Makaleler

Adaylığa uzanan yol!

2014.07.21 00:00
| | |
10033

Kader Gür’ün son makalesi özellikle AK Parti camiasında önemli tartışmaları da beraberinde getirdi. Her satırına imzamı atabileceğim bu makale ne hikmetse CHP kanadından da çok sert eleştiriler aldı.

“Sana ne?” diyenleri mi istersiniz, “AK Parti’yi neden motive etmeye çalışıyorsunuz, gazeteciliğinizi yapsanıza!” diyen mi istersiniz. CHP’nin genlerine işleyen hakaret ve küfür dolu yorumları ise buraya yazmamam daha uygun olur sanırım! 

CHP’nin tepkisinin kaynağında makalenin AK Parti Teşkilatları’ndaki rehaveti sona erdireceği kaygısı vardı. AK Parti’de ise makaledeki tespitlerin doğruluğunun yol açtığı gerçeklerin acıtması realitesi! Evet, makale AK Parti’li kardeşlerimizi de en az CHP’liler kadar rahatsız etmişti –hâlbuki tam tersi olması gerekmez miydi?-

Hanefi Dilmaç…

1 Kasım itibariyle Belediye Başkanlığı aday adaylığı başvuruları sona erdi. AK Parti’de toplamda 14 aday adayı başvurusu gerçekleşirken Muharrem Ergül döneminde başlayan Başkan Yardımcılarının istifa edip emrinde çalıştığı ağabeyine karşı aday adayı olma geleneği bu dönem iki isimle sınırlı kaldı; Yüksel Baki ve Metin Torun

Hâlbuki sadece Beykoz’la sınırlı kalmayan önemli bir beklenti de vardı. Bu beklentinin adı eskiÇavuşbaşı Belediye Başkanı Hanefi Dilmaç idi…

Herkes onun istifa etmesini ve aday aday olmasını bekliyordu ve çoğu isim “bunu yapmak hakkı” diyordu. Ancak Hanefi Dilmaç böyle düşünmüyor olacak ki diğer iki Başkan YardımcısıYüksel Baki ve Metin Torun istifa edip aday adayı olduğu halde o halen görevinin başında ve Başkan Çelikbilek’in yanında. “Başkanım görevdeyken ve ‘devam edeceğim’ derken benim karşısına geçip aday adayı olmam kendimi inkâr etmem olur” diyen Dilmaç’ınkonuya çok farklı bir perspektiften baktığı aşikâr. Bu düşünceyi herkesin anlamasını beklemekse aşırı iyimserlik olur. Ancak bir yerlerde bunun karşılık bulduğunu ve değerlendirildiğini düşünüyorum.

Giresunluluktan, Giresunculuğa!

Aday adayları arasında en çok dikkatimi çeken Giresun asıllı dostlarımızın yoğun talebi oldu.AK Parti’de üçCHP’de iki Giresunlu isim aday adayı oldu.

Hepsi de önemli ve değerli isimler şüphesiz. Ancak yapılan haberler, sosyal paylaşım sitelerinde kullanılan ifadeler bu işin biraz Giresunluluktan Giresunculuğa kaymaya başladığını gösteriyor.

Bu yaklaşım çok tehlikelidir ve her iki partinin Giresun asıllı aday adaylarına yarardan çok zarar getirir. Giresun asıllı Beykozlu hemşerilerimizi de bu hususta uyarmadan geçemeyeceğim.

Zira Beykoz Giresun değildir ve Giresunlulardan ibaret de değildir.

Eğer iş Giresunculuğa dönerse, Kastamonuculuk ta hortlar, Orduculuk ta…

Ve bundan en büyük zararı Beykoz görür. Bırakın Beykozluluk kazansın. Zira Beykoz’un her zamankinden çok Beykozlu bir başkana ihtiyacı var…

Dost Beykoz Beykoz’un 12 yıllık hafızasını depolamıştır!

Her iki partide de aday adaylığı sürecinin sona erdiğini yazımın başında ifade etmiştim. Sonuç itibariyle bir kişi ipi göğüsleyecek ve kadrolarıyla 5 yıl Beykoz’u yönetecek. İnşallah bu kişi bu yükü kaldırabilecek, İBB ve hükümet ile uyum içerisinde çalışabilecek, gerektiği zaman Başbakan’la dahi teklifsiz görüşebilecek bir kişi olur.

Bütün adaylar kampanya hazırlıklarını tamamlamak üzere ve kısa süre içerisinde sahaya inerek çalışmalara başlayacaklar. Hangisine sorsanız yukarıdan işi bitirmiş(!). 

Bu arada, Alaattin Köseler’e hayırlı olsun diyerek CHP’yi bu konuda değerlendirme dışı tutuyorum. Çünkü CHP’nin Mustafa Sarıgül’e katılmasından sonra (tersini kim iddia edebilir ki?,) Sarıgül’ün Beykoz’da Köseler’i istediğini ve seçime ancak bu isimle ortak olabileceğini geçtiğimiz günlerde Şişli’deki bir kahvaltıda dile getirdiğini biliyoruz.

Yukarıdan işi bitiren(!) AK Parti aday adaylarının saha çalışmalarına birkaç gün içinde başlayacağını söylemiştim.

Muhtemelen aday Aralık ortalarında netleşecektir. Çünkü her ne kadar yukarıdan iş bitirilmişse de(!) AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı temayül yoklamaları ve anket çalışmalarının sonucuna göre belirlenecektir. Aksini düşünmek ve bunun için kulis yapmak Genel Merkez iradesiyle ters düşmek ve AK Parti’nin kurumsal kimliğini küçümsemek olur!

Dost BeykozBeykoz’un bir nevi hafızasıdır. Geçen 12 yılda kim ne yapmış, ne etmiş, nerde durmuş, kiminle durmuş hepsi Dost Beykoz arşivlerinde kayıtlıdır. Aday adayı Mustafa Tahmaz için kullandığımız “Zabıtadan Belediye Başkanı olur mu?” haberi bu yüzden asla tesadüf veya içeriği boş bir haber değildir. Tıpkı Alaattin Köseler ile ilgili “CHP’nin adayı Köseler’dir” haberlerimizde olduğu gibi.

Adayın belirlenmesinden sonra diğer 13 aday adayının nerede duracağı bu yüzden önem arz etmektedir. Siyasetin uzun süreçli bir maraton olduğunu bilenler sanırım ne demek istediğimi anlamıştır!

Beykoz Belediye Başkan Adayının belirlenmesinden sonra Dost Beykoz diğer 13 aday adayının tavrını ve seçim süresince yapacağı çalışmaları özellikle takip edecektir.

Zira bu hafıza 2019 seçimlerinde aday adayı olacak kişilerin önüne mutlaka konacaktır.

Tabi Allah ömür verirse…

Vesselam.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"