Makaleler

AB'ye tam üyelik, 10 yaşında

16.10.2015 17:53
| | |
2113

​Türkiye, AB ile 'Tam Üyelik' görüşmelerinde, 10. yılını doldurdu.

Buna karşılık, AB ile tam üyelik görüşmelerinin 10. yılını doldururken aldığımız mesafe, ne yazık ki çok az... Türkiye, Avrupa Birliği'yle tam üyelik görüşmelerine, 3 Ekim 2005 tarihinde başladı. Bu görüşmeler çerçevesinde, 10 yılda alınan mesafe, memnun edici değil...

Bugüne kadar 35 ana başlıktan 28’i açıldı. 14 başlıkta görüşmeler sürerken, yalnız 1 tanesini kapatmış bulunuyoruz. Güney Kıbrıs’ın getirdiği zorluklar dışında AB’nin diğer ülkeleri de müzakerelerin yürümemesi konusunda büyük çapta başarı gösteriyorlar. Türk Halkı’nın 2011’den 2014’e kadar AB’ye olumlu bakışı da bu çerçevede oldukça azalmıştı.

İlk defa TAVAK Vakfı’nın 2015 yılında yaptığı araştırmada, AB’ye tam üyelik konusuna sıcak bakanların oranı, yüzde 43’e yükselmişti. Bunun da en büyük nedeni Türkiye’deki ekonomik kriz ve demokrasideki belirli sorunlar olmuştu. 

'Vize konusunda AB bize havucu gösteriyor'

Avrupa Birliği'nin Geliştirmeden Sorumlu Komiseri Hahn, mülteciler konusunda Türkiye’nin kalbini kazanmak açısından, önümüzdeki 2 yıl içinde vize konusunda adımlar atılabileceğini dile getirdi. Türkiye, tam üyelik görüşmelerine başlayıp, hâlâ vizenin kaldırılmadığı tek ülke konumunda... Türkiye’nin büyüklüğünü dile getiren AB ülkeleri, 1986’da uygulamaya girmesi gereken 'Serbest Dolaşım Hakkı'nı askıya aldıktan sonra, Schengen Vizesi konusunda en erken 2017 yılında bir gelişme olabileceğini söylüyor. Buna karşılık, Türkiye’nin Türkiye’den kaçan mültecileri geri almasını bekliyor. Türkiye’nin hakkı en geç 2016’nın ikinci yarısında Schengen Vizesi’nin kaldırılmasına yönelik olacaktır.

Türkiye’de AB ile ilgili bakanların fazla başarılı olmaması veya kısa zamanda görevlerini bırakması da bunda etkili oluyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Brüksel’deki görüşmeleri sürecinde muhakkak bunu dile getirecektir.

10 yıldır görüşmeler sürerken, bizle aynı gün görüşmelere başlayan Hırvatistan, 6 yılda görüşmelerini tamamlamış ve 1 Temmuz 2013’te tam üye olmuştu. 2009'da üyelik başvurusu yapan İzlanda, 2013’te görüşmeleri askıya aldı. Fakat bu süre zarfında 27 başlık açtı ve 11’ini de kapatma şansına sahip oldu. Müzakerelere Türkiye’den 7 yıl sonra başlayan Karadağ, bugüne kadar 20 başlık açmış bulunmaktadır. 2014’te tam üyelik görüşmelerine başlayan Sırbistan, daha başlık açamamış fakat 2015 yılının sonuna kadar 2 başlığı açacağı konuşulmaktadır.

78 milyonluk Türkiye, Avrupa Birliği için bir kazançtır. İslam’a karşı önyargının azalması için Türkiye’nin AB’de yer alması şarttır.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"