Ekonomi

2B en fazla Beykoz'un yüzünü güldürecek

2B en fazla Beykoz'un yüzünü güldürecek
2014.09.04 00:00
| | |
4790

2B fiyatları 3'e katlayarak, orman vasfını kaybetmiş arazilerin imara açılmasını sağlayan yasa en fazla Beykoz'un yüzünü güldürecek.

İstanbul'daki 18 bin 233 hektarlık 2B arazisinin 2 bin 513 hektarlık bölümünün bulunduğu Beykoz, bu rakamla ilk sırada yer alıyor. Beykoz'u bin528 hektar ile Çatalca izliyor. Şile ise bin 408 hektar ile üçüncü sırada yer alırken, Silivri ise1.344 hektar ile İstanbul'da en çok 2-B arazisine sahip dördüncü ilçesi konumunda. Yasa gereğince satışa çıkarılacak İstanbul'daki 2B arazilerinden yaklaşık 16 milyar TL, Türkiye genelindeki bu arazilerden yaklaşık 25 milyar TL gelir bekleniyor.

Müteahhitlerin sabırsızlıkla beklediği 2B yasası İstanbul'un 18 ilçesini etkileyecek. Aralarında Beykoz, Çatalca, Silivri, Ümraniye, Çekmeköy, Şile, Sultanbeyli, Pendik, Arnavutköy, Ümraniye, Sarıyer'in bulunduğu ilçelerde fiyatların en az iki-üç kat artırması bekleniyor. Orman vasfını kaybetmiş arazilerin imara açılmasını sağlayan yasa en fazla Beykoz'un yüzünü güldürecek.

2B lideri Beykoz...

2B arazileri ile ilgili olarak değerlendirme yapan TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Mehmet Aslan, kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet kadar sektörü yakından ilgilendiren 2B yasasının İstanbul'da daha çok kuzey yönünde dağılım gösterdiğini söyledi. Aslan, "İstanbul'da 2-B arazilerinin büyük bölümü Anadolu yakasında yer alırken, liderliği 2-B arazilerindeki meşhur ve lüks siteleri ile Beykoz almaktadır. Beykoz, 2 bin 513 hektar arazi ile İstanbul'daki 2-B arazilerinin yüzde 27'sine sahip"diye konuştu. 

İstanbul'un 18 ilçesinde 2-B arazilerin kayda geçirildiğini kaydeden Aslan, en fazla arazinin sırasıyla Beykoz, Çatalca, Şile, ve Silivri'de yer aldığını söyledi. Aslan, satışa çıkarılacak İstanbul'daki 2B arazilerinden yaklaşık 16 milyar TL gelir öngörüldüğünü kaydetti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: 2B, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"