Güncel

3. Köprü'de sona yaklaşıldı...

3. Köprü'de sona yaklaşıldı...
31.12.2015 10:41
| | |
4183

Gelecek yıl tamamlanması beklenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar 24 saat devam ediyor.

Beykoz ve Sarıyer ilçelerindeki ayaklarının arkalarında yer alan yeni köprü denizden ve havadan görüntülendi. Her iki yakadaki kulelerde deniz seviyesinden 304,5 metre yükseklikte betonarme imalatlar tamamlandı, geçici iskelelerin söküm işleri de devam ediyor. 

Betonarme tabliye dış kenarlarındaki yaya yollarının (walkway) yapımı  devam ederken, Avrupa yakasında 19 adet ve Asya yakasında da 19 adet olmak üzere  38 adet standart çelik tabliye segmenti ve 2 adet geçiş segmenti ile birlikte  toplam 40 adet çelik tabliye segmenti yerleştirildi. 

969 METRESİ YAPILDI, 439 METRE KALDI

Geriye kalan 19 adet çelik tabliye segmentinin üretimi, halen Tuzla ve  Altınova'daki tesislerde devam ediyor. İki yakayı birleştirecek olan bin 408  metre uzunluklu ana açıklıktaki tabliyenin 969 metresinin yapımı tamamlanırken,  geriye 439 metre kaldı. 

Ankraj bloğundaki betonarme imalatlar tamamlanırken, ana kablonun  montaj işleri de devam ediyor. Kule semerleri ve dağıtım semerlerinin imalat ve  montajları tamamlandı. Kediyolu (catwalk) yapımı ve kablo bileziklerinin üretimi  tamamlandı ve şantiye sahasına nakledildi. 

Askı halatlarının montajına da yakında başlanacak. Kule üst bağlantı  kirişi panellerinde montaj işleri ise Ferhat Demirbilek ve Serkan Ödemiş gibi  formenlerin çalışmalarıyla devam ediyor. 

Osmaniyeli Çelik Konstrüksiyon Montaj Formeni Ferhat Demirbilek, 300  metre yükseklikle çelik bir sepetin içinde mega projenin inşasında rol alıyor.  Avrupa yakasında bulunan beton kulenin en üst kısmına yerleştirilen dev çelik  konstrüksiyonları daha rahat kaynak yapılabilmesi için zımparayla kazıyan Demirbilek "Kulenin 300 metre  yükseğinde iki kuleyi birbirine bağlayan çelik konstrüksiyonu inşa ediyorum ve bunun için geldim buraya. Heyecanlı işleri sevdiğim için geldim, Osmaniye'den  geldim" dedi.

200 TÜRK, 400 GÜNEY KORELİ ÇALIŞIYOR

Köprü şantiyesinde çalışan Türk ve Güney Koreli personel arasındaki  ilişkiler ise dostluğa dönüşmüş durumda. Şantiyede Türk ve Güney Koreli personel arasında tercümanlık hizmeti  de yapan Formen Serkan Ödemiş, "Koreli işçilerle Türk işçilerin iletişimini  sağlamaya çalışıyoruz. Türkler Korelilere 'Korenin neresindensin' diye  sorabiliyor. Koreliler de 'Söylesem bilecek misin?' moduna girebiliyor. Böyle  durumlarda biz Kore'yi de bildiğimiz için yardımcı oluyoruz. Dokuz yıl Kore'de  yaşadığımız için" diye konuştu. 

Yüklenici firma Hyundai'nin Şantiye Mühendisi Teddy Hwang ise 3. Köprünün ana şantiyesinde 200 Türk, 400 Güney Koreli personelin  çalıştığını söyledi. Türk ve Güney Korelilerin tarihten gelen dostluğunu hatırlatan Hwang, "Ben Türkiye'de sınırsız yaşamak istiyorum, evlenmek gerekirse  bir Türk kızıyla evlenebilirim" dedi. 

RÜZGAR ÇOK ZORLAMIŞTI

Hwang, rüzgarın çalışmalarını eskisi kadar etkilemediğini  vurgulayarak, "Rüzgar yukarıda çalışırken sorun olabiliyor. Rüzgar kule  ayaklarında bizi oldukça zorlamıştı. Çadırlar, brandalarla korunarak yapmıştık  ama şimdi rüzgar bizi eskisi kadar etkilemiyor. Dünyadaki en iyi köprüyü inşa  ediyoruz, en geniş asma köprüyü yapıyoruz" değerlendirmesini yaptı. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Beykoz, Sarıyer, 3. Boğaz Köprüsü

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"