ABD'den Beykoz'a cheesecake hikayesi

  • Güncelleme: 22.06.2020 17:22
  • Okunma: 6667 kez
  • Yorum: 0
Amerika Birleşik Devletlerinden İstanbul'a geldikten sonra Beykoz'a yerleşen Maria Perdue hikayesiyle şaşırtıyor.
ABD'den Beykoz'a cheesecake hikayesi

Bostonlu değerli taş uzmanı ve iki çocuk annesi 1951 doğumlu Maris Elena Perdue, eşinin, onunla evlenmeden önce bir süre çalıştığı İstanbul'a ilk kez 1995 yılında gelmiş.

Bir süre sonra da buraya yerleşmeye karar vermiş. Bostancı Pazarı'nda alışveriş yaparken tanıştığı Karadenizli bir aileyle birbirlerini çok sevip ahbap oluyorlar. Aile onları Beykoz'daki çiftliklerine davet ediyor, birlikte yaşamak üzere.

Perdue, "Bana cel dediler. Ailenin kızı gibi oldum" diye anlatıyor. Bugün dahi aynı çiftlikte birlikte yaşamaya devam ediyorlar.

Maria Perdue'nin kökleri İtalya'ya dayandığı için yemek işine de çok meraklı. Bir arkadaşı kafe açtığında ondan cheesecake yapmasını istemiş ve o da yapmış. Derken işler çoğalmaya başlamış. Dört yıl önce Beykoz'da küçük bir yer tutup bir de profesyonel fırın almış. "Başlarken cebimde 200 dolar vardı. Amerika'daki arkadaşlara oyalı eşarp satarak fırını aldım" diyor. 2008 Yılının Haziran ayına kadar işler böyle sürmüş.

Perdue, Beykoz'da kadınların gidip oturabileceği hiç yer olmadığını görünce şimdilerde bir nalburla yan yana olan şirin kafeyi açtığında Beykozlular da şaşırmış.

Gelelim "Maria's Cheesecakes'te neler var?" kısmına. Başlıca unsur tabii ki cheesecake. Birkaç farklı tarzda cheesecake yapıldığını ve kendisinin en çok Boston tarzı yaptığını söylüyor. 

New York tarzında daha çok peynir kullanılıyor, kalın oluyor ve altına fındık konuyormuş. Boston tarifinde ise daha ince ve daha şekerli oluyormuş cheesecake. Yazın ise bol Belçika çikolatalı, pişmemiş cheesecake yapıyor. Yumurta konmadığı için hafif oluyormuş.

Limonlu, çikolatalı, frambuazlı, çilekli, kirazlı, altı brownie üstü cheesecake olanı var. Bütün soslar gerçek meyveden yapılıyor. Yeri gelmişken belirtelim; Perdue Cheesecake'te kullandığı malzemelerin bazılarını kendi çiftliklerinde yetiştiriyor. Örneğin kiraz kendi bahçelerinden. Yaban mersini ise Karadeniz'den geliyormuş.

Cheesecake dışında lezzetler arayanlara elmalı pay, havuçlu kek (üzerinde beyaz Belçika çikolatası var), brownie, ıspanaklı, kaşarlı, kurabiye gibi çeşitler de var.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz