600 yıllık Anadolukavağı çınarı ayağa kaldırıldı

  • 22.11.2017 13:33
  • Güncelleme: 22.11.2017 13:34
  • Okunma: 7661 kez
  • Yorum: 0
Anadolukavağı’nda doğal etkenler nedeniyle devrilen 600 yıllık Tarihi Midilli Ali Reis Çınarı, İBB ve Beykoz Belediyesi tarafından tekrar ayağa kaldırıldı.
600 yıllık Anadolukavağı çınarı ayağa kaldırıldı

Geçtiğimiz ay yaşanan olayda Beykoz Anadolu Kavağı'nda doğal etkenler (yağmur ve rüzgâr) nedeniyle 600 yıllık çınar ağacı cemaatin namazda olduğu bir vakitte Midillili Ali Reis Camii üzerine devrilmişti.

Tarihi değeri olan ağacı yaşatmak için Beykoz Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park Bahçeler Müdürlüğü Budama Şefliği birlikte harekete geçerek kök besleme, budama ve kaldırma çalışmaları yaptı.

Bu kapsamda ağaç kaldırılarak, hendeğe oturtuldu.  Ağacın boyu kısaltıldı ve geçici demir destek sistemi takıldı. Kalıcı destek sistemi için ankraj ayaklarının yerleri açılarak, geçici destek sistemi kalıcı sistemlerle değiştirildi.

Hasar Gören Camii Yerine Beykoz Belediyesi'nden Mescid

Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü çalışmaları kapsamında tarihi çınarın devrilmesiyle bir bölümü yıkılan Midilli Ali Reis Camii yerine geçici prefabrik mescit yapımına başlandı.

Kullanılamaz hale gelen camiinin ibadete kapatılması üzerine Beykoz Belediyesi, İslamağa Sokak’ta mescit yapım çalışması başlattı.

İlçe sakinlerinin ibadet ederken mağdur olmamalarını sağlayacak çalışmanın bir hafta içinde tamamlanması planlanıyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Anadolukavağı, Çınar