AK Parti Beykoz'da zafiyet ve skandal

  • 7
  • 16357
AK Parti Beykoz'da zafiyet ve skandal
AK Parti Beykoz'da zafiyet ve skandal
AK Parti Beykoz'da zafiyet ve skandal
AK Parti Beykoz'da zafiyet ve skandal

AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı'nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yasakları ihlal ettiği ve bir yöneticinin hapis cezası aldığı ortaya çıktı.

AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı'nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yasakları ihlal ettiği ve bir yöneticinin hapis cezası aldığı ortaya çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde cumhurbaşkanının 'doğrudan halkoyuyla seçildiği ilk seçim' olan 2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı'nın 'skandal' denilebilecek bir hatası ortaya çıktı. Kavacık Meydanı'nda bulunan 8 katlı binaya giydirilen Recep Tayyip Erdoğan afişi, seçim yasakları başladığı halde binadan indirilmedi ancak bunun cezası da bir yöneticinin üzerine yüklendi. CHP Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından suç duyurusu bulunulması üzerine Beykoz Cumhuriyet Savcılığı 'Kamu Hukuku Davası' açtı. AK Parti'den bir takım kişiler ise soruşturmayı takip edenlere, 2014 yılında Parti'de İdari Amir olarak görev yapan Ünal Balcı'nın ismini verdi.

‘Ünal Balcı eğer başka bir davadan hüküm giyerse, fazladan 5 ay da AK Parti için yatacak!’

Adem Sefer'in İlçe Başkanı ve şu anki İlçe Başkanı Mustafa Gürkan'ın da SKM Başkanlığı yaptığı o günlerde yöneticilerin, "Bundan bir şey çıkmaz, korkma!" dedikleri Ünal Balcı'ya bir avukat bile tahsis etmedi. Mahkemede yalnız başına kalan ve bir avukat bile tutamayan Ünal Balcı'ya ise Hâkim, 6 ay hapis cezası verdi. Mahkemedeki tutumu dolayısıyla "iyi hâl" indirimi alan Ünal Balcı'nın indirim sonrası 5 aya düşen hapis cezası ise ertelendi ancak onaylandı. Şimdi Ünal Balcı, 5 yıllık süre içerisinde herhangi bir ceza alırsa, 5 ay da AK Parti Beykoz İlçe Yönetimi’nin 'sorumsuzluğu' için yatacak.

AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı'nın 'skandal' olarak nitelendirilebilecek bir zafiyeti ortaya çıktı. Buna göre 10 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla ilçede propaganda, reklâm ve afiş çalışması yapan AK Parti Yöneticileri, bu sırada Rüzgarlıbahçe Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Fide Sokak'ta bulunan 8 katlı binanın dış cephesine 'Recep Tayyip Erdoğan afişi' astı. Seçim gününe kadar indirilmeyen afiş hakkında ise CHP Beykoz İlçe Yönetimi suç duyurusunda bulundu. Çünkü Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 151. maddesinde şu şekilde yazmaktaydı:

"Oy verme gününden önceki üç gün içinde ve oy verme gününde umumi veya umuma açık yerlerde seçim propagandası için toplantı veya propaganda yapanlar veya bu maksatla yayınlarda bulunanlar veya her ne suretle olursa olsun seçimin düzenini bozabilecek veya oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette söz veya yazı ile propaganda yapanlar veya asılsız şayialar çıkaranlar bir aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar."

‘Cezası 6 aydan 5 aya indirildi ancak 5 yıl boyunca denetim altında tutulacak’

İşte bu yasaya rağmen Rüzgarlıbahçe’deki Recep Tayyip Erdoğan afişi, bina üzerinde seçim gününe kadar asılı kaldı. CHP Beykoz İlçe Teşkilatı'nın yaptığı suç duyurusu sonrası Kamu Hukuku Davası açılırken, dava 12 Kasım 2015 tarihinde sonuçlandı. Buna göre Sanık Ünal Balcı'nın 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanuna aykırı biçimde yasak propaganda yapmak suçunu işlediğinin sabit olduğuna ve aynı kanunun 151/2 maddesi uyarınca takdiren 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Sanığın fiilden sonra yargılama sürecinde gözlenen davranışları dolayısıyla ise 1/6 oranında indirim yapıldı ve Ünal Balcı, 5 ay hapisle cezalandırıldı. Ayrıca Ünal Balcı'nın ileride suç işlemekten çekineceği konusunda Mahkeme'de olumlu kanı oluştuğundan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ancak 5 yıl süreyle denetim devresine tabi tutulmasına; bu sürede kasıtlı suç işlediği takdirde de hükmün açıklanmasına karar verildi.

Dost Beykoz'un ulaştığı Ünal Balcı, AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı tarafından kendisine herhangi bir avukat tahsis edilmediğini söyledi. Parti içerisinde kendisine "Bu davadan bir şey çıkmaz" şeklinde telkinler verildiğini belirten Ünal Balcı, konuyla ilgili olarak şöyle dedi:

Sanık Ünal Balcı, Dost Beykoz’ konuştu: “Mahkemeye avukatsız çıktım!”

"Parti'ye gidildiğinde, oradan birileri benim ismimi vermişler. Ben bu durumu AK Parti'nin İlçe Yöneticileriyle paylaştım. Bana bir şey olmayacağı, bu davadan bir şey çıkmayacağı söylendi. Parti tarafından bana avukat falan tahsis edilmedi. Ben kendim de avukat tutamadım. Mahkemeye çıktığımda, kendi kendimi savunmak durumunda kaldım. Ancak ne yazık ki, böyle bir sonuç ortaya çıktı."

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Teşkilatı'nın 'müşteki' olarak yer aldığı davanın sonuç bildirgesi, CHP ilçe yönetimine ulaştı. CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan'ın ise bu dava sonucunu, CHP'nin İlçe Binasının girişindeki panoya asarak örgütüne ilan ederken, AK Parti Beykoz İlçe Yönetimi’ndeki sorumsuzluk ve zafiyet tartışmalara neden oldu.

Haber Merkezi

Başkan Şevket Arıkan, yeniden Aday
Önceki Başkan Şevket Arıkan, yeniden Aday
Mahir Taştan'ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Sonraki Mahir Taştan'ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
Yorumlar (7 Yorum)

Mustafa SARGIN (9 yıl önce)

Ünal kardeşim sana geçmiş olsun demiyorum NE MUTLU SANA diyorum herkese nasib olmayan bi ceza ile şeref madalyası taktın nedeniyse Sayın Cumhur Başkanımızın Resminin asılmasından dolayı ceza alıyorsun keşke benide suç ortağı yazsan bende ceza alsam ALLAH Böyle bir onuru herkese nasib etmez hele hele o resmin oraya asılmasından sorumlu kişinin sorumluluk bende demeden kaçması çok manidardır ve bu insanların kürsülere çıkıp Sayın Cumhur başkanımızın ismini anarakRecep Tayyib ERDOĞAN diyerek timsah gözyaşı akıtmaları daha çok manidardır Rabbim herşeye kadirdir.Ünal kardeşim kimin AK Partili olduğu kimin akp li olduğu bir kezdaha mahkemenin verdiği bu kararla tescil edilmiştir Ünal kardeşim seni kıskandım bütün samimiyetimle söylüyorum

Hasan Tas (9 yıl önce)

Belediye baskani da 2 hafta Beykoz'da yolsuzluk yok diye demec vermisti ortada yuzbinlerle anilan imar haraclari dolasirken. AKP 7 haziranda bu tur insanlar yuzunden sekteye ugradi. Gecen 6 ayin kaybi 3 senede zor duzelir. Sadece yerel duzeyde degil uluslararasi etkileri oldu bu gecen 6 ayin. Acaba bu tur insanlar bundan bir aci duyuyorlar mi? Kendilerini sorumlu hissediyorlar mi?

keriman kanca (9 yıl önce)

yazıklar olsun parti ne duruma geldi ak parti beykoz ilçe yönetimi değişmeli mustafa gürkan ihaleler hakkında cevap vermeli... paracıklar paracıklar

SKM SKM (9 yıl önce)

Başka bir suçdan hüküm giyerse 5 ay da AK Parti için yatacak demişsiniz. Yanlış. İlçe Başkanı (dönemin SKM Başkanı) Mustafa Gürkan yerine 5 ay yatacak demeliydiniz.

Ercan Karadeniz (9 yıl önce)

Adam SKM Başkanıyken Belediye ihalesine giriyor mazot yolsuzluğu patlıyor. SKM Başkaıyken seçim yasaklarına uymayıp parti yöneticisi ir garibana suçu yıkıp 5 ay hapis cezası almasına neden oluyor. Üstelik adama sahip çıkmayıp yönetimden de atıyor. Şimdi de ilçe başkanı olmuş Allah'ın selamını bile milletten esirgiyor. Bu adam mı AK Partiyi 2023 hedeflerine taşıyacak?

Yavuz Türk (9 yıl önce)

Tipik Mustafa Gürkan taktiği. Sorumluluğu başkasına yükle. Destek olma. Kullan. İşin bitince at kenara ve tanıma.

Kurucu Ruh (9 yıl önce)

Bu rezaletin sorumlusu SKM Başkanıdır. O tarihte SKM Başkanı olan Mustafa Gürkan ne hikmetse bütün fahiş hatalarını SKM Başkanlığı döneminde yapmış ve buna rağmen bu gün İlçe Başkanlığı Koltuğunu işgal ediyor. AK Parti'de işler böyle yürümezdi eskiden. Beykoz resmen 30 yıl öncesinin siyasi zekasıyla yönetiliyor. Çok yazık. Parti bu akılla 2019 seçimlerine girerse vay halimize.

Yorum Yaz