Adı Kentsel dönüşüm… Takdir sizin!

  • 2014.07.20 00:00
  • Okunma: 25812 kez

Kader GÜR


Mavi Karadeniz TV ekranlarında Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile dört saat Beykoz’u konuştuk. Dobra dobra…

Çok yoğun bir çalışma tempomuz oldu bu bir haftada. Bir taraftan canlı yayın hazırlığı sürerken, bir taraftan da Dost Beykoz’un Ekim 2012 sayısını vaktinde sizlerle buluşturabilmek için gece gündüz klavye başındaydık.

Mavi Karadeniz TV ekranlarından canlı olarak yayınlanan “Dost Beykoz Soruyor, Başkan Konuşuyor” adlı programımızı röportaj formatına çevirmek tam bir günümüzü aldı. Bu çalışmayı yaparken aslında çok önemli konulara değindiğimizi bir kez daha gördük.
Yıllardır dile getirdiğimiz ve son yazımda benim de altını kalın çizgilerle çizdiğim Kentsel Dönüşüm merkezinde şekillenen TV programımızda biz de Sayın Başkan’dan çok önemli mesajlar aldık
Kentsel dönüşümün TOKİ merkezli olmasına Beykozluların sıcak bakmamasına saygı gösteren Başkan’ın siyasi gücünü kullanarak TOKİ gibi bir kurumu Beykoz’dan vazgeçirmesi azımsanacak bir olay değil. Hiç kimse kusura bakmasın ama bunu ancak Yücel Çelikbilek başarabilirdi.
Özel Proje Alanı adı altında şekillenen uygulama Kentsel Dönüşüm’ün halkçası diyebiliriz. Zira Belediye küçük parselleri birleştirmek suretiyle konut üretimine hazırlanırken bir taraftan da arazi sahiplerine adeta danışmanlık hizmeti verecek. Bir nevi ombudsman olacak.
2-B alanlarının belediye kanalıyla kullanıcılarına satışını esas alan bu uygulamada rayiç bedellerin tespiti de belediye eliyle olursa –maalesef zor bir olasılık olarak görünüyor- Beykoz’da inanılmaz bir rahatlama olacağı su götürmez.
Yukarıda saydığımız gelişmeler kesinleşmiş ve uygulamaya geçilmesi an meselesi. Kaldı ki AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Partisinin Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı tarihi konuşmada, “kentsel dönüşümde vatandaşlarımın içi rahat olsun. Asla hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz” cümlelerine yer vermişti.
Cuma akşamı Mavi Karadeniz TV ekranlarında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in “en büyük amacım Beykoz’un başına bela olan Doğal SİT’i tamamen kaldırmak” cümleleri de çok önemliydi.
Bu cümleleri ve sonrasını doğru okumak lazım. Doğal SİT’in ortadan kalkması demek kentsel dönüşümün her yönüyle Beykoz’da uygulanabilmesi demektir ki, bu durum Beykoz’un yıllardır süre gelen bütün sorunlarını bir çırpıda bitirir.
Sonuç itibariyle ortada görünen çok net bir durum var:
Beykoz’un yeni bir belediye başkanına değil, güven ortamına ihtiyacı var. Zira kimi getirirseniz getirin gerek İBB ve gerekse Ankara’yla ilişkileri bu kadar üst düzeyde olan başka birini bulamazsınız.
Yücel Çelikbilek eleştirilecek birçok şeyi olan bir isimdir ancak bu O’nun Beykozluluğundan ve alternatifsizliğinden hiçbir şey kaybettirmez.  
Yazarın Yazıları