Prof. Dr. Faruk ŞEN
  • 17/10/2022 Son günceleme: 17/10/2022 11:05
  • 2.827

Son yıllarda ülkeler arasındaki çatışmaların her geçen gün arttığını görüyoruz. Rusya'nın Ukrayna’ya saldırısı Şubat ayında başladı, hala aynı hızla devam ediyor.

Son zamanda büyük askeri yardım alan Ukrayna,  Ruslardan bazı bölgeleri geri alıyor. 

Aynı gelişmeyi Suriye Irak’ta da görüyoruz. Artık bu ülkelerde savaş ciddi boyutlarda. Ülkeler yavaş yavaş bir bölünme yaşıyor. Yakın bir gelecekte İran’da da benzer bir durum baş gösterecek gibi görünüyor. Bunun dışında iki NATO ülkesi Türkiye ve Yunanistan arasında savaş naraları atılıyor. İki ülkede kendini haklı görerek, Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısında atıştılar ve Yunanistan her geçen gün daha fazla adayı ve Dedeağacı silahlandırıyor. Balkanlarda da durum pek iç açıcı değil. Baktığınız zaman Balkan ülkeleri arasında bir yandan AB’ye girme hazırlıkları yapılırken, bir yandan da savaş çığlıkları atılıyor. Afrika’nın birçok bölgesinde iç savaş tehlikesi var.

Acaba artık büyük devletlerarasında savaş olmayıp, küçük bölgesel savaşlar mı olacak? Yani 3. Dünya savaşına gerek kalmadan ülkeler hesaplaşma kuralını mı devreye soktular? Şu anda bunu tam olarak bilmiyoruz. Fakat Rusya, Ukrayna çatışması hepimizi düşüncelere sevk ediyor. Ukrayna Amerika ve AB’yi arkasına alarak, her geçen gün Rusya’ya daha fazla saldırıyor. Bunun bir sebebi de Ukrayna’nın NATO’ya girmek istemesi. Finlandiya ve İsveç’ten sonra sıra Ukrayna’ya mı geldi? Malum İsviçre bile tarafsızlığını bir kenara bırakarak NATO'ya girmek istiyor.

Yaşanan bu gelişmeler karşısında Rusya haklı olarak neredeyse seferberlik hazırlıkları içerisine ve Ukrayna’ya saldırmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Rusya kendi askerini göndermiyor. Buraya Rusya'da bulunan Türk Cumhuriyetlerinden insanları asker olarak gönderiyor. En fazla gidenlerde Dağıstanlılar oluyor. Putin çevresini nükleer saldırı ile tehdit ediyor. Bunu ciddiye almak lazım. Amerika 2. Dünya savaşında nasıl ki Japonya'ya nükleer saldırıda bulunduysa, neden Rusya’da başka bir ülkeye nükleer saldırı yapmasın? Böyle bir saldırı olduğu takdirde tabii ki çok kötü sonuçları olacak. Bunu da göz ardı etmemek lazım.

Dünyada ciddi bir savaş rüzgârı esiyor. Almanya askeri bütçesini 100 milyar Euro’ya çıkarıyor. ABD savunma bütçesini artırıyor. NATO’ya kendisi para vermeyerek, diğer NATO ülkelerini ellerini ceplerine sokmaya teşvik ediyor. Bakalım Amerika'nın liderinin bu taşkınlıkları insanlığa nelere mal olacak.

Almanya'daki insanlar acaba Putin haklı mı? Biz Putin ile neden iyi geçinmiyoruz? derecesine gelmiş bulunuyorlar. 

Acaba Putin gerçekten haklı olabilir mi? Hakkını alabilecek mi? diye hepimiz sorgulamaya başladık.

Eski Alman Başbakanı hala başbakan olsa acaba bu savaş olur muydu? Ben olmayacağından hareket ediyorum.

En içten selamlarımla.

Yazarın Yazıları