Güncel

3 kişi mahkemeye zorla getirilecek

3 kişi mahkemeye zorla getirilecek
2014.09.13 00:00
| | |
10030

CHP Meclis Üyeleri Halit Kılıç, Naci Candaş, Mustafa Yiğit ve Nihat Arıcan’ın şikayeti üzerine başlayan Rüzgarlıbahçe davasında ikinci duruşma yapıldı.

Beykoz Adliyesi 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirilen ikinci duruşmada, aralarında Beykoz Belediyesi eski Başkanı Muharrem Ergül'ün de yer aldığı 14 kişi hazır bulundu. Mazeret dilekçeleri bulunan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile  Ali Esat Yaşar, Mucip Kopuz, İhsan Sabri öksüz, Kaşif Samioğlu, Metin Genç ve Necdet Durmuş salonda yer almazken, Neslihan Güçlü (Aydos), Yeliz Alevli ve Mesut Türkeri hakkında Hakim tarafından 'zorla getirme kararı' verildi. Dava, 15 Temmuz 2013 tarihine ertelendi.

Duruşmada hazır bulunan müştekilerden Celil Yıldız ve Durali Gür, davaya müdahil olma isteklerini ilk duruşmada olduğu gibi avukatları aracılığıyla yineledi. Müşteki olarak salonda bulunan ve halen Beykoz Belediyesi'nde Meclis Üyesi olan Halit Kılıç da Hakim'in sorusu üzerine "Birinci duruşmada da yer alan ve dilekçe ile sunduğum ifademi aynen tekrar ederim. Ekleyeceğim her hangi bir husus yoktur" dedi.
 
'Ergül, 1 sayfa fazla verdi'
 
Beykoz Belediyesi eski Başkanı Muharrem Ergül ise 2004 - 2009 yılları arasında Belediye Başkanı olduğunu, davaya ilişkin savunmasını 7 Şubat 2013 tarihinde yazılı olarak verdiğini anlattı. Hakim'in kâtibe "4 sayfalık dilekçesinin mevcut olduğunu" yazdırdığı görülürken, diğer sanıklar için yazılı savunmanın 3 sayfa verildiğini kaydettiği gözlemlendi. Muharrem Ergül, diğer sanıklardan farklı olarak 1 sayfa fazla tutan bir yazılı savunmayı, yaklaşık 1 buçuk ay önce Mahkeme'ye sunmuştu. Öte yandan, diğer sanıkların genel olarak24 Ocak 2013 tarihinde yazılı savunmalarını verdikleri açıklanırken, Ergül'ün savunmasını 7 Şubat 2013 tarihinde verdiği anlaşıldı.
 
'Hürriyet Ali Uslu örnek gösterildi'
 
2004-2008 yılları arasında Beykoz Belediyesi'nde İmar Müdürü olarak görev alan Hürriyet Ali Uslu, Mahkeme'ye daha önce sunduğu yazılı savunmaya ek olarak 1 sayfa dahagetirdiğini söyledi. Herhangi bir ekleyecek sözünün olmadığını belirten Uslu, söz konusu yazılı savunmasında tüm söyleyeceklerini ifade ettiğini belirtti. Bu sırada sanık Avukatları'ndan Hikmet Baki'nin Hürriyet Ali Uslu'yu örnek göstererek, Mahkeme huzurunda şu sözleri söylediği kaydedildi:
 
"Sayın Hakim. Dava dilekçesinde müvekkilim Hürriyet Ali Uslu hakkında bir suçlama yer almaktadır: Buna göre Uslu’nun usulsüz tapu vermesinden söz edilmektedir. Oysa kendisi İmar Müdürü'dür. İmar Müdürleri'nin tapu verme yetkisi bulunmamaktadır. Öte yandan da bu dava, aslında 1983 ile 1987 yılları arasında alınan kararlara dayanarak yapılan işleri içermektedir. Oysa bugün bu salonda, 1983 yılına dair Belediye Meclisi ve üyeleri yer almamaktadır. Müvekkillerim yasa dışı bir iş yapmamıştır."
 
Öte yandan, Beykoz 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirilen duruşmada yer alıp, yazılı savunma veren kişiler şu isimlerden oluştu:
 
(Hakim'in çağırış sırasına göre)
 
Emin Yavuz
Ali Rıza Tekin
İlhan Özyakar
Haydar Çelik
Erdal Öztürk
Yusuf Koç
Engin Yıldız
Mehmet Demir
Erdoğan Coşkun Çap
Hasan Özben
Oktay Kaan İncedere
Muharrem Ergül
Hürriyet Ali Uslu
Mehmet Zekai Emeç
 
Duruşma, kalan sanıkların da ifade vermeleri için Hakim tarafından 15 Temmuz Pazartesi Günü Saat 09.30'a ertelendi.
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Rüzgarlıbahçe, CHP, Mahkeme, Dava, Muharrem Ergül, Mesut Türkeri

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"