Sinan KAVRAKOĞLU
  • 01/01/1970 Son günceleme: 13/08/2014 00:11
  • 9.258

1991 Yılı’nda baba Bush’un Başkanlık döneminde gerçekleştirilen 1. Körfez Savaşı’nda 5 bin Peşmerge aileleriyle birlikte CIA tarafından Pasifik Okyanusu’ndaki Guam Adası’na gönderilmiş.

Deniz, güneş, kum… Tekila, Margarita, Çaça, Rumba, Salsa… Ne tatil ama…

Sahi ne oldu bu beş bin Peşmerge?

Azizim, bu ABD planlarını uzun vadeli, hem de çok uzun vadeli yapıyor. 25 yıl, 50 yıl hatta yüz yıl.

Haliyle, aileleriyle birlikte 16 yıl ABD himayesinde eğitilen bu 5 bin kişi, bu güne kadar iki katı nüfusa ulaşmıştır muhtemelen. Ada dedik, egzotik dedik, Guam dedik ya… İşin içinde bir de CIA var ki bilim neyi gerektiriyorsa onu yapmışlardır zaten. Kuzey Irak’ın elitleri de bu 5 bin kişiden çıkar, askerleri de, özel birlikleri de, mayıncısı da.

E, 16 yıl eğitimin ardından bunlara bir de silah sağlamak lazım. ABD orjinli Peşmerge yurtseverlere(!) silahı el altından veremezsin. Kabadayısın ama bir yere kadar. Uluslar arası kamuoyu var, AB var. Adama göstermelik de olsa sorarlar; “PKK’ya bu silahları vererek piyasayı neden bozuyorsun” diye. Bu durumda ABD’nin dillere pelesenk olmuş “kayıp silahlarının” da nereye kaybolduğu ortaya çıkmış oluyor anlayacağınız.

Yukarıdaki satırları 27 Ekim 2007’de yine Dost Beykoz’da kaleme almıştım. O tarihlerde IŞİD diye bir örgüt yoktu. Başımızda yine PKK belası vardı! Demek ki tam 23 yıl geçmiş 5 bin Kuzey Iraklı Peşmerge’nin Guam Adası’na yerleştirilmesinden bu yana… E herhalde bu 5 bin Peşmerge 23 yılın sonunda Beyaz Saray’da garsonluk yapmaları için eğitilmemiştir!

“Bu IŞİD birden bire nereden çıktı?” sorusu uzun zamandır kafamı kurcalıyordu. Ve önceki akşam bu CIA projesini hatırladım.

Öyle ya!

Bir anda ortaya son derece profesyonel ve ağır silahlarla donatılmış bir güç çıkıyor ve koca ülkenin kuzeyini resmen ele geçiriyor! Düşünsenize başkent Bağdat’ın kapılarına kadar dayanan bir silahlı güçten bahsediyoruz ve bazıları halen buna terör örgütü diyor! Halbuki ABD için el Kaide ne idiyse, IŞİD’de aynıdır. Yani ABD projesi…

IŞİD'in Suriye'deki askeri gücünün 6-7 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Savaşçılarının çoğunluğu yabancılar. Irak'taki silahlı üyelerinin sayısının ise 10 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

IŞİD, Suriye'de Mumbuc, petrol zengini Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor.

Irak'ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi'de etkili. Son olarak Musul kentini de ele geçirdi. Güneye doğru ilerliyor.

ABD Operasyonlar Direktörü Korgeneral Mayville ABD ordusunun düzenlediği hava operasyonlarından sonra,"IŞİD çok organize ve profesyonel bir örgüt. Silahları çok gelişmiş. Onları etkisizleştirmek çok zor" şeklindeki açıklamayı yaparken hatasını anlayıp hızla kürsüden inerken bir anlamda IŞİD’in Neocon’ların bir projesi olduğunu ve Yahudi Lobisi tarafından desteklendiğini de itiraf etmiş oldu.

Olaya bir de şu boyutundan bakalım; 17 Aralık operasyonu başarılsaydı ve AK Parti hükümeti devrilip ülkede amaçlanan kaos projesi amacına ulaşsaydı…

Gerisini siz tamamlamayın benim dilim varmıyor!

Vesselam.

Yazarın Yazıları