Son Dakika

2B’de geç kalanlara yeni fırsat yürürlükte

  • 1
  • 16601

Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Beykoz’da da sayıları oldukça fazla olan 2B’de geç kalan vatandaşlara yeni bir şans tanındı.

Süresinde başvuru yapamayan ve başvurusunu yapıp ödemesinde sorun yaşayarak haklarını kaybedenlere yeni bir kapı aralandı.

“19 Nisan 2012 tarihli ve 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunun 12. Maddesi’nin üçüncü fıkrasına “Ayrıca, 26 Nisan 2012 tarihinden sonra belediye ve mücavir alan sınırları dışına çıkarılan yerler de bu maddeye göre değerlendirilir.” cümlesi ve aynı Kanuna geçici bir madde eklendi.

Bu kapsamda; başvuru ve ödeme süreleri uzatılırken geçici madde de söyle denildi:

(1) 2/B alanlarında bulunan taşınmazların bu Kanun kapsamında satışına ilişkin olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla;

a) Süresi içinde başvurmayanlara altı ay başvuru süresi,

b) Kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlere altı ay ödeme süresi,

c) Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlere altı ay ödeme süresi verilir.

Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Mimar Bayram Çevik, konuya ilişkin Dost Beykoz’a yapmış olduğu açıklamada; yaşanan gecikme nedeniyle haklarını kaybeden vatandaşların sadece bir gecikme cezası ödeyeceğini bununla birlikte başvuru süresinin son gününü izleyen üç aylık sürenin bittiği günden, bu Kanun kapsamında ödeme yapmak amacıyla idareye başvurulduğu güne kadar geçen süre için Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği tüketici fiyatları endeksi aylık değişim oranları (TÜFE) toplamında artırılarak yeniden hesaplanacağını söyledi.

Bayram Çevik,  Bu Kanunun 12. maddesi gereğince Hazineye ait tarım arazilerini satın almak isteyenlere, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl başvuru süresi verildiğini ve daha önce yapılan başvurularında geçerli kabul edildiğini dile getirdi.

Öte yandan bu kapsamda mağdur olan vatandaşların Beykoz Belediyesi 2B ofisine yeniden müracaat edebileceği kaydedildi.

Haber Merkezi

Çubuklu yürüme yolu Paşabahçe’ye uzanacak
Önceki Çubuklu yürüme yolu Paşabahçe’ye uzanacak
Beykoz STK çalışma grupları
Sonraki Beykoz STK çalışma grupları
Yorumlar (1 Yorum)

Cem paşalı (7 yıl önce)

Bu cıkan yasa hangı tarihte cıktı ve nezmana kadar gecerli bunu öğrenebilirmiyim? Saygılarımla

Yorum Yaz