Sağlık

Acımız büyük... Öfkeliyiz... Kızgınız

Acımız büyük... Öfkeliyiz... Kızgınız
2014.09.04 00:00
| | |
14806

Sağlık Çalışanlarına yönelik şiddetin artması ve son olarak, bir doktorun görevi başında öldürülmesine Beykoz’da ki sağlık çalışanları da duyarsız kalmadı.

Gaziantep de ki, Avukat Cengiz Gökçek Hastanesi’nde, hastanın torunu tarafından bıçaklanarak öldürülen Op. Dr. Ersin Arslan için Türkiye ayağa kalktı…

Uzun süredir Türkiye’de tartışma konusu olan Sağlık Çalışanlarına yönelik şiddetin artması ve son olarak, bir doktorun görevi başında bıçaklanarak öldürülmesine Beykoz’da ki sağlık çalışanları da duyarsız kalmadı.

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimliği, İstanbul Tabip Odası ve Sağlık Sendikası’nın birlikte düzenledikleri programda hekimlere yönelik şiddetin artması sert ifadelerle protesto edildi.         

Beykoz Devlet Hastanesi Konferans Salonu’ndaki toplantıya çok sayıda doktor, hemşire ve sağlık çalışanı katıldı. Yakalarına taktıkları siyah kurdelelerle sağlık çalışanlarına şiddet uygulanmasını protesto eden sağlıkçılar, gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini istediler.

Sağlık Çalışanları Sendikası Beykoz Temsilcisi Hemşire Gülay Usta, toplumsal şiddetin akıl almaz boyutlara geldiğini ve 17 yaşındaki bir insanın bir hekimi öldürmesin de ki psiko- sosyal faktörleri önlemek ve caydırıcı tedbirler alma gerekliliğinin somut bir gereksinim olarak ortada durduğunu ifade etti.

Devlet çalışanının can güvenliğini sağlamak zorundadır

Sağlık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların içinin boş olduğuna vurgu yapan Bayan Usta, toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesinin yarın başka illerde; başka doktor, hemşire ve her hangi bir sağlık çalışanının mağdur olmasına neden olabileceğini söyledi.

Ülke insanı için 7 gün 24 saat görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan bu şiddetin halkımız tarafından da tasvip edilmediği muhakkaktır. Bu sağlıksız zihniyetlere karşı halkımızda tepkisini ortaya koymalıdır” ifadelerine yer veren Sağlık Sen Temsilcisi, “sağlık alanında yaşanan şiddet, diğer çalışma alanlarına göre 16 kat daha fazladır. Hemen her gün bir sağlık çalışanın darp edildiğine şahit oluyoruz, darp edilmekle kalmıyor katlediliyoruz. Henüz sağlıkta önleyici özel yasa tedbirlerinin alınmadığı ve bir eylem planının oluşturulmadığını görüyoruz. Devlet çalışanının can güvenliğini sağlamak zorundadır.” dedi.

Hemşire Gülay Usta, bıçaklanarak öldürülen Doktor Ersin Arslan Allah (cc)’den rahmet, yakınlarına ise sabır diledi.

Acımız büyük, öfkeliyiz, sıkıntılıyız, kızgınız

İstanbul Tabip Odası Beykoz Temsilcisi Bora İnce’de konuşmasında sert ifadeler kullanarak, gerekli tedbirlerin alınması için bu tepkilerin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Hunharca katledilen Dr. Ersin Arslan için sağlık çalışanlarına bir dakikalık saygı duruşuna davet eden Dr. Bora İnce, “acımız büyük, öfkeliyiz, sıkıntılıyız, kızgınız… Korkarım ki kaybetmeye devam edeceğiz.” dedi.

Hayat çoğalmak üzerine kuruludur, ama biz eksiliyoruz

26 yıllık hekim olduğunu ve son dönemde yaşananlar nedeniyle çalışma isteğinin azaldığını söyleyen Dr. Bora İnce, “yaşamak çoğalmak ve çoğalmak üzerine kuruludur. Ama biz eksiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Gerekli tedbirlerin alınabilmesi için bu tepkilerin ve eylemlerin sürmesi gerekiyor… Güvenlik tedbirleri sorunun çözülmesine yetmez. Emeğe saygı giderek azalıyor. Mesai bitiyor, sokağa çıkıyoruz.” şeklinde konuşan Dr. İnce şöyle devam etti: Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımızdan emeğe saygılı bir toplum oluşturulması adına gerekli adımları atmalarını bekliyoruz. Sözlü şiddet ve hakarete alıştık, tuhaflaştık… Bunu doğal karşılamak zorunda kalıyoruz. Yakında öldürülmeye de alışacağız. O yüzden artık yeter.”

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yavuz Baştuğ, 14 Mart Tıp Bayramı kutlama programında bu konuyu dile getirdiğini hatırlatarak, toplantıyı düzenlemekte ki amaçlarını, bir farkındalık oluşturarak, tepkilerini ortaya koymak olarak açıkladı.

Dr. Ersin Arslan görev şehididir

Bıçaklanarak öldürülen meslektaşı Dr. Ersin Arslan’dan görev şehidi olarak söz eden Baştuğ,“değerli meslektaşıma Allah’tan rahmet, acılı ailesine sevenlerine ve tüm sağlık çalışanlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum” dedi.

“Özellikle şehit kelimesini kullandım. Zira mesai başında, görev mahallinde öldürülen bu kardeşimiz şehittir. Devlet tarafından şehitlik unvanının kimlere verileceğinin tartışıldığı şu günlerde, her halde alınacak en önemli karalardan bir tanesi de Ersin kardeşimize verilecek şehitlik unvanıdır.” ifadelerine yer veren Baştuğ şunları söyledi:

7 gün 24 saat insan sevgisiyle, hizmet aşkıyla görev yapan sağlık çalışanlarına yönelik sayısı ve dozu gittikçe artan bu şiddetin nedeni nedir?

Doğumda hak ölümde… Doğumu nasıl sevinç, muhabbetle karşılıyorsak, yine Allah’tan gelen ölümü neden illa bir sorumlu arayarak karşılıyoruz.

Bir sorun varsa idari merciler var. Hukuki yollar var. Bunlara müracaat edilmelidir. Demokrasi herkesin istediği gibi hareket etmesi değildir.

Sayın Bakanımız yaptığı açıklama da, bazı tedbirler ve caydırıcı önlemler alınacağından bahsetti. Şiddete sıfır tolerans kampanyası başlamıştı, ama sonuç ortada. İnşallah bu tedbirler bundan sonra daha da hızlandırılır. Hukuki olarak sağlık çalışanlarında yanında adımlar atılmasını istiyorum. Bu ve benzer sağlık çalışanlarına saldıranların caydırıcı cezalar almalarını istiyorum. Daha güvenli bir çalışma ortamı istiyorum.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Güncel Haberler, Bora İnce, Beykoz Devlet Hastanesi, Gülay Usta, Hekim, Şiddet, Dr. Yavuz Baştuğ, Öfke, Protesto

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"