Röportajlar

A. Cüneyd Fidancı: Kosova’nın Kültür Başkenti Prizren

A. Cüneyd Fidancı: Kosova’nın Kültür Başkenti Prizren
05.12.2016 22:03
| | |
11629

Prizren… Osmanlı mimarisinin en iyi korunduğu, Kosova’nın kültür başkenti…

Balkan gezi turunun olmazsa olmazı arasında yer alan Prizren de, birçok Balkan şehrinde olduğu gibi kendinizi ikinci memleketinizde hissedebileceğiniz, hiç yabancılık çekmeyeceğiniz şirin bir kent.

Kosova’nın başkenti Priştina kadar olmasa da bağımsızlıktan sonra birçok açıdan gelişim gösteriyor. Priştina’ya göre hem kent hem de insanları daha sıcak ve samimi… Prizren’in tamamını yürüyerek daha keyifli bir gezi haline getirebilirsiniz. Zaten gezilecek ve görülecek mekânlar birbirine oldukça yakın. Yorulduğunuzda hemen çayınızı içebileceğiniz şirin bir kafe karşınıza çıkacaktır. Acıktığınızda ise, Balkan ve geleneksel Türk mutfağını yaşatan, Gazi Mehmet Paşa Hamamı’na yakın yerde olan Sofra Restoran’da yemek molası verebilirsiniz.  Onlar köfteye çüfte, böreğe ise bürek derler. Ayrıca üzerine peynir rendelenmiş güzel salatadan isteyebilir, üzerine de mutlaka trileçe tatlısını deneyebilirsiniz.  Adım adım Prizren’i gezerken 1800’lü yıllardan kalan otantik evleri göreceksiniz. Osmanlı devrinde şehrin durumunu, kıyafetlerini ve yaşananları anlatan müzeyi gezmelisiniz.

Balkanlar’da Türkçenin en yoğun konuşulduğu Prizren için Priştina havaalanına gitmek gerekiyor. “Kuşlar gibi uçuyorsun” diyerek gezilerim hakkında teşvik edici yorumlar yapan, değerli dostum Abdulkadir Kırmızı, kurucusu olduğu www.turna.com/ucak-bileti/pristina adresini mutlaka ziyaret etmemi istedi. Siteye göz attığımda, sizi yormadığını ve uçuşlar arasında kaybolmadan büyük kolaylık sağladığını fark ettim.

Prizren’e ilk adım attığınızda kendinizi Anadolu’nun güzel bir köşesinde olduğunuzu fark edeceksiniz. Büyük bir şehir beklemeyin. Balkan gezi kapsamında bir gününüzü ayırmanız yeterli. TİKA tarafından aslına uygun olarak onarılmış camiler hemen dikkatinizi çekecek. 30-40 metre aralıklarla kentin sembollerinden Sinan Paşa Camii’yle birlikte Sırp Ortodoks Kilisesi ve Prizren Katolik Kilisesi size, Arnavutların, Türklerin, Boşnakların, Romlar ve Fandalar’ın Katolik Arnavutlar) birlikte hoşgörü içerisinde yaşadığını gösterecektir.

Beykoz Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen başta Ramazan aylarındaki iftar programları ile kardeş belediye kapsamındaki çalışmalar, karşılıklı ilişkilerin olumlu yönde gelişmesine katkısını da göz ardı etmek mümkün değil.

Taşköprü

Altından gürül gürül Akdere’nin aktığı   Taşköprü, tarihi bir Osmanlı köprüsüdür ve Prizren’in sembollerindendir. Şehrin iki tarafını birbirine bağlar. Şehir merkezinde yer alır. Etrafı kafeler ve hediyelik eşya dükkânlarıyla doludur.

Şadırvan

Şehir merkezinde yer alır ve Saraybosna’daki Sebil gibi halkın buluşma noktasıdır.  Araç trafiğine kapalı bir alandır. Kentin sosyal, kültürel ve ticari yönden kalbi burada atar.

Sinan Paşa Camii

1615 yılında Sinan Paşa tarafından yaptırılmış olan Camii, Prizren’in sembol eserlerindendir. 2.Dünya Savaşı sırasında depo olarak kullanılmış daha sonra TİKA tarafından aslına uygun olarak onarılmış. Kosova genelinde Türkçe vaaz verilen tek cami olma özelliğini de taşıyor.

 Halveti Tekkesi

Geçmişi 150 yıla dayanan ve orijinal mimarisini koruyan tekkede şu anda Melamilerin sohbetleri devam ediyor. Avlusunda sanatsal yönüyle dikkat çekici çeşme var. Ayrıca Türk Mahallesi olarak bilinen bölgede ise Kadiri tekkesi mevcut.

Prizren Kalesi

Şehri panoramik açıdan en iyi seyredebileceğiniz nokta. Kentin en yüksek tepesinde bulunan kalenin yokuşu sizi biraz yorsa da görmeye değer. Burcun üzerinde Osmanlılardan kalan bir top sergileniyor.  Maalesef bakımsız bırakılmış.

Namazgâh

Fatih Sultan Mehmet’in bölgede ilk namaz kıldığı yer. Otobüs terminaline yakın bir noktada.  Yıkılmış haldeyken Ankara Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda, Kosova Türk Tabur Görev Kuvvet Komutanlığı tarafından, Diyanet İşleri’nin ve Kosova halkının maddi destekleriyle onarılmış.

 Mamuşa Kasabası

Kosova’daki Türk kasabası. Tokat civarından getirilen Türk ahali ile kasaba meskûn haline getirilmiş. Sanki Tokat’ın Erbaa ilçesi… II. Mahmut’un isminden hareketle (Mahmut Şah) Mamuşa’ya dönüşmüş.  Çok eski tarihli minare ve üzerine asılmış not dikkatinizi çekecektir.

Murat Hüdavendigar Türbesi

Kosova’ya gittiğinizde mutlaka, 1389 yılında yapılan I.Kosova Savaşı sırasında şehit olan Sultan I.Murat’ın türbesini ziyaret etmelisiniz. Priştina’ya 6 km uzaklıkta bulunan Meşhed-i Hüdavendigar’ın türbedarlığını ise yüzyıllardır Buharalı bir aile yapıyor.

Dikkatimi Çekenler:

Türkiye’yle ilişkileri üst düzeyde.

Türkçe bilmeyen yok gibi

Vize derdi yok.

Trafik levhaları Arnavutça, Türkçe ve Sırpça

Mutlaka sokaklarda kaybolun

Türk futbol takımlarının dernekleri

Faytonla uygun ücretle şehir turu

Et oldukça ucuz

Börekçilerin yoğunluğu

Şar peyniri, kuru et, kasaplarda özel olarak yapılan sucuk hediye olarak alınabilir.

Taşköprü etrafındaki kafeler

Dini ve milli bayramlar ayrı coşkuyla kutlanıyor

 Sizi evinde her an ağırlayabilecek Türk aileleri

Prizren Belediyesi’ndeki Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ülkelere kendi dillerinde teşekkür yazısı

Çok inat etmeyin çünkü ne de olsa karşınızdaki Arnavut

A. Cuneyt Fidanı / Kosova Prizren

Anahtar Kelimeler: Prizren

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"