Ahmet Mithat Efendi İlkokulu pazartesi açılıyor

  • Güncelleme: 08.12.2017 18:31
  • Okunma: 14899 kez
  • Yorum: 0
Dost Beykoz, öğrenci velilerinin tadilatın uzun sürdüğü iddiasıyla tepki gösterdikleri Ahmet Mithat Efendi İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti.
Ahmet Mithat Efendi İlkokulu pazartesi açılıyor

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, öğrenci velilerinin tepkilerini değerlendirmek üzere, gitmiş olduğu Ahmet Mithat Efendi İlkokulu'nda, okul müdürü Zekeriya Atayan'ı temizlik yaparken yakaladı.

Son hazırlıkların yapıldığı okulda temizlik ekibiyle birlikte hem çalışmaları kontrol eden, hem de, öğrencilerin bir an önce okullarına kavuşabilmeleri için elinden geleni yapan müdür Zekeriya Atayan, okulun geç açılmasından dolayı tepki gösteren velilerin haksızlık yaptığını söyledi.

Değerlendirmelerinde, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay'a okulun bir an önce açılması için gösterdikleri çaba nedeniyle teşekkür eden Müdür Atayan, 11 Aralık pazartesi günü açılacağını söyledi.

 

Okulun tadilatının 2013 yaz ayı itibariyle başladığını ve güçlendirme tadilatına daha sonra  restorasyon çalışmaları da eklenince istenmeyen bir gecikmenin yaşandığını söyleyen okul müdürü Zekeriya Atayan, öğrencilerin saray gibi bir okulda eğitim göreceğini ifade etti.

 

"Restorasyon ve güçlendirme kaynak sorunu oluşturdu"

 

 "Restorasyona alındığından dolayı güçlendirmeye ayrılan maddi kaynağın tükenmesiyle okulun inşaatı bir süre durdu." şeklinde konuşan Atayan şöyle devam etti: 

"Çelikbilek'in büyük gayreti var"

"Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in gayretleriyle hibe paralar yatırıldıktan sonra ki, bu para yaklaşık 4 milyon liraya tekabül ediyor. Bu meblağ yatırıldı. Okulumuzun inşaatı tekrar başladı.

Burası normal bir bina özelliğinde olmadığı için yıkılıp yeniden yapılan bir bina da değil. İnce eleyip sıkı dokunarak yapılan bir iş olduğu için iş buralara kadar geldi. Ancak biz de süreci yakından takip ettik. Öğrencilerimizin bu binaya yerleşmesi adına kurumumuzda görev yapan herkesle birlikte canla başla mücadele ettik.

"Birçok dedikodu yapıldı" 

Cumhurbaşkanlığına vs gibi yerlere verileceği yönünde dedikodular yayıldı, bunlar kesinlikle doğru değildir. Uzayan bir işin arkasında dedikodular oluşması doğrudur. Okulumuzla ilgili Mecliste soru önergeleri verildi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü üzerinden bu sorulara cevap verildi. Henüz sıva bitmeden biz kara tahtaları okulun duvarlarına çaktık, velilerin bunu görmesini sağladık. Ona rağmen bu polemikler devam etti. 

"Yarım dönem eğitim verildi" 

Nihayetinde 2017'nin Ocak ayında öğrencileriyle eğitime başladı. Yarım dönem sürdü, bunun sebebi de tadilatın 2. etabının bitmemesidir. Çevre düzenlemesi ve okulun arkasındaki duvarın çökme neticesinde biz yarım dönem eğitim yaptık. Haziran ayında karnelerimizi verdikten sonra idare olarak okulu terk ettik, iznimizi bu şekilde aldık.

 "Yeni dönemde eğitime başlayacaktık"

Yeni dönemde eğitime başlayacaktık fakat burada taş duvarın yapılmasında bazı zorluklar yaşandı. Bahçenin dar olması, okul girişinin zor olması nedeniyle bu süreç uzadı. Şu anda okulumuza kale gibi bir duvar yapıldı. Duvarın bitiminde okul bahçesine döşenecek taşlar döşenemeyecekti. Bu taşların değeri 1 milyon lira gibi bir bütçedir. Demirlerimizin çürümesi bu iş akdinde değildi. Kendi girişimlerimiz ile bu demirlerin çocukların sağlığı ve güvenliği için burada kalmasının doğru olmayacağı için bunun da iş akdine dahil edilmesiyle ilgili yazılarımızı yazdık. 

"En geç pazartesi günü okulu açacağız"

Yazıyı aldıktan sonra 800 bin lira gibi bir rakam hibe edildi. En az 50 yıl okulumuzu idare edebilecek bir alan oluşturduk. İnşaatın uzaması bazı teknik sıkıntılardan kaynaklanmıştır.

Okulun açılması için net bir zaman veremiyorum. İnce bir temizlik yapılıyor şu anda detayları bitirdikten sonra en geç bir hafta sonra çocuklarımızı okulumuza almaya başlayacağız.

Şu anda 350'ye yakın öğrencimiz var sınıf başına 30 öğrenci düşüyor ve ana sınıfıyla birlikte 13 dersliğimiz var. Ana sınıfımız sabahçı-öğlenci var, ilkokul öğrencilerimiz bu binaya geçtiklerinde sabah 9'da eğitime başlayıp 14.30'da bitirecekler. 

Okulun büyük oranda İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından yapıldığını sözlerine ekleyen Zekeriya Atayan, okulu 11 Aralık Pazartesi günü eğitime açacaklarını kaydetti. 

Zekeriya Atayan kimdir? 

1981 yılında Siirt’in Kurtalan ilçesinde doğdu. Siirt Şirvan İlçesi Kertik Yolu’nda 2004 yılında öğretmenlik hayatına başlayan Zekeriya Atayan 6 yıl bölgede görev yaptıktan sonra Beykoz Rüzgarlıbahçe İlk ve Ortaokulu’na öğretmen olarak atandı.

Daha sonra müdür yardımcılığı ve müdürlük sınavını kazanan Atayan, Beykoz Ahmet Mithat efendi İlköğretim Okulu’nda müdür olarak göreve başladı. 

Haber Merkezi