Güncel

2B Ne Alemde?.. İşte Gerçek

2B Ne Alemde?.. İşte Gerçek
2014.07.08 00:00
| | |
17357

2B uzmanı Hüseyin Cihangir Dönmez, AK Parti Hükümeti’nin yasalaşmasını seçim sonrasına bıraktığı 2B arazileri ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

CHP’nin 2B’yi propaganda malzemesi olarak kullandığını söyleyen Hüseyin Cihangir Dönmez, Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin talebi üzerine vermiş olduğu kararın 2B’yi uygulanamaz hale getirdiğini kaydetti.

Anayasa Mahkemesi’nin 12 Mayıs 2011 günü vermiş olduğu kararın çok önemli olduğuna değinen Dönmez gelinen aşamayı şöyle özetledi:

CHP, 2B YASASI’NI UYGULANAMAZ HALE GETİRDİ

2B arazilerini vatandaşa bedelsiz olarak vereceğini, bu şekilde 2B sorununu kendisinin çözeceğini vaat eden, hatta bunu seçim beyannamesinde koyup, miting meydanlarında halka duyuran,  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Hükümeti’nin bu kapsamda çıkardığı yasaları uygulanamaz hale getirdiğini kamuoyundan gizliyor.

Bilindiği üzere,  AK Parti Hükümeti, 2B arazilerin vatandaşa satışına esas teşkil edecek şekilde,  5831 ve 5841 Sayılı Yasaları meclisten geçirerek, söz konusu arazi satışlarının gerçekleşmesi için önemli bir adım atmıştı.

Fakat CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da imzasıyla bu iki yasanın bazı maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine iptal davası açılmıştı.

Anayasa Mahkemesi İptal davalarını sonuçlandırarak, 12 Mayıs 2011 tarihinde karara bağladı. Bu karar sadece bir iki yayın organında çok dar olarak, “2B Yasasının büyük kısmı kabul edildi, sadece bir iki fıkrası iptal edildi” şeklinde yer aldı.

Ancak 2B konusunun hukuki ve teknik yönünü iyi bilenler, bu iptal kararının aslında 2B sorununu can evinden vurduğunu, 5831 Sayılı Yasa kapsamında Hükümet tarafından büyük kaynaklar aktarılarak yaptırılan kadastro çalışmalarının işe yaramaz hale geldiğini gördüler.

12 MAYIS 2011 DE ANAYASA MAHKEMESİ NEYİ İPTAL ETTİ:

Anayasa Mahkemesi, “5831 Sayılı Yasa kapsamında yapılan kadastro, ifraz ve tescil işlemlerinin İmar Kanunu ve Toprak Koruma Kanunu’nun da ki kısıtlamalara aykırı olarak yapılabileceği” şeklindeki fıkrayı iptal etti.

İMAR KANUNU VE TOPRAK KORUMA KANUNUNDAKİ KISITLAMALAR NELERDİR:

İmar Kanunu’na göre ifraz ve parselasyon yapılabilmesi için tasdikli bir imar planı, plan gereği terklerin yapılması, minumum  parsel büyüklüklerinin planda belirlenmesi, ifraz için kadastral yola cephe verilmesi gibi şartlar gerekmekte,

Toprak Koruma Kanunu’na göre ise, tarım arazilerinin bölünmesi ve tarım arazilerinde hisseli tapu oluşturulması çok kısıtlı şartlara bağlı.

2B ARAZİLERİN SATIŞINA İLİŞKİN OLARAK 5831 SAYILI YASA KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR:

Türkiye genelinde büyük oranda kadastro uygulamalarında İmar Kanunu ve Toprak Koruma Kanunundaki kısıtlamalara bakılmaksızın arazinin işgal durumuna göre ADA PARSEL NUMARALARI belirtilerek İFRAZ İŞLEMLERİ yapıldı. Örnek vermek gerekirse, 2B arazisi üzerindeki bir apartmanda oturan on vatandaş apartman ve arsa sınırları ada parsel numarası verilerek işgalci olarak belirlenerek 5831 Sayılı Yasaya göre kadastro ve ifraz işlemi yapıldı. Ancak yurdun büyük bölümünde yapılan bu işlemler gerek sayılarının çokluğu, gerekse açılan davalar nedeniyle TAPUYA TESCİL EDİLEMEDİ. 

ANAYASA MAHKEMESİNİN İPTAL KARARININ ETKİSİ:

Anayasa Mahkemesi bu kararı alırken ayrıca Resmi Gazetede yayın tarihine kadar kadastro, ifraz ve TESCİL işlemlerinin yürütmesini durdurdu. Bunun anlamı da şu: kadastro, ifraz ve askı işlemleri tamamlananlarla ve davaları devam eden binlerce 2B işlemi TAPUYA TESCİL EDİLEMEYECEK, BU NEDENLE ORTADA VATANDAŞA SATILABİLECEK HAZİNE ADINA TESCİL EDİLMİŞ ADA VE PARSEL NUMARALARI BELİRLENMİŞ OLAN TÜM İŞLEMLER 12 MAYIS’TAN İTİBAREN UYGULANAMAZ HALE GELDİ.

2B arazilerinde AK Parti Hükümeti tarafından yapılan ve bugüne kadar iyi niyetle sürdürülen 2B arazilerine ilişkin çalışmalar CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu imzalı Anayasa Mahkemesi iptal başvurusu ve 12 Mayıs 2011 tarihli Anayasa Mahkemesi iptal kararı  ile boşa gitmiştir.

Bu iptal kararı ile yeniden bu sorunu çözecek düzenleme  ( işgalcinin belirlendiği hazine adına ada parsel numarası ile ifrazı yapılması ve bu işlemin tapuya tescili ) edilmesi neredeyse imkansız hale geldi.

Bu iptal kararından sonra, Hükümetin elinde 2B arazilerinin vatandaşa satışı için hukuki olarak sadece aşağıdaki yollar kaldı.

İMARA AÇILMAYACAK OLAN TARIMSAL NİTELİKTEKİ ARAZİLER:

Toprak Kanunu’ndaki kısıtlamalara göre ifraz yerine gerekirse arazi tapulaştırması yaparak satışa açmak

İMARA AÇILACAK OLAN 2B NİTELİĞİNDEKİ ARAZİLER:

Arazilerin TOKİ ye devri, imar planlarının yapılmasından sonra hak sahibi vatandaşlara projeden pay verilmesi

2B arazilerini vatandaşa bedelsiz olarak vereceğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, seçim beyannamesine koyduğu  ve miting meydanlarından söylediği projeyi gerçekleştirmesi için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan iptal başvurularını derhal geri çekmesini gerektirir.

Siyası liderin vaadi ile icraatının birbiriyle açık olarak çelişmesi, siyasi liderin o konudaki popülizm arzusunun en kuvvetli delilidir.

Özel Haber

Anahtar Kelimeler: Beykoz, 2B, Hüseyin Cihangir, Dönmez

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"