimin içinden çıkacak olmasıdır! Bu kadroların kimler olabileceği de toplumda merak uyandırmıştır.

Kongrede ortaya konulan fotoğrafın yankıları henüz Beykoz’da kendini göstermemiştir. Çeşitli yorumlar yapılmıştır elbette ki, İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç’a yakın olduğu bilinen bazı isimler yeni yönetimi çok beğenmezken, Dilmaç’a son zamanlarda mesafeli durmaya çalışan bazı isimlerse yönetimin fena olmadığı yorumunu yaptı.

Ben Muhammed Hanefi Dilmaç’ın İlçe Başkanı olması gerektiğini, AK Partinin buna ihtiyacı olduğunu savunanlardan olsam da, siyasetin güvene dayalı olduğunu her fırsatta dile getirmişimdir. Onun içindir ki, Hanefi Dilmaç’a dahi olsa keyif bağışlayacak bir yaklaşımım asla söz konusu değildir. Güven sorununa yol açacak tespitlerimi söylemekten çekinmem.

AK Parti gönüllüleri yorumlarını fotoğrafa bakarak yapıyor, ben ise meseleleri biraz daha temele dayandırmaya gayret ediyorum. 

Bir önceki yazımı okuyanlar hatırlayacaklardır. “AK Parti’nin Beykoz’daki son şansı” başlıklı yazımda uyarılar yapmıştım. Ben ve benim gibi uyarılar yapanların haklı olduğu maalesef bu kongrede kendini gösterdi. Hanefi Dilmaç’ın delege listesinde AK Parti’yi kucaklayan bir anlayış ortaya koyduğunu bunu yeni yönetimde de göstermesi gerektiğini söylemiştim. Kayda değer bir oranda bunu başarsa da, istişarelerin yüzde yüz sonuç vermemesinin nedenleri göz ardı edilmemeli, bunlar üzerinde çalışmalar yapılmalıdır.

Hanefi Dilmaç’ın yeni yönetimi oluşturmada AK Partide kronikleşen ‘rica’ kültürü nedeniyle oldukça zorlandığını biliyorum. Üst düzey ricalara rağmen Beykoz’u kucaklayabilecek kadroyu bozmamak için direndi. Büyük oranda başarılı oldu. Çünkü AK Parti’nin Beykoz’da rica minnetle yol haritası belirleyecek bir gevşekliği kaldırmayacağının farkındaydı Hanefi Dilmaç. Çünkü 2024’ü şansa bırakacak bir yapıyla yol yürümesi her şeyin sonu olabilir.

Yeni yönetimin bir öncekinden çok daha tecrübeli isimlerden oluşması en azından geçmişte yapılan hataların tekrarlanmayacağı şeklinde yorumlanabilir. Bu başlı başına çok kıymetli bir kazanımdır.

En azından, partiye yeni isimler kazandırırken, Kurucu İlçe Başkanı Ahmet Hulusi Batu ve eski İlçe Başkanı Mustafa Gürkan gibi isimleri delege yapmayı unutma gafletine düşülmeyecektir.

Ahmet Hulusi Batu’nun AK Partiye verdiği katkıyı tartışmaya bile gerek yoktur. Buna mukabil Mustafa Gürkan’ın delege yapılmaması, bu isimlerin unutulması ancak mirasyedilerin rehavetiyle yapılabilecek bir hata olabilir.

Hanefi Dilmaç, bütün partililere güven duyduğunu, ilçe başkanı seçilememek gibi bir endişesi olmadığını göstermek amacıyla, bütün kurucuları bu zamana kadar görev yapan herkesi ve bütün meclis üyelerini delege yapın talimatı vermişti.

Delege listelerinin hazırlanma aşamasında pandemi nedeniyle kongrelerin belirsiz bir tarihe ertelenmesi çalışmaların gevşemesine yol açınca, Ahmet Hulusi Batu ve Mustafa Gürkan’a karşı ortaya çıkan bu durum üzüntü verici olmuştur. İnanıyorum ki Başkan Dilmaç bu eksikliği ne pahasına olursa olsun telafi edecektir.

Gelelim yeni yönetime… Yeni yönetim AK Parti içinde kronikleşen, ‘dar alana sıkıştırma’ politikasına maruz bırakılmaz, Belediye Yönetimi ile kolektif bir çalışma ortamı oluşturulabilirse başarılı olacağına inanıyorum.

Dost Beykoz’un ve aynı zamanda AK Parti’nin kurucularından olan Mustafa Öztürk, yine kuruculardan Hayrettin Yanık, Özkan Ayduğan yine Beykoz’un sevilen isimlerinden Hasan Karakaya, yine toplumsal hizmetlerde istikrarlı duruşuyla tanıdığım Fatih Yılmaz, Yakup Özbek, Yusuf Koç, Cengiz Kasaroğlu gibi tanıdığım isimler lokomotif görevi görürse, diğer kıymetli yöneticilerle başarının yolu açılır umudunu taşıyorum.

Tabii bu süreçte ticari ilişkilerin eskisinden daha dikkatli takip edileceği de unutulmamalıdır.

Kongrede bu ekiple birlik beraberlik mesajları verilirken, bir şey daha dikkatimi çekti.

Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve diğer üst düzey yöneticileri karşısında gören Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz’da çok tartıştığımız ve sorguladığımız bir konuya da açıklık getirdi. İlk kez kamuya açık bir yerde “Yücel Çelikbilek Beykoz Belediyesi’nin kasasında 340 milyon para bıraktı” dedi.

Murat Aydın’ın bu çıkışı bir sonraki yazımızın konusunu da belirledi.

Sizce Murat Aydın ne demek istedi?

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (2 Yorum)

Query (11 ay önce)

Hanifi Dilmac mi birdaki secimlerde baskan olacak.

Samir ÖZLÜ (11 ay önce)

Kadro Güzel, dogru secim. Ama Belediye baskani secimi halen beykozlularin icine sinmis degil. Sanirim baskan bunu sokakta hissediyor. Yoksa Yucel Başkan’a kizan herkes niye onu arar olsun. Insalalh gelecek secimde hanefi bey aday yapilir. Eger yapilmaz ise beykoz millet ittifakina gecer

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları