2B Mağduru Hatice Köse'nin Sarayı

  • Güncelleme: 04.04.2013 00:11
  • Okunma: 11186 kez
  • Yorum: 0
CHP Grup Toplantısı’nda 2B ile ilgili yaptığı konuşmayla Türkiye’nin tanıdığı bir sima haline gelen Hatice Köse, gecekondusunda soruları yanıtladı.
2B Mağduru Hatice Köse'nin Sarayı

CHP Grup Toplantısı’nda kürsüye çıkarak, 2B sorunuyla ilgili yaptığı konuşmayla tüm Türkiye’nin tanıdığı bir sima haline gelen Beykozlu Hatice Köse, “Sarayım” dediği gecekondusunda soruları yanıtladı. 

CHP Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşma ile tüm Türkiye tarafından tanınan Hatice Köse, “Sarayım” dediği evinde İHA muhabirinin sorularını yanıtladı. Ankara’ya gidiş öyküsünü anlatan Köse, “Pazar günü Beykoz’da düzenlenen 2B konulu mitingde ‘konuşmak isteyen gelsin’ dediler, ben de çıkıp konuştum. Sonra konuşmam beğenilmiş. Herkes bana teşekkür etti. Komşularım illa ‘Bizi Ankara’da temsil et’ dedi. Sonra gençlik kollarından bir arkadaş gelip, ‘Ankara’ya gider misin’ dedi. Komşularım ‘Hatice abla git, bizim sesimiz ol’ deyince gitmeye karar verdim. Beykoz’da konuşuyorum sesim duyulmuyor, gidip Ankara’da konuştum” dedi.

1959 yılından beri aynı mahallede, 45 yıldır da aynı evde oturduğunu dile getiren Köse, çok düşük bir gelir sahibi olduğunu vurgulayarak, “İstenilen meblağ çok büyük. Ben alamayacağım için ben nereye giderim. Ben apartmandan korkuyorum. Ben şehirden korkuyorum. Çünkü ben burada yaşamaya alışmışım. Benim ayağım bu toprağa değmezse ben patlarım” şeklinde konuştu.

Eşinin oturdukları evi zamanının parasıyla 11 bin liraya aldığını ifade eden Köse, “Benim rahmetli eşim o parayı ödeyebilmek için 24 saatte üç mesai yaparak çalıştı. Ben burayı işgal etmedim, eşim parasıyla aldı. Gecekondulaşmanın çoğu önceki hükümetler döneminde, koalisyon hükümetleri zamanında, seçim zamanında oldu. Herkes müsaade etti. Gecekondulardan çıkan oylarla herkes bir yerlere geldi” dedi.

CHP kürsüsünde söylediği “Beni kanser ettiler” sözlerine de açıklık getiren Hatice Köse,“Gecekondum sarayım. Benim gecekonduma kimse kanser diyemez. Bunun için, bu 2B için ben kanser oldum. Ben bunu söyledim orada. Gece uyku uyuyamıyorum. Bahçeme giriyorum, bir şey yapasım gelmiyor. Bak bu çiçekleri çekirdekten ektim. 2 yılda bu hale geldi. Ben ağladım. Çünkü ‘Acaba bu çiçekler kime nasip olacak. Ben bunu dikiyorum ama acaba yerinde büyüyecek mi’ diye düşünür oldum” şeklinde konuştu.Yaklaşık 30 yıl önce oturdukları eve tapu tasdik belgesi verildiğini belirten Köse, bunun da daha sonra iptal edildiğini söyledi. Hatice Köse, 2B sorununun çözümü için, “Bu vatandaşın ne aylık aldığını hükümet biliyor. Bana 700 liramı veriyor? Benim yerimin metrekaresi de 10 lira olacak, 7 buçuk lira olacak, 6 lira olacak, 4 lira olacak. Hiç parasız olmaz. Burada binlerce insan var. Bu yekuna tutulursa, Türkiye’nin bayağı bir işi görülür. Bana 700 lira maaş verip de, benden metrekareye 800 lira isteyene ben hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Komşuları da Ankara’da konuşan Köse’yi tebrik etmek için evine geldi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: 2B, Beykozlu, CHP, Hatice Köse, Mağdur

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz