Mert AKDEMİR
  • 02/10/2023 Son günceleme: 02/10/2023 09:18
  • 5.631

Yerel seçimlere 6 ay var. Konuyla ilgili sular ne kadar hızlı ısındı farkında mısınız? Muhtemelen değilsinizdir. Fakat siyaset kurumu içinde bulunan vatandaşlarımız bunun farkında.

Peki 2019 seçimlerinden günümüze neler değişti. Gelin bunlara bir göz atalım. AK Parti 2019’da ithal aday gösterdi; buna rağmen kazandı. Mevcut Belediye Başkanı Murat Aydın 5 senede 15 senelik hizmet yapacağız diyordu. Beykoz’da gözle görülür eksikleri gidermedi değil ama Beykoz’umuzun kronik sorunlarına hiç bir çare üretilmedi. İşsizlik, imar, barınma sorunu, uyuşturucu gibi temel sorunlar hala ortada. Bakmayın Tokatköy’de yapılan projeye. Ağıza bir parmak bal çalmaktan öteye giden bir durum yok. Tokatköy’de herkes mutlu mu? Karlıtepe’de büyük müteahhit şirketleri aç kurt gibi Ankara’dan gelecek haberleri bekliyorlar. Hiç birinin Beykoz Belediyesi’nden bir beklentisi yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koridorlarında onların kulakları. 2024 Seçimlerine AK Parti söz verip seçime 6 ay kala çözemediği imar konusuyla ve ülkemizde ekonomik anlamda yaşanan krizin faturasıyla giriyor.

Cumhuriyet Halk Partisi 2019’daki iddiasından çok uzak. Genel merkezde zaten ağır bir buhran söz konusu. Bunun yansıması elbette Beykoz’da da hissediliyor. İttifaka kapıları açık. Fakat genel seçimlerde yaşanan mağlubiyet sonucu İYİ Partiyle kopan iplerin tekrar bağlanması çok zor.

İYİ Partiye geldiğimizde seçmen ittifaktan yana fakat İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ittifak yapılmayacağını açıkladı. Seçime girip tabiri caizse ‘biz bu millette ne kadarız’ sorusuna cevap arayacaklarını söyledi. Beykoz açısından baktığımızda 2019 seçimlerinden sonra sokakta tek bir soru mevcuttu. “Beykoz’da neden ittifak yapmadınız?”

Kıssadan hisse bir örneklemeyle yazımı bitiriyorum. Futbolla arası iyi olanlar daha iyi anlayacaktır. Beykoz’da 2024 Mart ayında bir maç oynanacak. Bir tarafta tüm yapılmayanlara rağmen Manchester City misali bir AK Parti olacak. Bu takımın karşısına ya muhalefet bloğu bir şekilde birleşip Bayern Münih ya da Real Madrid minvali bir takım çıkaracaklar. Ya da herkes kendi topunu oynayıp sonucu belli bir maça çıkacaklar. Muhalefet ilçe başkanlarına çok iş düşüyor. Daha 6 ay var. Bekleyip göreceğiz.

Yazarın Yazıları