Beykoz'da 2B parsellerinin devri başlıyor

  • 0
  • 18819
Beykoz'da 2B parsellerinin devri başlıyor
Beykoz'da 2B parsellerinin devri başlıyor
Beykoz'da 2B parsellerinin devri başlıyor
Beykoz'da 2B parsellerinin devri başlıyor
Beykoz'da 2B parsellerinin devri başlıyor

İBB Parsellerinin üzerindeki kullanıcılarına satışıyla tarihi günler yaşayan Beykoz’da en büyük beklenti gerçekleşti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yoğun çabalarıyla son aşamaya gelen 2-B parsellerinin devri resmen başlıyor.

CHP krediye onay vermemişti

CHP’nin Beykoz Belediye Meclisi’nde kredi olarak alınmasına ret oyu vererek muhalefet ettiği % 20 peşinatın hazineye ödenmesiyle devir işlemleri başladı.

Milli Emlak’ta hummalı bir çalışma yürütülüyor. Binlerce aileyi ilgilendiren ve Beykoz’un kanayan yarası haline gelen 2-B parsellerinin Beykoz Belediyesi’ne devri Ocak ayının ilk haftasında başlayacak.

İlk etapta GümüşsuyuSoğuksu, İncirköy, Yenimahalle, Fatih, Baklacı, Çengeldere, Çiftlik ve Yavuzselim Mahalleleri’nden oluşan 9 mahallenin devir işlemleri gerçekleşiyor. Bu mahallelerin devir işlemleri bittikten sonra Alibahadır, Bozhane, Cumhuriyet, Dereseki, Elmalı, Göllü, Görele, İshaklı, Örnekköy, Zerzevatçı, Çamlıbahçe, Çiğdem, Çubuklu, Ortaçeşme, Rüzgalıbahçe ve Tokatköy Mahalleleri’nde yer alan 2-B parselleri de Beykoz Belediyesi’ne devredilecek.“Sürecin uzamasını biz arzu etmedik”

Süreçle ilgili Dost Beykoz’a açıklamalarda bulunan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbileksürecin uzamasının arzu ettikleri bir şey olmadığına değindiği konuşmasında; “bildiğiniz gibi CHP her fırsatta 2-B yasasını Anayasa Mahkemesi’ne götürmüş ve iptalini sağlamıştı. Sürecin bu kadar uzamasının en büyük nedeni CHP’nin hak sahibi vatandaşları işgalci görerek yaptığı iptal başvurularıdır. Daha sonra geldiğimiz noktada çok ciddi mesafe kat ettik ancak bu sefer de bakanlıklar ve bağlı kurulların görev alanı değişiklikleri nedeniyle yaptığımız tüm çalışmalar maalesef sil baştan oldu. Hatırlayacağınız gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruldu ve Beykoz’u ilgilendiren birçok kurul ve mevzuat bu bakanlığımızın uhdesinde toplandı. Bu değişiklik aslında sorunlarımızın çözümü noktasında çok önemli bir gelişme idi ancak mevcut hazırlıklarımızı da geciktirmiş oldu maalesef” cümlelerine yer verdi.“Devir işlemleri yapılıyor”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek devir işlemlerinin Özel Proje Alanı ilan edilen 9 mahalle ile başlayacağını belirttiği açıklamalarında şu sözlere yer verdi; “hazineye ödenecek % 20 peşinatı geçen hafta yatırdık ve böylece devir süreci resmen başlamış oldu. Sayın Başbakanımız da gelişmeleri yakinen takip ediyor ve ilgileniyor. Önümüzdeki haftadan itibaren bu dokuz mahallemizdeki 2-B parselleri belediyemize devredilmeye başlıyor. Devir işlemleri Milli Emlak tarafından belediyemize gerçekleştirilirken biz de ilgili parsellerin fiyatlandırma çalışmaları ve vatandaşlarımıza satış işlemleriyle ilgili yoğun bir şekilde mesai harcamaya devam ediyoruz. İnşallah ilk etapta yaklaşık 10 bin hak sahibini ilgilendiren bu satış işlemlerini vatandaşlarımızın beklentileri doğrultusunda, son derece uygun ödeme koşullarıyla gerçekleştireceğiz ve Beykoz mülkiyet konusunda tarihi bir değişim yaşamış olacak.”“Köylerin planları mahalle statüsüne geçtikten sonra yapılacak”

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek 9 mahalleyle ilgili devir ve tapulandırma işlemlerinin sona ermesinin ardından diğer 16 mahalle ve köyle ilgili devir işlemlerinin de başlayacağını belirtirken, “biz bir taraftan bu devir işlemlerini yaparken, bir taraftan da imar planlarını büyük bir titizlikle devam ettiriyoruz. Boğaziçi Geri Görünüm Bölgesinde kalan mahallelerimizde nasıl bir imar çalışması yaptıysak vatandaşlarımız emin olsun ki çok daha iyi şartlarda ve beklentilerin ötesinde imar planları yapacağız. Köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın imar planlarıyla ilgili bir beklenti içerisinde olduklarını çok iyi biliyorum. Ancak bildiğiniz gibi yeni İBB yasasıyla köylerimiz 31 Mart’tan itibaren mahalle statüsüne kavuşuyor. Mahalle statüsünde yapılacak imar planları vatandaşlarımızın lehine çok daha avantajlı olduğu için bu sürecin tamamlanmasını bekliyoruz. Köylülerimiz onların ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik çok ciddi bir imar çalışması yapacağımızdan emin olsunlar.” dedi.Başkan Çelikbilek Ocak ayının ilk haftasıyla birlikte tarihi sürecin başlayacağını belirttiği konuşmasında “Mahalle mahalle, köy köy dolaşarak vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz ve bu çalışmaları anlatacağız” cümleleriyle sözlerine son verdi.

Haber Merkezi 

İşte Beykoz’a ihanetin belgesi!
Önceki İşte Beykoz’a ihanetin belgesi!
İŞKUR ve ÜMSİAD’dan işverenlere bilgilendirme
Sonraki İŞKUR ve ÜMSİAD’dan işverenlere bilgilendirme