Beykoz'da 3 bin ton karpuz hasadı bekleniyor

  • 0
  • 12693
Beykoz'da 3 bin ton karpuz hasadı bekleniyor
Beykoz'da 3 bin ton karpuz hasadı bekleniyor

Beykoz Karpuzu, ilçenin daha önce köy statüsündeki mahallelerinde yöre halkı tarafından doğal yöntemlerle yetiştiriliyor.

Beykoz Karpuzu, sıcak yaz aylarını serinletmek üzere ilçenin tarlalarında doğal yöntemlerle birlikte  özenle hanelere ulaşıyor.  

Bu yıl başta Kılıçlı olmak üzere, Alibahadır, Cumhuriyetköy ve Bozhane’de toplam 400 dönümlük tarlalarda ekimi yapılan Beykoz Karpuzu, yaz güneşiyle lezzet almasının ardından tarihten bugüne olduğu gibi İstanbul’un pazarlarında, marketlerinde ve sokaklarında tüketicilerle buluşacak.  

Ballı tadıyla Beykoz Karpuzu, Beykoz Belediyesi’nin geçen yıl düzenlediği renkli ve eğlenceli bir festivalle hak ettiği üne yeniden kavuşmuştu.

Kılıçlı Köyü’nde yapılan festivalin ardından birçok İstanbullu karpuzu tatmak için tarlalara gelirken ürüne artan talep de Beykoz'daki çiftçilerin yüzünü güldürdü. 

İlçeye özgü tadıyla, 6-10 kg büyüklüğünde hafif tombul görünümlü ve üst kalite bir meyve olan Beykoz Karpuzu dönüm başına 8 tona kadar verim veriyor. İlçede genelindeki tarlalarda doğal yöntemlerle de ekimi yapılan Beykoz Karpuzu’ndan bu yıl yaklaşık 3 bin ton hasat yapılması bekleniyor.

Beykoz Belediyesi’nin yerel ürünlerle kalkınmayı sağlamak üzere öncülük ettiği “Adil Sözleşmeli Tarım Projesi” kapsamında ilçedeki karpuz üreticilerine tarlada alım garantisi de verildi.

Beykozlu çiftçilerin alın teri ve yaz güneşiyle olgunlaşacak karpuzlar hasadın ardından İstanbulluların

Haber Merkezi

Beykoz'un takımları sezonu kapattı
Önceki Beykoz'un takımları sezonu kapattı
AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Sonraki AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul