Kültür

2B Osman’dan 2B kitabı

2B Osman’dan 2B kitabı
2014.07.23 00:00
| | |
21742

Belediye Başkanlığı yapmış olduğu yıllarda orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili yürüttüğü çalışmalar nedeniyle adı 2B Osman’a çıkan Dost Beykoz yazarı Osman Şimşek’in kitabı çıktı.

Siyasi yaşantısında, Beykoz’un en önemli sorunları arasında yer alan 2B konusunda yürüttüğü çalışmaları ve elde ettiği verileri tek kitapta toplayan Çavuşbaşı Belediyesi eski Başkanı Osman Şimşek’in, “Bütün Yönleriyle  2B Orman Vasfını Yitirmiş Arazilerin Değerlendirilmesi" isimli kitabı satışa sunuldu.

Yalnız Beykoz’un değil Türkiye genelindeki 2B arazilerini konu edinen 328 sayfalık kitap Ares Kitap etiketiyle piyasaya çıktı. Yeni kitabıyla ilgili bir açıklama da bulunan Dost Beykoz yazarı Osman Şimşek, Belediye Başkanlığı ve hala sürdürmüş olduğu siyasi yaşantısında hizmet üretmede en önemli engel olarak 2B’yi karşılarında bulduklarını ve vatandaşı rahatlatmak amacıyla çözmeye çalıştıkları bu sorun konusunda ister istemez uzmanlık kazandıklarını ve bunu da kitaplaştırarak milyonlarca vatandaşı ilgilendiren konuya ilişkin kalıcı bir belge yaptıklarını söyledi.

Osman Şimşek, kamuoyunda 2B olarak bilinen 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2B maddesi’ni ele alan kitabının toplumun sosyolojik hesaplaşması, devlet ve toplum üzerinde değerlendirmeler alt başlığıyla okurlarla buluştuğunu kaydetti.

2B nedir, ne değildir? Osmanlı’dan günümüze mülkiyet problemi, Avrupa Birliği müktesebatı içinde mülkiyet konularını içeren kitabının ilk sayfalarında böyle bir kitabı yazmaya neden karar verdiğine de değinen, Şimşek, belediyecilikle ilgili çarpıcı anılarına ve yaşadıklarına yer verdiği sayfalarda Çavuşbaşı Belediyesi’ni nasıl kurup hizmet vermeye başladıklarını da anlatmış…

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: 2B, Osman Şimşek

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"