Acarkentlilerin muhteşem Beykoz konseri

  • Güncelleme: 15.03.2020 16:29
  • Okunma: 19905 kez
  • Yorum: 0
Acarkentliler Musıki Derneği, 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla muhteşem bir organizasyonda Beykozlulara seslendi.
Acarkentlilerin muhteşem Beykoz konseri

Beykoz Acarlar Mahallesi, sanata, tarihe ve Cumhuriyete sahip çıkan insanlarıyla göz kamaştırıyor.

Beykoz'un 250 bin nüfusu, fakiriyle, orta direğiyle, zenginiyle ilçede katma değer sağlamak için birbirinden güzel projelerle İstanbul ve Türkiye’de vitrine çıkıyor. Mali durumları kadar yürekleri de zengin olan Acarkentliler, "Benim Adım Zafer" adlı 'karma' programlarıyla, Beykozluları hem şiire doyuruyor hem de tarihine sahip çıkmaya davet ediyor. Programda Beykoz Belediyesi’ni Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu temsil ediyor…

‘Her biri bir profesyonel gibi sahneyi dolduruyor, göz kamaştırıyor’

Koro "Bu toprak... Bu dağlar... Bu rüzgâr... Suskunluğunda isyan; kokusunda özgürlük var..." derken sahneye Cengiz geliyor. Yüzünün tamamı aydınlanırken, "Bu kabarmış toprağa yüzünü sür, kucakla; elbet bağı vardır 'olmuş'un 'olacak'la..." diyor. Arkasından sahneye sanki Kara Fatma ve Nene Hatun'un 100 yıl önce gösterdiği özverisini omuzlarında taşır gibi ağır adımlarla Saadet geliyor... "Dudağı değer gibi şimdi alnı her erin, bu havada ruhları dolaşır şehitlerin" diyor ve yerine geçiyor. Mikrofona bu kez 'tok' sesiyle Yusuf yaklaşıyor ve "Biz bu kutsi havanın içinde var olmuşuz; biz bununla yoğrulmuşuz, biz bununla doğmuşuz" diyerek, Çanakkale Şehitleri'ne saygılarını iletiyor. Sonra, Halide Edip Adıvar zarafetiyle sahnenin ön tarafına Gülay yaklaşıyor ve inançlı, kararlı bir tonla şunları söylüyor: "Sadece dövünmedik 'Vatan' ve 'İstiklal' diye... Sakarya boylarından çıktık Kocatepe'ye..." Birden kararıyor Gülay'ın gidişinin ardından sahne ve Sema'nın şu sözleriyle ve gelişiyle yeniden aydınlanıyor: "Bu yol ki, hürriyetin, kurtuluşun yoludur! Zincirsiz yaşamanın tek çıkar yolu da budur!"

‘Onlar, Beykozlu olmanın ayrıcalığını ilçedeki herkese yaşatmaya çalışıyor’

Onlar, Acarkent'in adına 'zengin' denilmiş olan sakinleri... Güzel bir kış mevsimini, Uzakdoğu'da gerçekleştirilecek rüya gibi bir tatilde değerlendirmiyor.  Evlerinde ya da eğlence yerlerinde geçirecekleri 3 saati, Beykozlularla birlikte 'elbisesiz-çıkarsız' bir şekilde bir araya gelerek; tarih adına, ülke adına bir işin ucundan tutarak değerlendirmeyi seçiyor. Beykoz Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen Acarkentliler Musıki Derneği Şehitleri Anma etkinliğinde Acarkentli zenginler, sıfatlarından arınmış bir biçimde duyguları ve özverileriyle Beykozluları selamlıyor. Gerçekleştirdikleri harikulade programla, Beykozlu olmanın farkını ortaya bir yıl aranın ardından yeniden ortaya koyuyor. Sahneye gelen İnci Hanım, Beykoz'dan bahsederken söylenegelen "Beykoz'un İncisi" sıfatını artık kendisine yakıştırmaya başlıyor. İkrami, Sevil, Gülfer, Neslihan, Salih, Zeki, Çağrı, Aysel ve diğerleri... Tüm koro ve saz üstatları 'tek nefes' oluyor ve Beykoz'u duygu yüklü programlarıyla sarıp sarmalıyor.

‘Programı izleyenler duygu dolu anlar yaşıyor…’

Acarkentliler Musıki Derneği tarafından hazırlanan ve dev bir ekibin heyecanla bir araya geldiği program, Çanakkale'de şehit düşen 15'li yaşlarındaki Lise Öğrencilerini selamlıyor. Yaşamından bu ülke topraklarında gelecek nesil rahat etsin diye vazgeçen TürkKürtLazÇerkez'i Ermeni'si tüm cesur asker ve sivillerini anıyor; saygılarını sunuyor. Son olarak da Gazi Mustafa Kemal için Azeri Türklerinden Yetim Mehmet Bey'in hazırladığı eserlerle programa nokta konuluyor:

Hoş Gelişler Ola...

Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa

Askerin milletin bayrağınla çok yaşa

Arş, Arş, Arş! İleri, İleri!

Arş İleri! Marş İleri!

Dönmez geri! Türk’ün askeri...

Sağdan sola, soldan sağa

Al da bayrağı düşman üstüne!

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz