40 yıl sonra hasret giderdiler

  • Güncelleme: 14.05.2013 00:11
  • Okunma: 10153 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi Mezunlar Derneği’nin organize ettiği etkinlikte 40 yıldır birbirlerini görmeyen okul arkadaşları hasret giderdiler.
40 yıl sonra hasret giderdiler

İlçe kamuoyunda 'Balıkçılık Okulu' olarak bilinen Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Su Ürünleri Lisesi Mezunları'nın buluşma gününde eski anılar tozlu raflardan çıkıp, yeniden canlandı. Bu güne değin binlerce mezun veren ve dünyanın dört bir yanında sefer yapan gemilerde çalışan binlerce personelin yetişmesinde pay sahibi olan okulun Pilav Günü'ne AK Parti İstanbul Milletvekili İdris Güllüce de katıldı. Tuzla Belediye Başkanı olduğu dönemde deniz ve denizcilik konusunda çok sayıda bilgi topladığını anlatan Güllüce, "Bir denizciden öğrenmiştim. Kendisi bana fırtınalı havalarda denizciler için endişelendiğini söylerdi. Ben de o gün bugündür ne zaman fırtına ve yağmurlu hava olsa, gece kalkıp denizciler için dûa ederim" dedi.

Prof. Kohei Kihara Beykoz’u unutmadı

Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Su Ürünleri Lisesi Mezunları'nın buluşma gününde en dikkat çeken isim şüphesiz okulun kuruluşunda büyük emekleri olan Japon Eğitmen-Danışman Prof. Kohei Kihara oldu. Özellikle ilk mezun olunan dönemin öğrencilerinin ilgi odağı olmasını fazlası ile başaran Bay Kihara, Türkçe yaptığı konuşmada Japon disiplininden örnek verircesine, konuşma masası üzerine koyduğu kol saatini 20 dakikalık süreye ayarlaması, dikkatlerden kaçmadı. Etkinlikte Japonya İstanbul Başkonsolosluğundan da bir konuk vardı: Mr. Kenji Nishizaki. Misafir diplomat, Başkonsolos ve Büyükelçilik adına katılımcıları selamlarken, güne ait ilettikleri mesajı da okudu.

Beykoz Denizciler Derneği Başkanı Ahmet Okur ve yönetim kurulu üyeleri kusursuz bir etkinlik olması için heyecanla koşuştururken, okula bu güne kadar katkıda bulunanlara başta Koheri Kihara olmak üzere, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile eski okul müdür ve öğretmenlerine günün anısına hediyeler sundular.

Ahmet Okur: Okulumuza sahip çıkalım

Okulun sahildeki eğitim alanı-liman bölümüne kurulan alanda gerçekleşen pilav günü etkinliğinde, açılış konuşmasını Beykoz Denizciler Derneği Başkanı Ahmet Okur yaptı. Bir zamanlar Beykoz'da can damarı konumunda olan fabrika ve diğer işletmelerin bulunduğunu ancak bunların ilerleyen zaman diliminde kapatılmak suretiyle Beykozlulara bir darbe vurulduğunu söyleyen Okur, “Biz 1970’li yıllarda kurulan okuldan mezun olan ve dünya denizlerinde ekmeğinin peşinde koşan bir neslin mezunuyuz. Şimdi gelinen noktada okulumuza daha fazla sahip çıkmak, daha fazla ilgi göstermek bizim vefa borcumuz olmuştur. Okulumuzun bir eğitim gemisine kavuşabilmesi için ciddi bir çalışma yapılması, ulaşılabilecek her kurum, kuruluş ve diğer yerlere ulaşılması gerektiği inancındayız” şeklinde konuştu.

Hasan Kılıç: Denizcilik bakanlığı kurulmalı

Derneğin Kurucu Başkanı Hasan Kılıç ise yaptığı konuşmada, “Okulun bulunduğu arsayı bir eğitim kurumu için bağışlayan, okulu bu bölgeye kuran büyüklerimize, kuruluşta büyük katkıları olan Japonya Hükümeti'ne ve Bay Kohei Kihara’ya teşekkürlerimi iletmek isterim. Bugün maalesef Denizciliğe özel bir bakanlığımız yok, Ulaştırma-Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı olarak bilinen bir bakanlığımız var. Bunun büyük bir eksiklik olduğunu, hele ki 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak büyük bir yanlışlık olduğunu dile getirmek isterim. Bugünün dünya denizlerinde çalışan binlerce mensubumuz var, onların yıpranma payları düşünülmüyor ancak TBMM’de sayın milletvekilleri kendileri için yararlı gördükleri kanun şeylerde parti farkı gözetmeksizin iş birliğine gidebilmekte, avantaj sağlayabilmekteler. Ne diyelim? Allah onları Denizci yapsın!" dedi.

İlk müdür Çetin Özerk

Okulun ilk Müdürü Çetin Özerk de geçmişe dönük anılarla süslediği konuşmasında önemli bir mesaj verdi: "Bugün 30 bin dolayında mezunumuz var ve çok iyi işlerde çalışmaktalar. İnşallah gelecek nesillerde de binlerce mezunumuz aynı konuma gelecekler. Okulun kurulmasında Japon dostlarımızın katkılarını kesinlikle unutmadık, göz ardı etmedik. Şükranlarımızı sunmaya devam etmekteyiz" diyen Özerk, ebediyete intikal eden mezunlarını rahmetle andıklarını da sözlerine ekledi.

Su ürünleri basite indirgenmemeli

Okul Kuruluşunda görev alan Japon Eğitmen-Danışman Kohei Kihara ise Türkçe yaptığı konuşmada, kuruluş yıllarına ait aktarımlarda bulundu. Kihara, “40 yılı geride bırakmanın mutluluk ve heyecanını bende yaşıyorum, kutluyorum. Nazik davetiniz için de teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Dünyada Türk insanının tanınmasında Türk denizcilerinin ve de okulumuz mezunların da payı olduğu inancını taşıyorum. Okulun kurulma projesi üçüncü 5 yıllık kalkınma planı kapsamında düşünülmüş idi, daha sonra 1971 yılında kurulması düşünüldüğünde Japonya’da bu işle uğraşan, eğitim birimlerinden istenen yardım doğrultusunda Türkiye’ye Beykoz’a gelen 30-40 kişilik ekipte yer aldım. Japonya’da Su Ürünleri Denizcilik ile uğraşan birçok okul, yüksek okul ve diğer birimler ile yakalanan bir tecrübe vardı. Bizler burada bunları aktarmak sureti ile okulun kurulmasında katkı sunmaya gayret ettik. Denizcilik Su Ürünleri denince mesele basite indirgenmemeli. Bu tanım, birçok değişik çalışmanın birlikteliğinden doğan bir yapı. Deniz Ürünlerini çıkarmak, onları taşımak, onlar ile ilgili incelemelerde bulunmak, onları çıkaracak gemilerin kaptanlarını yetiştirmek gibi değişik birçok önemli bölümü var” şeklinde konuştu.

Paşabahçe gemisi müze olacak

Okul Müdürü Fahri Muştu ise yaptığı konuşmada katılımın yüksek olmasından dolayı memnuniyetini ifade ederken, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de konuşmasında “40 yıl ve yaş insanların kemale erdiği yaş olarak nitelendirilmekte, bu kapsamda düşünüldüğünde okulunuzun da kemale erdiğini söyleyebiliriz. Bizler Beykozlu olmanın ayrı bir mutluluk ve gururunu yaşamaktayız. İki kıta arasında yer alan bir boğaza sahibiz. Avrupa’ya gitmek bir otobüs bileti kadar bize yakın! Bugün anneler günü ve sizleri, denizcileri yetiştiren anneleri de kutluyorum, ebediyete intikal edenleri rahmetle anıyorum. Beykoz Belediyesi olarak gücümüz oranında sizlere yardım etme gayesindeyiz. Bilindiği üzere okulun sahil kısmındaki alanını kendi imkânlarımız ile bir otoparka çevirip, okul yönetimine gelir getirme amacı ile bıraktık. Beykoz’da kendi kaynağının sahibi bir okula sahipsiniz. Okul Bahçesine su ürünlerini ihtiva eden aparatlar yerleştirdik. Paşabahçe Gemisi'nin ölmesine engel olduk, onu satın aldık. Gemiyi şimdi Denizcilik camiasına faydalı bir hale getireceğiz. Sizlerin de gemideki müze kısmına büyük ilgi göstereceğinizi umuyoruz. Nice 40 yıllara  diyorum” diye konuştu.

İstanbul Milletvekili İdris Güllüce

Daha sonra AK Parti İstanbul Milletvekillerinden İdris Güllüce bir konuşmada bulunurken, kendisinin daha önce Tuzla Belediye Başkanlığı görevinde bulunduğuna atıfta bulunarak, orada tersanelerin çok olduğunu da hatırlatıp sektöre yabancı olmadığını söyledi. Her fırtınalı havada gece yarısı da olsa kalkıp denizlerde görev yapan insanlar için dua etmekten geri durmadığını söyleyen Güllüce, Tuzla’ya Japonya Hükümeti'nce kurulan bir okul olduğunu bir parka ise 'Fujiyama' ismini verdiklerini de söyledi. Beykoz Denzicilik Su Ürünleri Lisesikuruluşunda katkı sunan Japonlar ile sağlam bir diyalog içinde olduklarını da sözlerine ekleyen İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, Hatay Reyhanlı'daki terör olayına da değinerek,“Çok ama çok üzücü bir olay. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine Allah'tan sabır diliyorum” diye konuştu.

Programda daha sonra Dernek Yönetimince hazırlanan hediyeler, protokole mensup katılımcılara, eski müdür ve öğretmenlere takdim edildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz