Makaleler

300 liraya devletle barıştım

2014.07.27 00:00
| | |
11292

Şu sıralar Beykoz İlçesinde yüzlerce eve T.C.Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından zarflar gelmekte.

İçinde geçtiğimiz Şubat sonunda yürürlüğe giren -611 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin-  kanunun ilgili maddelerince inceleme sonunda tespit edilen vergi borçlarının ödenmesi talebi bulunan zarfları alanları stres basmakta.

İlçe genelinde büyük merak konusu olan bu zarfların birisi de bana gelmişti. Bu güne değin devletin her hangi kurumuna borcum olmadığı konusunda kendimden emindim…

 “Beni tanıyanlar bilir ki herhangi kurum olursa olsun, gerek özel hayatında kesinlikle borç yapmayan, alacakları zamanında ödeyen biri için bir sabah apartmanın posta kutusunda bulduğum Gelir İdaresi Amblemli resmi zarfı alınca merak etmedim dersem yalan olur. Zarfı açıp okuduğumda anladım ki kamuoyunda Devletle vergi barışması olarak da nitelendirilen 6111 sayılı kanuna istinaden geçmiş yıllardan kalan vergi borcumun 2 Mayıs 2011 tarihine kadar ödenmesi yoksa bu hakkımın kaybolup ana para ve tüm faizlerin üzerinden tahsil edileceği açıklaması vardı. Tam anlamı ile şok yaşadım, hafta sonuna gelinmesi nedeni ile acaba bu borç da nereden çıktı sorusu beynimi kemirip durdu. Daha sonra bir arkadaşımdan öğrendim ki ülke nüfusunun yarıdan fazlasına bu zarfların gideceği Medyada yer almış. Çevremde soruşturduğumda aynı zarfın yüzlerce kişiye posta vasıtası ile geldiği ve her birinin de aynı sıkıntı ve merak içerisinde olduğunu anlayınca bu andan sonra Beykozlulara, zarfın geldiği vatandaşlara kolaylık olması, zaman kaybı yaşamaması için izlediğim yolu Dost Beykoz aracılığı ile duyurmak istedim. Sırası ile yapılacakları not almanızı öneririm.”

E-DEVLET ŞİFRENİZLE BORÇ ÖĞRENEMİYORSUNUZ !

“İlk etapta o çok bilmişlerce her devlet kapısının anahtarı konumunda olduğu iddiası ile şatafatlı bir şekilde duyurulan ve Postaneden bir ay kadar önce aldığım e-devlet şifremi bilgisayardan girip direk Gelir İdaresi Başkanlığına tıkladım ki bu borcun ne olduğunu öğreneyim. Ne mümkün  Adliyelik bir işiniz hatta Yargıtay’dan dönen davanızın bile elektronik ortamda öğrenilebildiği bu şifreden ceza mahiyetini öğrenemeyince ilk sinirli anım başladı. Sonrasında Beykoz Maliye Binasını eski yerinde İlçe Kaymakamlık Bloğunda olduğu sanı ile oraya gittim, ancak bu binanın yeni yerini Rüzgarlıbahçe’deki  Acarlar Benzin İstasyonu karşısında olduğunu öğrenip rotamız oraya çevirdik. Bina üst katında danıştığım bir memur arkadaş elimde daha kağıdı görür görmez soru sormama bile imkan tanımadan Kadıköy Rıhtım Vergi Dairesine gitmemi söyledi. Anladım ki benden önce de yüzlerce kişi öncelikle bu kuruma gelmiş. Kadıköy Rıhtım Vergi Dairesi demişken daha önceki bir başka işlem için yerini yani Bostancı E-5 üzerindeki yerini bildiğimden bir çoğunuzun yapacağı gibi kesinlikle Kadıköy Meydanına varıp Rıhtım Vergi Dairesini sormadım bu hatırlatmadan sonra sizlerde umarım sormayacaksınızdır.”

İSTİKAMET BOSTANCI YOLU…RIHTIM VERGİ DAİRESİ

“Dedik ya daha önceden yolu bilmekte idik. Kafamızda eğer ki bu zarf medyada çıktığı gibi nüfusun yarısına gelecek ya da gelmiş ise yola erken çıkmak gerekli idi. Bura için iki alternatif güzergah vardı. Biri Kavacık’dan 500 T Tuzla-Cevizlibağ Otobüsü ile buraya gitmek ki gerek Kavacık trafiğini çok iyi bilmem ve bir de Tuzla istikametinden gelecek otobüsün dolu olacağını tahmin ederek güzergahı Kadıköy üzerinde çizdim. Kadıköy-Beykoz Dolmuşları ile rahatça Kadıköy’e varıp E-5 üzerinden vergi dairesi önünden geçen hatlardan birine bindim. Bence bu güzergahtan sabah saatleri için şaşmamak gerek”

2003 YILINDA SATTIĞIM EVDEN DOĞAN BORÇ İMİŞ !

“Kadıköy Rıhtım Vergi Dairesine vardım ve ilk 5 şanslı kişi arasına girip yaklaşık 45 dakika öncesinden sıraya girdim. Bu andan sonraki yaptıklarıma da dikkat kesilmenizi kesinlikle öneririm. 1.Kata çıkıp size gelen kağıdı gösteriyorsunuz o anda masa üzerinde duran 6111 sayılı çıkan vergi barış kanunundan yararlanmak istiyorum diye dolduracağınız formu da kesinlikle kaşla göz arasında bankonun üzerinden alıp hemen doldurun. Efendim bir üst kata yani vergi dairesinin üst katına işe yeni gelmiş bir memur bayanın yanına varıp borcun dökümünü çıkartıyorsunuz ki nedenmiş bu borç hemen çıkıyor. Şahsen benim borcumu o çıktıdan öğrendim 2003 yılında Üsküdar’da sahibi olduğum ve bu tarihte sattığım Dairemin Rayiç Bedeli nedeni ile gelen bir borçmuş. Emlakçı vasıtası ile sattığım bu işlemde rayiç bedeli aşağısında bir rakamla satıldığı için çıkmış bu ceza.O günden bu tarihe değin katlayarak gelmiş. Uzatmayalım –Mükellef Borç Listesi-ni alıp yeniden 1.kata iniyorsunuz, onca kalabalıktan sıyrılıp memurlardan birine son vergi barışına göre taksit ya da peşin ödeme seçenekli ödeme tablosunu alıp, aynı katta yan yana bulunan iki   ayrı vezneye de uğrayıp ödemenizi yapıyorsunuz. Eee, bunca koşturmadan sonra benim ne rakam mı ödediğimi öğrenmek istiyorsunuz yaklaşık 8 senelik katlamalı cezam sağ olsunlar çıkarılan 6111 sayılı kanundan doğan hakkımı kullandığımdan 304 lira olarak benden tahsil edildi. Allah bu devlete zeval vermesin! Devletimle 304 liraya barışmış oldum. Bundan öte mutluluk var mı!”

BEYKOZLULARA SON İLETECEĞİM ŞEY

“Değerli Beykozlular bu yaşadıklarımı belki biraz mizansel katıp masalsı bir dille anlatma gereği duydum inanın bu şekilde daha iyi anlayacaksınız. Kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile hareket edip zaman kaybetmeyin. Şu sıralar belki de yüzlerce eve daha bu evraklar gelmiş ve siz benim bir Allahın kuluna borcum yok, ben sorumlu vatandaşlık bilincine sahibim diyerek olayı ihmal etmeyin. Yıllar önce sattığınız bir ev satın aldığınız bir ev, tarla ya da ödenmesi unutulan her hangi bir vergi borcunuzun çıkabileceğini Devletle şaka olmayacağını, yanlış hesabın olmayacağını aklınızdan çıkarmayın”

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"